KDH 2.0

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
KDH 2.0

Situácia v KDH je dnes turbulentná. Záujem o ňu prejavujú hlavne jej členovia a voliči, pretože okolitý svet ho mediálne vníma len sporadicky.

Príznačné pre túto situáciu je pokus o rýchlu zmenu – nahradenie Alojza Hlinu niekým iným, kto vyvedie KDH z úpadku a nastaví stratégiu tak, aby sa KDH stalo rešpektovanou a parlamentnou stranou s oveľa lepším výsledkom v nasledujúcich voľbách.

Rozhodujúcim krokom však v skutočnosti nie je identifikácia nového lídra. Rozhodujúcim pre budúce KDH je identifikácia zmien v spoločnosti, na politickej scéne a v Cirkvi za posledných desať rokov, ktoré strana ignorovala a doviedlo ju to k opakovanému mizernému výsledku v parlamentných voľbách. Zjednodušene povedané – dnes KDH dobiehajú chyby, ktoré KDH spravilo a/alebo dopustilo za posledných desať rokov.

Obviňovanie Igora Matoviča (mal podporiť KDH a nie SaS), vyhováranie sa na Annu Záborskú a spol. – dobrý pokus, len tesne vedľa ...

Čo sa stalo s KDH?

Veľmi dobre si pamätám, ako som sa osobne stretol s Vladom Palkom a Ferkom Mikloškom tesne po tom, ako opustili KDH a založili KDS. Vo foyer Národnej rady SR som sa ich pýtal, či to nebola politická samovražda v priamom prenose. Viete, čo mi odpovedali? „Toto nebol truc-podnik, náš odchod je o zachovaní psychickej a ľudskej integrity, už sme to v KDH nevedeli zniesť!“

Nasledoval Dano Lipšic, pokračoval Rado Procházka, teraz skupina okolo Anny Záborskej.

KDH sa zničilo samo! KDH sa v priamom prenose rozvrátilo tak, že na politickej scéne Slovenska nebolo treba urobiť vôbec nič – stačilo sa len s údivom pozerať, ako sa podobá na SDKÚ.

KDH 2.0

KDH teraz vôbec nepotrebuje zachraňovať stranícke štruktúry ani zabetónovať svoje voličské jadro. KDH je chorá firma, ktorú treba od podlahy reštrukturalizovať. KDH musí kompletne prerobiť svoje princípy myslenia a videnia politiky na Slovensku. Keďže tento proces vôbec nie je jednoduchý a zároveň ani krátkodobý, je úplne jedno, či bude snem v marci, alebo v júni 2020. To je príliš krátka doba na principiálnu zmenu.

Nová stratégia

Ľudia v KDH musia pochopiť, že sa musia transformovať. Namiesto toho, aby sa KDH pasovalo do pozície svedomia Slovenska a naivne sa v tom uisťovalo (KDH je jediná a posledná inštancia garantujúca hodnotové témy ...), sa musí stať politickou stranou, ktorá bude riešiť denno-denné príbehy, trápenia a očakávania slovenských občanov s tým, že v týchto riešeniach sa bude odkazovať na učenie kresťanských cirkví (KDH nemôže ostať len katolíckym klubom!) rešpektujúc pri tom slobodnú vôľu ľudí a ich vlastné svedomie.

Nuž, takáto transformácia bude na dlho. Ak ju KDH nezačne rýchlo, tak o štyri roky možno ani nebude existovať. Situácia je o to komplikovanejšia, keďže:

  • strana vo svojich radoch nemá potrebné osobnosti, ktoré dokážu pomenovať kľúčové problémy súčasnej doby, zaujať bežných voličov (zo 134 099 voličov KDH dalo Alojzovi Hlinovi 34 042 preferencií, Milanovi Majerskému 33 516 preferencií – porovnajme s 498 740 preferenčnými hlasmi Igora Matoviča), a teda aj naštartovať transformáciu,

  • ak má KDH osobnosti, ktoré obstoja v realite dnešnej doby, potom strana absolútne neinvestuje do mediálneho priestoru a tlaku na prezentáciu týchto osobností, ich názorov a návrhov – politika sa nerobí pre úzky okruh veriacich katolíkov, ale pre celú populáciu Slovenska. Inteligentný „populizmus“, ktorý chytí poslucháča za citlivé miesto je presne to, čo v KDH úplne absentuje.

 

Otázkou je, či dnešné zloženie KDH je schopné takejto boľavej sebareflexie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora