Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. marec 2020

Dve možné opatrenia novej vlády proti krachu

Mrzí ma, že KDH, za ktoré som kandidoval, sa do parlamentu nedostalo. Predsa sa však chcem podeliť o dve myšlienky smerujúce k odvráteniu budúceho krachu verejných financií. Teraz je čas postaviť ich na zdravšie základy a vyhnúť sa drahým chybám. Týka sa to budúcich dlhov (treba merať) a vyčleňovania celkov z verejných financií (treba odmietnuť).
Dve možné opatrenia novej vlády proti krachu

Slovenské verejné financie sa dajú hodnotiť rôzne. Na jednej strane máme vzorné inštitucionálne nastavenie. Ústavný zákon o dlhovej brzde a existencia silne nezávislej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sú veľkým plusom. Rovnako aj pravidelné zverejňovanie odhadu implicitného dlhu spolu s každoročne zostaveným trojročným rozpočtom verejnej správy.

Horšie je to už s konkrétnym výkonom finančnej disciplíny. Rozpočet Sociálnej poisťovne je každému na smiech a zároveň na zaplakanie. Končiaca vláda zapálila knôt pod rôznymi fiškálnymi časovanými bombami. Za všetky spomeňme minimálny dôchodok. Niektoré negatívne a populistické kroky sa prejavujú už teraz a kýžené vyrovnané hospodárenie štátneho rozpočtu sa nám opäť vzdialilo.

Problém spočíva v tom, že pri rozhodovaní o verejných politikách nepoužívame dostatočne odhad dopadov na dlhodobý stav verejných financií. Možno v horizonte volebného obdobia dokáže niektorý zákon fungovať, pritom dlhodobý dopad môže byť zničujúci. Štát je okrem iných funkcií aj niečo ako veľká poisťovňa - ľudia platia dane a odvody a za to očakávajú, že niektoré služby poskytne dlhodobo v dostatočnej výške, resp.kvalite. Preto by sa dopad zákonov mal merať aj cez implicitný dlh, resp. mali by sme projektovať dlhodobú úroveň zadlženia a stanoviť si nielen okamžitú hranicu dlhu, ale aj dlhodobú. Vláda s ústavnou väčšinou má možnosť o niečom takom zodpovedne uvažovať. Najmä ak implicitný dlh končiacej vláde doslova explodoval pod stoličkami.

 

Druhá pálčivá téma sa týka populárnej myšlienky vyňať železnice, diaľnice či nájomné byty z okruhu verejných financií a umožniť im masívne zadlženie s cieľom masívnych okamžitých investícií. Iste, v súkromnom sektore poznáme koncepty špeciálnych entít s vlastnými príjmami a financovaním. Avšak odstrihnutie od materských spoločnosti nie je úplné, ak nevstúpia sami na burzu a nezískajú vlastných akcionárov. Dovtedy sa veritelia živo zaujímajú o to, ako sa špeciálnym entitám darí a kladú otázky na telo, verifikujú, či je odstrihnutie dostatočné. Neraz sa stalo, že nebolo dostatočné a materské firmy sa nezbavili finančného a reputačného rizika.

Inzercia

Presne to by sa stalo aj v prípade vyňatia diaľnic alebo bytov. Slovenská republika by sa nemohla na 100% prestať priznávať k týmto entitám a vždy by bola vnímaná ako prípadný finančná záchranca a konečné meradlo úverového rizika. Len preto, že okolo NDS či ŽSR by sa postavil pomyselný plot, by veritelia nefinancovali neudržateľné projekty. Alebo by si vypýtali úroky s primeranou kompenzáciou rizika. Preto je naivné domnievať sa, že finanční investori by nepovažovali štát za (potenciálne) viac zadlžený len preto, že štát uplatní účtovný trik či štatistickú barličku. Pripomína to dávnejšie doby podnikania, keď kľúčovým dôvodom pre voľbu finančného lízingu bola skutočnosť, že pre odlišnú osobu vlastníka predmetu lízingu nefigurovali dlhy z lízingu medzi záväzkami firmy. Pritom samozrejme firma bola lízingom fakticky zadlžená, záväzok bol pravidelný a povinný a neskôr sa účtovné pravidlá aj príslušne upravili.

Ešte máme v čerstvej pamäti, ako Grécko použilo dostupné štatistické pravidlá a nástroje finančného trhu na zakrytie skutočnej úroven dlhu. Držme vznikajúcej vláde palce, aby sa jej podarilo ochrániť dlhodobé finančné zdravie našej krajiny.

 

Marcel Mikolášik

autor je ekonóm, člen KDH

Inzercia

Mám takmer 40 rokov, som manžel a otec 4 detí. Som ekonóm so zameraním na financie a dôchodky, ktoré sú mojou hlavnou odbornosťou. S manželkou som spoluzakladateľom portálu pre kresťanské rodiny ZASTOLOM.SK Snažíme sa sprevádzať rodiny na ceste viery.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Prečo kandidujem - KDH č.25

Prečo kandidujem - KDH č.25

Teším sa na parlamentné voľby, v ktorých budem kandidovať na 25. mieste kandidátky Kresťanskodemokratického hnutia - KDH. Uchádzam sa o Váš hlas a odporúčam mnohé skvelé mená na kandidátke. 29.2.2020 máme koho voliť!

Blog
Úvaha o migrácii, ktorá nekorešponduje s Vôľou Najvyššieho

Úvaha o migrácii, ktorá nekorešponduje s Vôľou Najvyššieho

Svojim ateizmom a materialistickým konzumom, povýšeným za vrchol a jediný zmysel života, sa ľudstvo na míle vzdialilo tomu, kam by v skutočnosti malo smerovať podľa Vôle Najvyššieho. Tento jediný zásadný omyl sa premieta do tisícok jednotlivých negatívnych vecí a javov okolo nás. A jedným z nich je samozrejme aj migrácia.