Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. marec 2020

Eucharistia, či poslušnosť?

Pred pár dňami som premýšľal nad dôležitosťou Eucharistie. Dôvod? Príprava rodičov na prvé sväté prijímanie. Našiel som množstvo výrokov, ktoré sa viažu k sile a dôležitosti tejto sviatosti. Ako historik skúmam príbeh učiteľky Márie Pecíkovej, ktorá bola veľkou ctiteľkou Eucharistie a zároveň veľkou milovníčkou sv. Terézie Avilskej. Táto učiteľka cirkvi mala jasno v dnes tak silnej a aktuálnej téme: poslušnosť je viac ako Eucharistia.
Eucharistia, či poslušnosť?

Už niekoľko dní čítam publikaciu z roku 1917 od sv. Terézie Avilskej. Je popočiarkovaná Máriou Pecíkovou, čerstvou absolvetkou Karlovej univerzity a neskoršou učiteľkou matematiky asi v roku 1940. Na strane 32 sú podčiarknuté tieto slová: "Modlitba je výzvou vykročiť k druhému: Čokoľvek ste urobili jednému z mojich najmenších, mne ste urobili. Modlitba je naším rozhodnutím pracovať a trpieť pre Pána. Buďme pripravení takto konať v každej chvíli." O pár strán ďalej je počiarknutý ďalší citát:  "Ak netúžime po ničom, máme všetko!" (s. 34).

V dnešnej situácii (obmedzenia verejného slávenia svätých omší) sa ma zvlášť dotkla stať o jednej zbožnej dáme, milovníčkej Eucharistie, ktorá žila svätým životom. Neskôr ochorela a bolo pre ňu veľmi nemožné ísť na svätú omšu do chrámu. Zároveň veľmi trpela, že nemôže prijať Krista v Eucharistii. Pre jej horlivosť, úctu k sviatosti k nej domov neprestajne chodieval kňaz slúžiť svätú omšu. Avšak kedže tento stav trval veľa mesiacov, povedal jej, že teraz už k nej nepríde odslúžiť svätú omšu. Táto, celý život zbožná pani ostala pobúrená, nedokázala sa s tým zmieriť, pochopiť. Úplne ju to "vzalo". A vzápätí zomrela nezmierená. Svätá Terézia naznačuje, že táto jej neposlušnosť, neakceptácia rozhodnutia kňaza ju (dovolím si parafrázovať) pripravila o nebo.

Myslím si, v duchu postoja tejto učiteľky Cirkvi, že poslušnosť voči rozhodnutiu Cirkvi bude mať pre nás väčší úžitok ako Eucharistia.

Zároveň dúfam, že ak nám "dnes" chýba sväta omša, tak hneď, ako to bude možné, budeme chodit DENNE na svätú omšu. Môžeme si takto začat plánovať program už dnes. Bojím sa však, že najviac repcú Tí, ktorým tento postoj, či túžba chýbajú. Vzbudiť si túto túžbu, je dobré.

Doma máme obraz kostola. Často, keď sa naň zadívam, premýšľam, že v tomto chráme je prítomný Kristus...

A možno ešte jedna pripomienka.

Spomeňme si ako väzni svedomia neboli roky rokúce na svätej omši... prijmime tejrajšie rozhodnutie v duchovnom spojeni s nimi. Silvo Krčméry už v čase pred uväznením vedel celé Jánovo evanjelium. Vo väznici denne meditoval. Napr. aj o smrti. Ale nie "len s pohľadom na Krista". Uvedomoval si koľko ľudí v jeho okolí zomrelo a že to čaká aj jeho. Rozjímal ako PÁN O ŇOM VIE! Tak ako vedel aj o Petrovi vo väzení. A ak Pán o ňom vie, nemusí sa ničoho obávať. Tak aj my.

Inzercia

Pokoj v srdci prajem.

 

František Neupauer

PS: Ešte jeden citát od sv. Terezky: "Deň pokorného sebapoznania, ktorý nás stál mnoho zármutku a útrap, považujte za veľkú milosť Pána, väčšiu než mnoho dní v modlitbe." Tá hlboká túžba byť pri Bohu a okolnosti, ktoré nám v tom bránia. Naša vôľa otrocky túžiaca po Bohu, avšak cnosť poslušnosti, ktorá nám v tom „bráni“. Svätá Terézia dodáva: „..a to všetko je nič v porovnaní s tým, ako On (Ježiš) opustil v poslušnosti lono svojho Otca a stal sa naším otrokom.“ (koniec V. kap., s 38). Kto chce prečítať celú publikáciu, tak je TU.

PS: A ešte jedno odporúčanie. Je dobré prejsť sa aj vonku. Napr. na cintorín. V Trenčianskych Biskupiciach je pochovaná učiteľka Mária Pecíková. Budem rád, ak sa pri je hrobe pomodlíte a aj mne pošlete foto z miesta posledného odpočinky tejto významnej učiteľky. Nech za nás orodujú naši priatelia v nebi!

PS: Pre tých, ktorí chcú aJ mladým formou VÝZVY a ocenenia sprostredkovať informácie o obdobní neslobody odporúčam zapojiť sa do výzvy OZ Nenápadní hrdinovia. V čase, keď sú doma, môžu veľa urobiť pre svoje mentálne zdravie. A môžeme to prakticky urobiť všetci. Je to o spoznávaní príbehov ľudí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu, o ich obetovasti, nasmerovaní.

 

Odporúčame

Blog
V Čechách "žalují!" a my nie...

V Čechách "žalují!" a my nie...

Dňa 15. októbra sme si mohli v českých médiách prečítať titulku: "Soud začal řešit kauzu bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby za minulého režimu donutili k emigraci rodinu Hyblerových." Na súde, no rovnako aj na obrazovkách televízie sa zrazu objavili tváre príslušníkov ŠtB i desivé výroky tých, ktorým sa vyhrážali. V Čechách sa tieto témy otvárajú, dostávajú na súd.... a u nás?

Blog
K nekonaniu bohoslužieb pristúpme tvorivo

K nekonaniu bohoslužieb pristúpme tvorivo

Nechcem sa vyjadrovať k tomu, či je alebo nie je správne zastaviť na dva týždne liturgický život. Skôr by som sa pozrel na iné aspekty. Situácia je aká je, a naozaj mnohí môžu rozhadzovať rukami, rozčuľovať sa. Ale bolo by lepšie konať pozitívne. Ja vidím pre ilustráciu niekoľko možností.