Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. 03. 2020, 21:06

Prevencia cirkví na Slovensku pred koronavírusom

Riešenia ex-post nie sú účinné, ani múdre.
Prevencia cirkví na Slovensku pred koronavírusom

Preventívne opatrenia Slovenskej republiky v súvislosti s koronavírusom považujem za nedostatočne systematické a nedostatočne koordinované na všetkých jej úrovniach. V štátnom, súkromnom či cirkevnom priestore. Bez ohľadu na „priestor“ zodpovednosti obyvateľov. Počítať s tým, že všetci obyvatelia, či členovia nejakej komunity, budú zodpovední nie je rozumné.

Ako môžu Slovenská republika, jej jednotlivé zložky, súkromné spoločnosti a cirkvi predpokladať, že na území Slovenskej republiky nežijú nezodpovední jednotlivci? A v súvislosti s takýmto nereálnym predpokladom vydávať odporúčania v súvislosti s prevenciou?

Otázka prevencie nie je otázka paniky, ani otázka toho, do čoho nás dotlačila dokázaná realita, ale otázka zdravého rozumu.

Ak je koronavírus niečo ako „ekvivalent chrípky“, je najvyšší čas prestať sa ním prehnane zaoberať a venovať mu podobnú pozornosť ako epidémii chrípky.

Lenže zatvárajú sa školy, rušia sa podujatia, lety. Takže?

Všetko až po tom, čo sa vírus u nás prejavil. Hoci bolo na sto percent vylúčené, že sa Slovensku vyhne.

Keď som videla reláciu Ľuby Oravovej s hovorcom KBS Martinom Kramarom o prevencii pred koronavírusom, povedala som si sama pre seba a teraz to píšem verejne, vzhľadom na vážnosť situácie (viď severné Taliansko), jeho vyjadrenia môžu priniesť stovky až tisícky nakazených a primerane k tomu mŕtvych.  Pretože, necestovať, umývať si ruky, nejsť do kostola keď je človek chorý - nestačí. Doplním o čosi konkrétnejšie, a asi len pre bratislavskú arcidiecézu platné, z odporúčania arcibiskupa Zvolenského – náhrada podania rúk úklonom, dočasné prijímanie Eucharistie na ruku, od účasti na nedeľnej bohoslužbe ospravedlňuje nie len fyzická nemožnosť (choroba) ale aj morálna nemožnosť (strach o život) - nestačí.

Ak má byť prevencia účinná je nevyhnutné byť mnoho krokov popredu a zrušiť konanie bohoslužieb. Cirkev nemá umožňovať hazardovanie so zdravím veriacich a kňazov. Nič sa nikomu nestane ak sa na nevyhnutný čas zatvoria kostoly. Budeme sa môcť lepšie vžiť do situácie ľudí v oblastiach bez kňazov, bez liturgie. Ako hovorí sv. Filip Neri, zrieknuť sa Krista, pre Krista (v človeku).

Ak sa tento krok, ku ktorému podľa mňa i tak dôjde, v čase keď už bude neskoro, javí príliš radikálny, čo sa pri organizme akým je Cirkev zdá byť nepochopiteľným, bolo by vhodné a rozumné z veriacich na celom Slovensku absolútne a jednoznačne sňať bremeno ťažkého hriechu na potrebný čas v súvislosti s vedomou a dobrovoľnou, nie strachom ale zdravým rozumom podmienenou, neúčasťou na nedeľných či iných prikázaných bohoslužbách.

Nechať niekoho v pochybnostiach páchania ťažkého hriechu, poznajúc situáciu v Číne a severnom Taliansku, nie preto, že sa ten niekto bojí o svoj život, či život svojich drahých, ale preto, že má zdravý rozum a chce preventívne chrániť svoje zdravie, zdravie svoje rodiny a ľudí s ktorými musí prísť do kontaktu, či šetriť nemocničné lôžka a zdravotnícky personál, je prejavom čoho?

Nepíšte mi prosím, že viery. Myslím si, že minimálne podcenenia situácie, či hazardu so zdravím, až životom veriacich a kňazov.

Spoliehať sa na Božiu pomoc, a zodpovednosť veriacich, v súvislosti s povinnosťou zúčastňovať sa na nedeľnej bohoslužbe pod ťarchou ťažkého hriechu, považujem v tejto situácii (15 000 000 ľudí 700 km od našich hraníc v izolácii) za spoločensky nebezpečné, v morálnej oblasti hriešne.

Primárne aplikovanie viery príde na rad keď už ľudsky nebude možné nič ovplyvniť.

Ospravedlňujem sa, možno som niečo nepostrehla. Možno som nepostrehla vyhlásenie gréckokatolíckych biskupov o obmedzení prijímania Eucharistie. Na tejto zemi pre mňa nie je nič svätejšie a vzácnejšie ako Telo a Krv Krista, okrem živých ľudí. Rímskokatolícka cirkev nemá problém storočia upierať svojim veriacich prijímanie Kristovej Krvi, bez relevantných dôvodov, viď kniha od Raniera Cantalamessu – Eucharistie naše posvěcení. Teraz, minimálne už pred pár dňami, na pár budúcich týždňov či mesiacov nastali závažné dôvody na ochranu verejného zdravia.

Nevypisujte mi prosím state z Písma, ako sa Ježiš stretával s malomocnými a ako tým, ktorí v neho veria neuškodí keď budú piť jed. Nositeľov takýchto argumentov v čase epidémie považujem za zrelých na iné nemocničné oddelenie.

Ospravedlňujem sa, ak je tento text príliš priamy, ba až trúfalý. Jeho snahou nie je kritizovať, či sa vyvyšovať, chce len apelovať na kompetentných a upriamiť pozornosť na podstatu a nezanedbávanie nebezpečenstva. Považujem za správne môj názor zverejniť, napriek tomu, že je reálna možnosť, že sa mýlim, ktorá by ma tešila viac ako to, že mám možno pravdu.

zdroj obrázka - internet

Odporúčame

Blog
KDH žije

KDH žije

Tohtoročné lízanie rán po volebnej porážke má predsa len trošku pozitívnejší priebeh ako tomu bolo pred 4 rokmi.

Blog
V pražských službách Jej Veličenstva

V pražských službách Jej Veličenstva (výber z blogov)

V novembri 2019 uviedla stanica HBO na obrazovky špionážnu minisériu Bez vedomia. Mimoriadne pútavý príbeh hlavnej hrdinky v podaní slovenskej herečky Táne Pauhofovej, v ktorom sa v Prahe na sklonku Studenej vojny prepletajú záujmy spravodajských služieb hneď troch krajín si právom vyslúžil pozitívne hodnotenie kritikov. V bývalom Československu sa však odohralo hneď niekoľko veľmi vzrušujúcich reálnych príbehov, ktoré sa tejto filmovej fikcii vyrovnajú. Toto je jeden z nich.