Falšovanie volieb – výzva politickým stranám

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Falšovanie volieb – výzva politickým stranám

Politické strany dajte pozor na regulárnosť volieb. Nepodpíšte zápisnice, ak dôjde k podozreniu z falšovania volieb. Elektronický výsledok nemusí sedieť z tým, čo vyjde z ručného spočítania. V normálnom svete sa pri podozreniach z falšovania, voľby prepočítavajú.

Po prezidentských voľbách bolo množstvo upozornení na falšovanie volieb a nakoniec z toho bolo aj podanie na Ústavný súd SR, aby sa platnosť prezidentských volieb preverila. Podnet argumentoval tým, že hlasy na základe volebných preukazov boli odovzdané v oveľa väčšom počte, ako boli vydané voličské preukazy. Ústredná volebná komisia tvrdila, že ona nemá právo vydať rozhodnutie o prepočítaní takto odovzdaných hlasov a Ústavný súd SR doteraz nekonal. V USA vidíme bežne, že ak niektorí z prezidentských kandidátov dá námietku a žiada prepočítanie hlasov, tak sa výsledky nevyhlásia za platné, pokým sa to nezrealizuje. U nás ÚS SR doteraz neuzavrel prezidentské voľby a zrejme bude s tým čakať až do konca volebného obdobia súčasnej prezidentky.

V prezidentských voľbách išlo o to, že volebné preukazy sa dali falšovať jednoduchým rozmnožením na kopírkach a tak na jeden vydaný voličský preukaz mohlo byť odovzdaných toľko hlasov, koľko takto falšujúci volič stihol za deň obísť volebných komisií. Odovzdané boli dôkazy, že k tomu naozaj došlo.

Teraz nás príslušné orgány ubezpečili, že proti tomu urobili opatrenia, aby sa voličské preukazy nedali zneužiť. Zdá sa teda, že na úrovni okrskových volebných komisií sa táto možnosť falšovania volieb eliminovala. Zostal však problém hlasov zo zahraničia, kde je neodstránená možnosť manipulácie minimálne v tom, že sa tam nedá odkontrolovať či volič v zahraničí pri hlasovaní konal slobodne (tak ako sa to realizuje nedá sa zabezpečiť tajná voľba).

Na úrovni okrskových komisií stále však zostáva možnosť manipulovať priebeh volieb tam, kde politické strany nenanominovali pluralitné volebné komisie. Jednofarebná komisia, stanovená starostom, tam môže vyrobiť výsledok podľa svojich predstáv. Ochrana proti tomu sú pozorovatelia. Teraz platný zákon totiž umožňuje, aby kontroly priebehu volieb a sčítavania hlasov sa, okrem členov okrskovej volebnej komisie, mohli zúčastniť aj pozorovatelia.

Strany, ktoré majú dostatočné krytie okrskových volebných komisií by si mali zorganizovať paralelnú kontrolu tak, že si telefónom odfotia podpísanú tabuľku s výsledkami volieb a potom si porovnajú výsledky s tými, ktoré sa budú na záver zverejňovať. Dôležité je tiež upozorniť, že členovia volebných komisií by mali v prípade, že dôjde k podozreniu z falšovania ihneď protestovať, nepodpísať záznam z volieb a žiadať aby tam bola uvedená ich námietka.

Na úrovni volebných obvodov (okresov) sú už pracovníci štatistického úradu a tam už všetky papierové záznamy o voľbách nadobúdajú elektronickú podobu. Na úrovni okresu by si členovia okresných komisií mali dať tú námahu, aby aspoň námatkovo skontrolovali či výsledky sú v súlade s tým, čo bolo odovzdané z okrskov.

Od úrovne okresov je už celý volebný proces v elektronickej podobe. Tu je tiež možnosť falšovania volieb hekermi. Preto politické strany by mali mať prístup, aby aj elektronickú časť spracovania volebných výsledkov mali pod kontrolou a mohli dať námietky skôr, ako dôjde k vyhláseniu výsledkov.

Už v priebehu volebnej kampane sme videli, že aj v digitálnom priestore prebieha nekalý boj. Jedna strana zneužila facebookovú stránku prezidentky na svoju volebnú kampaň. Niektorým stranám boli zablokované videá na youtube, šikana niektorých politických strán prebehla na googly a facebooku, atď. V USA bolo z tohto dôvodu upodozrievanie o ruskej manipulácii volieb. Kto u nás sa snaží voľby manipulovať, sú to domáci, či zahraniční manipulátori ?

Všetky volebné záznamy od okrskových volebných komisií aj s odovzdanými volebnými lístkami je povinnosť archivovať a teda je možné sa vrátiť k ručnému prepočítaniu hlasov tam, kde dôjde k podozreniu, že konečné výsledky nie sú s tými pôvodnými v súlade. Preto politické strany by mali vyslať pozorovateľov aj k digitálnemu procesu na štatistickom úrade a namietať každé podozrenie s falšovania volieb skôr, ako dôjde k ich uzavretiu. Iba tak súdnym rozhodnutím môže byť nariadené dodatočné prepočítanie hlasov.

Nepodceňujme ani túto časť volieb, lebo ako sa hovorí „voľby nemusí rozhodnúť ten čo hodil volebné lístky do urny, ale ten kto a ako hlasy spočítal“.

Viliam Oberhauser

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo