Čo odkrýva koronavírus

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo odkrýva koronavírus

Sme pripravení na to, že bublina zdanlivého blahobytu praskne? Z minulej finančnej krízy a nelegálnej migrácie sme sa nepoučili. Čo sa stane ak to znovu začne aj v spojení s vírusovou epidémiou? Dokáže nová vláda adekvátne zareagovať na vývoj doma a vo svete a splniť volebné sľuby?

Mám 11 ročného vnuka napojeného na svoj telefón, ktorý sa stále viac ponára do virtuálneho sveta hier, v ktorých spoločnosť mu robia postavy, ktoré chrlia na neho záplavu slov. Darmo som nakúpil knihy pani Slávky Kubíkovej o výchove detí a dennodenne to dcére pripomínam, že je pre chlapca zhubné takto žiť vo virtuálnom svete, nepomáha to. Na druhej strane vnuka chápem. Rodičia nemajú čas a na ulici detí niet. Zrejme tiež sú zajaté svojimi smartfónmi. A tak mu spoločnosť robia postavy internetových hier.

Čo však my dospelí ? Nežijeme tiež v bublinách nereálneho sveta ? Neuverili sme propagande, že sa dá vytvoriť raj na zemi teraz pre zmenu nie komunistický, ale kapitalistický ? Že ten raj sa volá Európska únia a systém, ktorý nám zabezpečí, že všetci sa budú mať fantasticky - liberálna demokracia?

Zo sna o raji sa nás však pred časom snažil zobudiť problém s finančnou krízou, potom s nelegálnou migráciou a teraz z s koronavírusom. Doteraz si stále mnohí myslia, že sa nič prevratného nedeje.

Liberálna demokracia bez tradičných hodnôt, zase dostala príučku kočneriádou, ktorá naplno ukázala ako funguje svet bez morálky. Voľby síce dali šancu novým stranám, je však otázne, či sú schopné poradiť si s tým, čo nás čaká.

Pritom sa zdá, že ani jedno a ani druhé nás nevyburcovalo do takej miery, aby sme si uvedomili, že stav je vážny. Stojí zato zamyslieť sa, či nežijeme stále v zidealizovanej bubline, ktorá čoskoro praskne.

Keď sme po otvorení hraníc vyšli do sveta a videli prekrásne obchody plné tovaru, ohúrilo nás to a chceli sme to všetko mať rovnako aj u nás. Samozrejme k tomu aj plné peňaženky, aby sme si to všetko mohli dovoliť.

Ako sa ukázalo bola to naivná predstava. Obchody už také máme a sú plné tovaru, ale plné peňaženky sa podarilo mať najmä tým, dobre zorientovaným, ktorí sa zúčastnili na lúpeži storočia -  rozkradnutí majetku štátu, čiže majetku nás všetkých. Dokedy ľudia budú veriť hlúpostiam, že privatizácia, tak ako prebehla, bola kľúčom k transformácii socialistickej ekonomiky na kapitalistickú. Žiaľ ešte sa nájdu ľudia, ktorí stále veria vymývaniu mozgov, ktoré pritom prebehlo. Pritom išlo iba o falošné odôvodnenie nehorázneho rozkrádania.  

Začalo sa to tým nezmyslom, že štát nevie nič dobre riadiť a preto treba čo najrýchlejšie všetok majetok odštátniť. Takže nie neschopnosť a morálka bola vraj príčinou problémov štátnych podnikov, ale ich vlastníctvo. Pritom ako sa ukázalo, mnohí z tých čo podniky sprivatizovali neboli schopní manažéri a keďže im chýbala morálka kradli ešte viac. Takže namiesto zveľaďovania sprivatizovaných firiem ich dokradli a výnosy presunuli na svoje zahraničné kontá v daňových rajoch.

Druhým nezmyslom bolo, že netreba všetko vyrábať, veď si to kúpime, najmä keď to niekto vie vyrobiť lacnejšie. A tak sa zdecimovali všetky odvetvia hospodárstva vrátane takých, ktoré pre existenciu štátu v krízových situáciách sú nevyhnutné. Iste určitá špecializácia má svoj význam, ale má to svoje hranice, ktoré sa v eufórii liberalizácie trhu nerešpektovali. A tak stojíme na jednej nohe – na automobilovom priemysle. 

V privatizačnej eufórii sa tiež zlikvidovala drvivá väčšina vedeckovýskumných pracovísk. Ospravedlňovalo sa to tým, že v mnohých oblastiach sme boli za svetovou úrovňou, tak načo taký výskum. Hlavným hriechom týchto vedeckovýskumných pracovísk však bolo, že mali svoje budovy a zariadenia v Bratislave a na iných lukratívnych miestach.

Pre ilustráciu sa môžeme najnovšie pozrieť, ako z voľakedy svetovo uznávaného Zváračského výskumného ústavu na Račianskej ceste je iba torzo a hlavným obyvateľom je tam Ministerstvo spravodlivosti. Márne som na Patrónke hľadal Štátny drevársky výskumný ústav, Výskumný ústav celulózo-papierenského priemyslu  a tiež medzinárodne uznávaný Lignoprojekt. Na ich mieste je iba budova J&T Westend Tawer s reklamou na prenájom kancelárii.  A tak by sa dalo dlho pokračovať. Takže dnes, keď ministerstvo školstva vypíše výzvy na vedecký výskum, tak sa ani nemá kto prihlásiť do súťaže a európske fondy na vedu nečerpáme.

Nelegálna migrácia, problémy pri epidémii a hospodárska kríza ukazujú, že každý v EU sa v prvom rade stará sám o seba. Tiež, že svoje problémy, ktoré si sám zapríčinil by najradšej rozdelil medzi ostatných, ktorí to nespôsobili.

A tak stojíme pred otázkou, čo sme schopní v takomto zdecimovanom stave urobiť v egoistickom svete, kde silnejší víťazí?

Či, ak nevieme riešiť problémy rómskej menšiny s ich marginalizovanými skupinami, dokážeme riešiť problémy  s moslimskými emigrantmi, keď nám ich nanútia?   https://www.youtube.com/watch?v=v43POTfvV8E

Či v dnešnom stave zdravotníctva, zdecimovanej civilnej ochrany a štátnych hmotných rezerv vieme riešiť problémy, ako je taká vírová epidémia, ktorá sa rozbehla pri koronavíruse? Zrazu nemáme ochranné pomôcky a nik nám ich nechce dodať, lebo v prvom  rade sa stará každý sám o seba https://www.topky.sk/cl/10/1867719/Podla-Pasku-Nemci-zhabali-Slovakom-kontajner-s-respiratormi--reaguje-aj-rezort-diplomacie . Nemáme lekárov a zdravotné sestry, lebo nám odišli do zahraničia. Dokážeme ich z bohatšieho sveta dostať domov?.

No a čo sa týka hospodárskej krízy stojí pred nami otázka, čo sa s nami stane ak automobilový priemysel, na ktorom stojí a padá celé naše hospodárstvo sa dostane do recesie? Čína a USA obmedzujú dodávky z Európy a Nemecko, na ktoré sme naviazaní už obmedzuje výrobu. Dokážeme urobiť hospodárske opatrenia, aby sme vedeli ochrániť spoločnosť pred krízovým vývojom, alebo znovu spadneme do 20-30%-nej nezamestanosti?

Takto vyzerá Detroid po krachu automobilového priemyslu

No a k tomu máme domáce problémy s vymožiteľnosťou práva a prekvitajúcou korupciou https://www.spravodaj.net/l/my-stari-prokuratori-uz-zjavne-do-tejto-spolocnosti-medialneho-lyncu-nepatrime/ . Ak nefunguje právny systém zabezpečujúci elementárnu spravodlivosť, tak nefunguje nič.

Vo voľbách sme si vypočuli veľa sľubov. Matovičovci vyhrali preto, lebo sľúbili, že tým čo „ukradli“ majetok štátu ho zoberú. Aby to názorne ukázali boli preto v Monaku a na Cypre. Dajú preto do parlamentu, ako prvý účinný návrh novely zákona o preukazovaní pôvodu majetku, aby to mohli urobiť ?

Druhým opatrením je zmeniť zákon o DPH, ktorá je hlavným zdrojom príjmov štátneho rozpočtu (ŠR), aby sa nedal zneužívať nezákonnými vratkami, čo je vlastne vykrádanie ŠR.

Tretím opatrením musí byť obnovenie všetkých výrob, ktoré zabezpečujú potreby obyvateľstva v krízových situáciách, samozrejme aj s jeho vedecko-technickým zabezpečením. V tejto súvislosti treba prijať opatrenia na mobilizáciu vidieka pre radikálne zvýšenie potravinovej bezpečnosti. Lebo po problémoch so zabezpečením zdravotníckeho materiálu, môžu vypuknúť problémy pri našej 38% sebestačnosti aj s potravinami.

Viacerí z nich sľubovali nájomné byty. Splnia tento sľub v prvom rade na to, aby sa vrátili domov lekári a zdravotné sestry? Veľa sa hovorilo doteraz o nemocniciach, ale oni chýbajú predovšetkým na vidieku a v mestách a to ako všeobecní lekári, tak aj pediatri a zubári. Týmto však nebude stačiť iba nájomný byt, ale k práci budú potrebovať aj zariadené ambulancie. Tie v súčasnosti poväčšine sú predpotopné a na dôvažok by si ich museli prichádzajúci lekári kupovať od predošlých majiteľov.

Nájomné byty by boli potrebné aj k riešeniu vedenia polície, prokuratúry a súdov, aby vedúci funkcionári nepôsobili v mieste svojich rodinných vzťahov a známych a tak neboli ovplyvňovaní prostredím tlačiacim ich ku klientelizmu a korupcii. Voľba nového predsedu Najvyššieho súdu, generálneho prokurátora, vedenia špecializovanej prokuratúry a súdu, prípadne aj policajného prezidenta na riešenie situácie po celom Slovensku nestačí.

Zaujímavé bude sledovať ako sa nová vláda splní svoje sľuby a udrží sociálne výhody prijaté doterajšou vládou a parlamentom. Prezidentka síce podpísala zákon o 13-om dôchodku, ale podaním na ústavný súd umožňuje ho zrušiť. Aj toto bude skúška v plnení sľubov. Návrat strateného syna Mihála z PS-Spolu do košiara SAS, však nič dobré pre dôchodcov neveští.

Takže víťazi volieb skončite s diskusiami a poďte riešiť problémy a plniť volebné sľuby. Slovensko na to čaká. Terajšia vláda bez mandátu, už toho nie je schopná.

Viliam Oberhauser, KDŽP-Aliancia za Slovensko

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo