Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. 03. 2020, 22:48

Šok Matovičom a koniec Fica

Paradoxne ťažšie než osud KDH na mňa počas volebnej noci doľahol výsledok PS/Spolu.
Šok Matovičom a koniec Fica

Nemôžem uveriť, že neprekonali 7 percent. Tak tesne. Svoje urobil exit poll agentúry Focus. S tým pocitom, nie s výsledkom. Výsledok vzišiel z vôle ľudu. Je mi to ľúto, kvôli tomu, že sa „namakali“. A mohli urobiť aj niečo dobré.

Hoci stačilo pár minút počúvať Šimečku na Denníku N a pocit ľútosti ma prešiel. Z toho človeka tak srší pohŕdanie iným názorom ako svojim, inými ľuďmi ako tými, ktorí si myslia, že veci sú také ako ich vidí on. Málokedy je vidieť takú účelovú modifikáciu reality ako ju on predvádza, len preto, aby mu veci sedeli. Strašné.

Kotleba neexpandoval. Sláva.

Harabin ukázal reálny výtlak. A v jeho prípade aj príčetnosť voličov a voličiek. V prezidentských voľbách ho spoločensky vzkriesil Smer svojim liberálnym kandidátom.

Bugár nebude mať ani štátny príspevok. Snáď napíše skvelú autobiografiu a Danko aspoň poctivú dizertačku.

Na Matoviča začnú byť vyvíjané liberálne tlaky zo strany Budaja či Kňažka. Či im aj pod vplyvom Hegera odolá, bude pre konzervatívne hodnoty dôležitou otázkou.

Liberálne média sú zdesené z možnej sily a vplyvu Kresťanskej únie. Už začali sami seba strašiť konzervatívnou vládou. Bigotnosťou a klerikalizmom. Nazvať Beblavého umierneným konzervatívcom chce minimálne nemeckú optiku. A o SaS povedať, že nie sú liberáli...

Osvietení liberáli sú len ľavicoví progresívci zo strany PS. Liberálne média tak často kašlú na pravdu a slobodu v kultúrnoetickej rovine, tlačia na pílu a tak kričia, až by si človek myslel, že sú vo väčšine. Nie sú. Namiesto toho aby slobodne a kriticky uvažovali o svojich postojoch o svojich modifikáciach  spoločenskej či identitárnej reality, o svojich strvácnených stereotypoch, radšej budú slovenskú spoločnosť vyhlasovať za zaostalú, netolerantnú.

Svojou neschopnosťou a neochotou rešpektovať iné legitímne postoje k životu a jeho hodnotám vzbudzujú voči sebe odpor tých ktorými pohŕdajú. Vháňajú ich do geta alternatívnych konšpiračných portálov. Provokujú k nenávisti. Liberalizmus a konzervativizmus by mal byť o vzájomnou dialógu v pravde, slobode a úcte, zbavený vopred zadefinovaného dešpektu k názoru toho druhého.

Uráža ma, keď sa niekto vysmieva z mojej katolíckej viery. Z viery, ktorá dala Slovensku mučeníkov, na krvi ktorých stojí naša sloboda. Milujte svojich nepriateľov, dobre robte tým, čo vás nenávidia...

KDH opäť nie je v parlamente. Sú naivní tí, ktorí od predsedu chcú, aby pochopil svoju historickú úlohu a pre dobro kresťanskej demokracie zahodil akúkoľvek nevôľu spolupracovať s Kresťanskou úniou? Alojz Hlina pokazil počnúc prezidentskými voľbami, cez eurovoľby, až po voľby parlamentné toho dosť. Tam kde sa mal vyhraniť chcel byť za pekného. Tam kde mal spolupracovať vnášal konflikt. Tam kde mal byť veľkorysý hral na seba. Tam kde mal zablahoželať víťazovi zosmiešňoval voličov. Namiesto obklopenia sa ľuďmi s názorom obklopil sa servilnými. KDH po roku 2016 vstalo z popola a malo našliapnuté na úspech aj vďaka jeho energii a vytrvalej práci. Potenciál, ktorý vytvoril sám spálil.

4,7 a 5,0 je v podstate to isté, nasledujúce kroky, bez ohľadu na výsledok by preto mali byť veľmi podobné. Ak ho KDH potvrdí po jeho vzdaní sa funkcie opäť predsedom, nech začne počúvať a rešpektovať tých, ktorí chcú a vedia tvoriť kresťanskú demokraciu spolu s ním. Nech konštruktívnu kritiku a ponuku spolupracovať nepovažuje za útok na svoju osobu. Matovičova „pomocná ruka“ bola zákerná. Matoviča ľudia volili aj pre obsah tlačovky na Sedembolestnú. Chromík sa pýtal Hlinu, odpovedal Matovič.

Vďaka Bohu za Sulíkov zdravý rozum a nefalšovanú tímovú hru s fokusom na podstatu. Ak niekto „zahodil ego“, bol to práve on, bez toho aby to čo len raz musel spomenúť. Snáď ho Igror Matovič v najbližších dňoch nepríjemne neprekvapí.

Nie je možné obísť Veroniku Remišovú. Osobná integrita, vnútorná sloboda a možnosť realizovať stranícku politiku sú viac ako ponuka na základe výsledkov volieb meniť veci k lepšiemu z najpodstatnejšieho ministerstva. Andrej Kiska sa zrejme stiahne.

Slovenský parlament má šancu byť po dlhom čase oslavou demokracie celé nasledujúce štyri roky. Môže byť miestom slušných a poctivých diskusií, polemík, medzi konzervatívnym a liberálnym videním sveta. S pridanou hodnotou.

Až na Fica s Tomášom a Blahom. Od Fica sme sa nedozvedeli, že Pellegrini svojou dôveryhodnosťou (pretavenou v dvojnásobný počet krúžkov oproti nemu) zabezpečil Smeru výsledok, o ktorom mohol Smer v ére procesu s Kočnerom len snívať. Mohli sme počuť, že on nebol v kampani (preto má svoj počet krúžkov) a chce viesť ľavicovú stranu. Čo robí taká ľavicová strana? Napríklad bojuje za ľudské práva...

Zatiaľ oligarchovia intenzívne lustrujú budúcich poslancov OĽaNO... Že ich je, čo?

Blahoželám Igorovi Matovičovi, Kresťanskej únii a Eduardovi Hegerovi k úspechu v parlamentných voľbách.

 

Odporúčame

Blog
G. K. Chesterton - Obrana planét

G. K. Chesterton - Obrana planét

Jedného dňa ma zaujala kniha s názvom "Terra Firma: Zem, nie planéta”. Jej autorom bol pán D. Wardlaw Scott, ktorý veľmi vážne citoval názory množstva iných osôb, o ktorých som nikdy nepočul, ale ktoré sú očividne veľmi dôležití. Pán Beach zo Southsea, si napríklad myslí, že svet je plochý a možno to tak v Southsea je.