Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. 03. 2020, 01:39

Kresťanská politika, pomýlení proroci, valec a buldozér

Dobrým výsledkom volieb 2020 je koniec skorumpovanej vlády Ficovho SMERu, vypadnutie SNS z parlamentu a pokles preferencií ĽSNS. Varovný je rast populizmu a úpadok štandardných politických strán s jasnou hodnotovou a ideovou orientáciou. Škoda je, že sa do parlamentu nedostali Kresťanskí demokrati. Tým okrem vlastných chýb silno uškodila intenzívna antikampaň niektorých pro-life aktivistov, ex-kádehákov a kňazov konajúcich proti učeniu Cirkvi o politike.
Kresťanská politika, pomýlení proroci, valec a buldozér

Volebný výsledok KDH sa pri povrchnom hodnotení a ideologickom skreslení vysvetľuje ako zlyhanie predsedu A. Hlinu. Čísla, fakty a súvislosti však ukazujú že situácia je zložitejšia, neúspech KDH nie je taký katastrofálny ako sa zdá, a je hlavne dôsledkom viacerých roky pôsobiacich chýb slovenskej kresťanskej politiky, aj toho, ako ju ovplyvňuje Cirkev.

Čísla a fakty

V porovnaní s Českom a Rakúskom je na tom slovenská kresťanská demokracia dosť zle. V porovnaní s voľbami 2016 však tohtoročné výsledky KDH vyzerajú ináč, aj keď hlavný cieľ – návrat do parlamentu sa nepodaril.

V Rakúsku sa 29. 9. 2019 konali predčasné voľby v dôsledku korupčnej kauzy, ktorá je v porovnaní s kauzami SMERu a SNS nepatrným škandálikom. Historické víťazstvo s 38,4 % v nich dosiahli konzervatívni ľudovci ÖVP. https://www.postoj.sk/48171/v-rakusku-konzervativci-vyhrali-volby-slovenski-krestania-utocia-na-kdh V „ateistickej“ Českej republike získali v parlamentných voľbách 2017 kresťanskí demokrati KDU-ČSL 5,8 % hlasov. Na formálne kresťanskejšom Slovensku kresťanskí demokrati v r. 2016 tesne vypadli z parlamentu, a 29. 2. 2020 sa im tam nepodarilo vrátiť.

Volieb 2016 sa zúčastnilo 59,8 % oprávnených voličov, ktorí odovzdali 2 607 750 platných hlasov. KDH získalo 4,94 % = 128 908 hlasov. Na postup do parlamentu chýbalo 1500 hlasov.

Volieb 2020 sa zúčastnilo 65,8 % voličov, ktorí odovzdali 2 881 511 platných hlasov. Z toho KDH získalo 4,65 % = 134 099 hlasov. Ćiže „Hlinovo“ KDH napriek dvom rokom intenzívnej kritiky, a neférových útokov získalo o 5 752 hlasov viac ako v r. 2016. To je takmer štvornásobok počtu, ktorý v r. 2016 KDH chýbal aby sa dostalo do parlamentu.

Čo tie čísla hovoria

5 % z hlasov odovzdaných v r. 2020 = 144 076. To znamená že KDH teraz chýbalo 9 977 hlasov. A. Záborská získala na kandidátke OĽANO 36 472 hlasov, R. Vašečka 28 068. Predseda KDH A. Hlina mal 34 042 hlasov. Druhý na kandidátke KDH M. Majerský mal 33 516 hlasov. ( https://www.ta3.com/volby-2020/zoznam-kandidatov/kandidatka-kdh.html )

To znamená, že Záborská, Vašečka a ich KÚ priniesli Matovičovmu OĽANO štvornásobne viac hlasov ako chýbalo KDH na postup do NR SR. R. Vašečka, ktorý chcel byť predsedom KDH získal od voličov o 6 tisíc hlasov menej než A. Hlina, a tie posunul Matovičovi. V podstate sa zopakovala situácia z r. 2016, keď najviac hlasov KDH ubrala „modernejšia“ SIEŤ odídenca R. Procházku, a časť aj propaganda „proslovenských“ kňazov proti KDH a za Kotlebu. Teraz to bol odchod „autentickej“ KU a znova antipropaganda kresťanských ( ! !) aktivistov vrátane kňazov – kuffovcov, chromikovcov, kotlebovcov a harabinovcov. Tá uškodila kresťanským demokratom viac než propaganda ľavičiarov a liberálov.

Kresťanské hlasy ktoré priniesli Kuffovci-KDŽP Kotlebovej ĽSNS majú podstatne inú „kvalitu“, a s hodnotami KDH sú na rozdiel od KÚ nekompatibilné. Patria do sveta Mečiarovho HZDS, Slotovej a Dankovej SNS a Harabinovej „Vlasti“, ktoré majú bližšie k Ficovmu SMERu než ku KDH. Ich váhu vidno aj z porovnania preferenčných hlasov: Štefan Kuffa (KDŽP) 20 080, Milan Mazurek (ĽSNS) 65 921, M. Kotleba 170 006.

Zvláštne príčiny a nedobré dôsledky delenia

Keby Záborská a Vašečka šli do volieb na kandidátke KDH, toto by sa dostalo do parlamentu. OĽANO by malo možno o 2-3 poslancov menej, ale v parlamente by na zostavenie novej vlády a presadzovanie kresťanských hodnôt pribudlo okolo 11 poslancov KDH. Teraz tam nie je žiadna kresťansko-konzervatívna strana.

Divný a pre Slovensko asi charakteristický je spôsob tohto delenia. Mnohí hovoria o kresťanských hodnotách v politike, bez toho, aby ich jasne definovali. (ich súbor a analýza tu: https://www.postoj.sk/50968/krestanske-hodnoty-v-politike-a-pakty-s-ideovym-protivnikom ) Viacerí, vrátane niektorých kňazov a biskupov, z nich ako dôležité kritérium vybrali len 1-2, odlišné od toho, čo o prioritách politiky učia pápeži. Politikov hodnotili viac podľa predvolebných sľubov než podľa mnohoročných skutkov, a na Hlinu a KDH použili značne rozdielny meter než na iných.

Takto stanovili kritéria, ktoré má kresťansko-demokratická strana spĺňať, usúdili, že KDH ich spĺňa zle, a vybrali si stranu, ktorá ich vrátane svojho šéfa spĺňa ešte horšie. Čiže ju vybrali podľa úplne iných kritérií. (neriešim teraz akým spôsobom a mierou sa na delení podieľali jednotliví politici)

To neznamená, že všetci kresťania musia byť v jednej strane, a ani to nie je možné. Ich kresťanská viditeľnosť a účinnosť by však bola výrazne vyššia, keby tu bola jedna hodnotovo a politicky čitateľná kresťansko-demokratická strana. Okrem toho nejakí kresťania síce sú v každej strane, ale reálnu politiku, ekonomiku a verejný život Slovenska ovládajú (bývalí) komunisti, ich kolaboranti, odchovanci a mafie. Dôsledky vidíme. Dávať všetku vinu na Figeľa či Hlinu je povrchné, nespravodlivé a zavádzajúce.

Od valca k buldozéru

V prvých slobodných voľbách získalo KDH 19,21 % hlasov. Odvtedy sa zmenšuje delením ktoré podnes súvisí so zápasom o podobu cirkvi a jej vzťahu k štátu.

„Nežnú revolúciu“, ktorou sme v novembri 1989 odzvonili komunistickej diktatúre, charakterizoval pokoj, svornosť a pozitívna atmosféra. Prvé nenávistné vášne do politiky a verejného života prinielsli tí, čo začali burcovať za rozdelenie Československa. Nacionalisti sa spojili s komunistami, ktorí rýchlo pochopili, že im to uľahčí zostať pri moci a korytách.

Významne ich podporili zahraniční Slováci, ktorých vplyv v Cirkvi prevážil nad étosom disidentov a odporcov režimu. Vnútorne rozdelili cirkev a spôsobili aj prvé a najväčšie delenie KDH, po ktorom klesli jeho preferencie na 9-10 %. Podporovali Mečiara a Slotu, ktorých mítingy boli seansami vyvolávania nenávisti ako z Orwellovej antiutópie „1984“. Už vtedy aj proti novinárom, ktorých potom dáždnikmi bili „babky demokratky“, ktoré mali Mečiarovu fotku v modlitebnej knižke. (a Fico ich neznáša rovnako ako Mečiar)

Mečiar v novembri 1993 na aktíve funkcionárov HZDS v Zlatej Idke povedal: „Prevalcujeme to všetko, nech sa deje vôľa Božia, že sa budú všetci diviť!“ 5. 12. NR SR odmietla návrh poslanca KDH Figeľa aby Mečiar vysvetlil poslancom svoje kontroverzné výroky zo Zlatej Idky. https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/301185-ako-to-bolo-s-parnym-valcom-zo-zlatej-idky/

Po predčasných voľbách 1994 koalícia na čele s Mečiarom, Slotom a Gašparovičom zvalcovala parlament a zmenila pravidlá privatizácie, aby mohla bez verejnej kontroly a zodpovednsti čo najviac rabovať. Keď si Mečiarovu politiku dovolili kritizovať biskupi na čele s R. Balážom, „proslovenský“ katolícky historik F. Vnuk ich v tlači kritizoval že nekonajú pod vedením Ducha svätého, a Baláža začala šikanovať Mečiarova SIS. Mnohí veriaci aj niektorí kňazi stáli na Mečiarovej strane. Vyvrcholilo to únosom prezidentovho syna a vraždou R. Remiáša.

Ďalším významným oslabením KDH bol za šéfovania P. Hrušovského odchod F. Mikloška, V. Palka a D. Lipšica, ktorí nesúhlasili s uznesením, že KDH malo v r. 2006 ísť do vlády so Smerom. Ich politické projekty však rýchlo zanikli. Vo februári 2018 Hlinovi pritťažil a KDH uškodil „autentický“ Vašečka, dovtedajší predseda poslaneckého klubu OľaNO. Ten povedal že Hlina nie je autentický kresťanský demokrat, po 5 týždňoch členstva kandidoval na predsedu a keď neuspel napriek predchádzajúcemu sľubu zostať v KDH šiel do parlamentu na kandidátke OĽANO.

Viacerí z tých, čo deväťdesiatych rokoch podporovali Mečiara, vrátane niektorých kňazov, pred voľbami 2016 podporili Kotlebu a znova útočia na KDH. V r. 2018 sa pridal A. Chromik a kňaz Kuffa, ktorý kritizoval proitikorupčné manifestácie po vražde novinára Kuciaka so snúbnicou a podporil vznik strany KDŽP orientovanej proti KDH. Pri podpore mečiarovca Harabina v prezidentských voľbách, 12. 3. 2019 Kuffa vyhlásil: „To nesmie byť len diplomat, ale buldozér, čo sa otočí a radlicou vytlačí ten hnoj liberálny a gender! Von zo Slovenska“. (neviem o tom, že by Kuffa nejako odsúdil vraždu novinára za to že usiloval o spravodlivosť, ktorú Ježiš zaradil k „Blahoslavenstvám“. Ako keby ignoroval Ježišovo podobenstvo o kúkoli a pšenici – Mt 13, 24-30)

Ochrana života a „liberálne“ KDH

Títo aktivisti najmä posledné 2 roky silno útočia proti KDH v mene boja proti pomýlene definovanému liberalizmu, ochrany života a boja proti „genderizmu“. Pri tom ignorujú slová pápeža, že rovnako treba chránť život narodený, ktorému popri vojne najviac škodí korupcia.

A. Chromík v blogu „Viac ako milión nevinných obetí, lebo kresťania zlyhali“ (Postoj, 25.4.2018) obviňuje zo všetkých obetí potratov od ich uzákoneneia komunistami v r. 1957 liberailzmus, a údajné zlyhanie kresťanov, ignorujúc fakt, že viac než 2/3 z nich bolo počas totalitnej diktatúry, ktorá prenasledovala Cirkev a podnes ich je najviac v Putinovom Rusku a komunistickej Číne. Pridal sa k tým, ktorí zo všetkých strán kritizujú najviac či iba KDH, a takmer nikdy HZDS, SMER, SNS, či Kotlebu, ktorých naopak chvália. P. Molda, dnes generálny sekretár KDŽP, publikujúci na webe Hlavné správy, v blogu „28 rokov taktizovania kresťanskej demokracie“, (Postoj 26.4.2018) pripísal všetku vinu za obete interrupcií KDH. A podobne ďalší. Viac tu: https://www.postoj.sk/33030/ako-krestania-pomahaju-komunistom-nacionalistom-extremistom-a-korupcnikom

Mečiarovmu HZDS, Slotovej a Dankovej SNS, a Ficovho SMERu to naši „autentickí“ a „proslovenskí“ kresťania nevyčítajú napriek tomu, že títo mali omnoho dlhšie vládu aj parlamentnú väčšinu ktorou to presadiť mohli. Ani po tom ako v r. 2018-19 znemožnili 5 takýchto návrhov.

Pomýlení proroci

Odvtedy opakovane pomáhali vláde Ficovho SMERu konšpiračným strašením aké to bude, keď prezident Kiska, a potom Z. Čaputová odmietne schváliť zákon na zákaz potratov. Jeho prijatie potom zmarili hlavne poslanci za SMER a SNS, ktorých títo nekritizovali, ale naopak chválili za odmietnutie ID. Podobne títo vrátane Kuffu štvali proti prezidentke Čaputovej v súvislosti s odmietnutím ID. Tá dodržala svoje slová, že ak parlament rozhodne o dohovore ústavne predpísaným spôsobom, bude rešpektovať vôľu poslancov, a 5. 3. 2020 oznámila Rade Európy, že SR ho neratifikuje. https://www.postoj.sk/52296/prezidentka-caputova-rade-europy-neratifikujeme-istanbulsky-dohovor

Po tom, ako KDH a PS/Spolu uzavreli predvolebný pakt o neútočení, začali šíriť apokalyptické proroctvá o dôsledkoch „spolupráce“ KDH s liberálnym PS/Spolu, keď ich vláda schváli registrované partnerstvá. Chromik v tom zmysle zorganizoval aj špeciálnu petíciu, ktorá pôsobila ako ostré odsúdenie KDH od známeho pro-life aktivistu a pomohla harabinovcom, kotlebovcom, a Ficovláde. Celé to stojí na neschopnosti či neochote rozlišovať pojmy a základné politické a právne záležitosti - predvolebný pakt o neútočení, volebnú a vládnu koalíciu, kompetencie vlády, parlamentu a prezidenta. Spoločné vyhlásenie o spolupráci s jasne formulovaným cieľom spravili strany PS/Spolu, KDH a Za ľudí 16. 8.2019, kde sa zaviazali: „urobíme všetko preto, aby sme popretŕhali väzby medzi políciou, prokuratúrou, justíciou a ľuďmi, ktorí sú napojení na zločineckú sieť“  https://dennikn.sk/minuta/1556216/  Komu môže vadiť takáto spolupráca?

Hovoriac o kresťanských hodnotách v politike podporujú politikov, ktorí viaceré z nich skutkami roky hrubo porušujú. Ignorujú aj to, že pakty o neútočení s „ideovými protivníkmi“ už desaťročia robia aj pápeži. https://www.postoj.sk/50968/krestanske-hodnoty-v-politike-a-pakty-s-ideovym-protivnikom

Cirkev o politike a KDH

Katolícka cirkev sa aj podľa vlastného učenia nemá priamo zapájať do riadenia štátu a politiky, ale má „povinnosť ponúknuť prostredníctvom očisty rozumu a etickej formácie svoj osobitný vklad, aby sa požiadavky spravodlivosti stali pochopiteľné a politicky realizovateľné.“ (Benedikt XVI., Deus Caritas Est)

Slovenská cirkev to až na malé výnimky robí naopak. Nedostatočne učí, ale niektorí kňazi a biskupi priamo podporili politikov roky konajúcich proti kresťanským hodnotám a učeniu. V decembri 2019 napr. exsekretár a hovorca KBS kvôli jednému TV rozhovoru verejne kritizovali Hlinu, ale vládnu koalíciu a justíciu ani po obludných zisteniach z Kočnerovho vyšetrovania. Fica a Danka ani za to, že prispeli k zachovaniu komunistického potratového zákona. (Viac tu: https://www.postoj.sk/50133/hovorca-a-ex-sekretar-kbs-proti-kdh )

Keď známy pro-life aktivista a niekoľko kňazov vrátane sekretára KBS v mene ochrany nenarodených a kresťanských hodnôt mesiace kritizuje KDH, a takmer nikdy politikov a strany ktoré tieto hodnoty roky silno porušujú, musí sa to nejako prejaviť. Aj preto sa KDH znova nedostalo do parlamentu a ten aj vládu budú tvoriť strany, ktoré majú menej zásadový postoj k ochrane rodiny a života než KDH.

Skutočné chyby KDH

Nie sú to tie, z ktorých KDH najviac obviňujú naši antikádeháci. Neobstojí ani kritika správania predsedu KDH, ktorý sa správa kultúrnejšie a kresťanskejšie než Kotleba, Harabin, Danko, Kollár aj Matovič. (viac v predchádzajúcom https://www.postoj.sk/52082/hlavne-argumenty-proti-kdh ) Pakt o neútočení s PS bola taktická politická chyba, ale nie porušenie kresťanských hodnôt.

V čase Dzurindovej vlády KDH rezignovalo na tému sociálnej spravodlivosti, ktorá má významné miesto aj v učení Cirkvi, čím uľahčili jej zneužitie postkomunistickými populistami na čele s Ficom.

Vnútorný problém KDH podľa J. Mikloška: „Kritická atmosféra sa na Radách KDH a na schôdzach nenosila, …. Odborné Zväzy, v ktorých boli a vyrastali noví odborníci sa v r. 2018 zrušili... KDH nebolo schopné zorganizovať veľký míting s dobrým programom a množstvom účastníkov. Uchyľuje sa k malým stretnutiam, na ktorých je predsednícky stôl, pár kandidátov na poslancov, pár členov miestneho KDH a ich rodiny. Veľmi málo tam bývali iní ľudia, najmä nerozhodnutí voliči. … Každý kandidát naháňal krúžky, najmä pre seba. … členstva je málo, je pasívne.“ https://www.hlavnespravy.sk/jozef-miklosko-volbach-volbach-stale-majstri-sveta-situacii-kdh-povedal-svoju-kritiku-isla-do-stratena/2075512

Vnútorná kritická diskusia „sa nenosí“ ani v našej Cirkvi, a záujem o názory a rady „z dola“ v kresťanských kruhoch je minimálny. Zažil som to aj na viacerých konferenciách. Pred voľbami 2016 aj 2020 mi aj od pár známych, u ktorých som roky nevidel žiadnu verejnoprospešnú aktivitu, či nedajbože propagáciu kresťanskej demokracie prišli výzvy „krúžkujte ma.“ Niekoľko kvalitných mladých KáDeHákov publikujúcich na Postoji je príliš málo.

Z Hlinu, ktorý začínal ako pouličný aktivista sa stal antipopulista. Má pravdu že „Raz príde dopyt aj po normálnych štandardných stranách.“, ale vedenie KDH zanedbalo to, že aj tieto musia nejako zaujať a osloviť voličov. Pre mnohých mladých sa KDH stalo nudnou stranou. (neriešim kvalitu kritérií a pocitov podľa ktorých sa rozhodujú)

„Blahoslavení hladní po spravodlivosti“

Najväčšiu chybu za posledné 2 roky spravilo KDH rovnakú ako cirkev. Napriek tomu, že pápež František už roky opakovane vyzýva k aktívnemu boju proti korupcii, ktorá je podľa neho najväčšou neresťou demokracie a živí kultúru smrti, slovenská cirkev túto tému ignoruje. Napriek tomu, že KDH bolo „tradičným“ odporcom mečiarizmu, ktorého pokračovaním je Ficovláda, takmer sa nezapojilo ani do protestov po vražde Kuciaka a Kušnírovej. Nebolo ho počuť ani po odhaleniach Kočnerovej Threemy.

Novinár Kuciak bol kresťan-katolík, ktorý sa svojou vieru nevystatoval, ako niektorí politickí farizeji, ale podľa nej konal. Zabili ho, lebo usiloval o spravodlivosť, ktorú Ježiš zaradil k blahoslavenstvám a Benedikt XVI. označil za základnú úlohu štátu a politiky. Cirkev ani KDH primerane nereagovala napriek tomu, že ho zabili práve vo februári 2018, na ktorý pápež určil ako svoj úmysel apoštolátu modlitby práve boj proti korupcii. (https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia) Jeho obeť bola hlavným impulzom k mnohotisícovým manifestáciám, ktoré priniesli aspoň takú zmenu že sa začalo riadne vyšetrovanie tejto kauzy.

Odpor väčšiny Slovenska proti skorumpovanému systému Ficovlády bol aj hlavným motívom voľby Z. Čaputovej za prezidentku, aj vysokej účasti a víťazstva Matovičovho OĽANO v parlamentných voľbách 2020. Keby Cirkev a KDH lepšie reagovala na túto tému, voľby by dopadli ináč.

Čo s kresťanskou politikou?

Problémy slovenskej kresťanskej politiky a kresťanov v politike presahujú KDH aj jedno volebné obdobie, a súvisia aj so zápasom o podobu našej cirkvi a jej vzťahu k štátu. Preto to nevyrieši snem KDH za 10 ani za 100 dní. Okrem poučenia z praktických chýb posledných rokov sa treba zamyslieť nad hlbšími a dlhšie pôsobiacimi príčinami.

K hlavným problémom Slovenska patrí nedostatok kultúrnej vzdelanosti, a prevaha emócií nad racionálnym zvažovaním, ktoré kritizoval už prof. L. Hanus (Rozprava o kultúrnosti)

„Najväčší problém kresťanských politikov? Chýbajúce znalosti … „Boj o ideály sa nesmie stať bojom ideologickým.“ (Alberto Lo Presti, politológ a univerzitný profesor histórie politického myslenia, Rím.  https://www.aktuality.sk/clanok/700171/najvacsi-problem-krestanskych-politikov-chybajuce-znalosti-rozhovor/ )

Chýba tu aspoň trochu mienkotvorné kresťansko-konzervatívne médium. (Postoj má príliš malý dosah.) Nedostatok kritického vnútrocirkevného dialógu (viac tu: https://www.postoj.sk/43439/dialog-v-cirkvi-stredovek-alebo-komunizmus-a-meciarizmus )

Treba lepšie poznať a nasledovať čo o politike hovoria pápeži na základe Biblie, 2000 ročných skúseností cirkvi a argumentov prirodzeného rozumu.

Odporúčame

Blog
Hlavné argumenty proti KDH - odpoveď

Hlavné argumenty proti KDH - odpoveď

Podobne ako v roku 2016, aj v parlamentných voľbách 2020 môže byť rozhodujúcim faktorom parlamentnej väčšiny a novej vlády to, či sa do parlamentu dostane KDH. To ovplyvní aj účinnosť snáh o spravodlivejšie Slovensko s menšou korupciou a lepšou justíciou, aj šance presadenia kresťanských hodnôt v politike. Napriek tomu niektorí kresťania najviac kritizujú a napádajú práve kresťanských demokratov.

Blog
Priznám sa: bolí to!

Priznám sa: bolí to!

„Dobré ráno priatelia, dnes je slávnostný deň, lebo sa ukáže výsledok našej štvorročnej snahy. Verím, že to dáme. Teraz idem ešte na sv. omšu, ktorá bude obetovaná aj za Vás. Prajem Vám krásny, sviatočný deň.„

Blog
Dovidenia, 17-ročná Šarlota

Dovidenia, 17-ročná Šarlota

„Tak ani váš Otec, ktorý je na nebesiach, nechce, aby zahynul, čo len jediný z týchto maličkých.“  (Mt, 18,14) Zahrmelo z  jasného neba, nastala tma, svetielko nádeje sa stratilo v mori smútku.