Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. 02. 2020, 21:30

Čo priniesol predvolebný čas a jeho diskusie?

Možnosť pozorovať Kisku, Matoviča, Hlinu, Trubana, Sulíka a vybrať si.
Čo priniesol predvolebný čas a jeho diskusie?

Zastať sa nespravodlivo súdených, verejne očierňovaných, byť na strane tých voči ktorým sa zvádza snaha o pošpinenie osobnosti či dobrého mena, je jedným z poslaní kresťanov.

Kiska bol napriek dlhotrvajúcemu verejnému prepieraniu jeho kaúz obvinený nedávno, predvolebne. Pôsobí to účelovo aj na tých, ktorí sa politike nevenujú. Prezidentka sa v najsledovanejšej politickej relácii vyjadrila, že s tým má problém. Nie s účelovosťou obvinenia. Ale s Kiskom.  Čo ak bude obžalovaný? Tvrdý až likvidačný úder odzadu, aký by od prezidentky málokto čakal. Je iné, keď na Kisku útočí zdevastovaný o sebazáchovu bojujúci Fico a iné, keď na neho útočí najčistejšia z čistých, najtolerantnejšia z tolerantných, najmierumilovnejšia z mierumilovných, najsympatickejšia zo sympatických, najrešpektujúcejšia z rešpektujúcich, najdôveryhodnejšia z dôveryhodných. V tej istej relácii sa vyjadrila, že výsledok Kotlebu bude rešpektovať, bez toho aby pomenovala výhrady. Pričom aj Kotleba už bol v čase inkriminovanej relácie, ako vieme, obvinený. Taká jednoduchá logická chyba, ktorú si ostrieľaný moderátor nevšimol.

Seriál videí, v ktorých ide o 2000 eur, so známym odsúdeného mafiána vo vedľajšej úlohe, je úbohosť a zúfalstvo tých, ktorí sa k niečomu takému uchýlili. Pamätáme si video s ministrom Smeru Počiatkom z kancelárie Trnku, generálneho prokurátora Slovenskej republiky. Matovič vďaka tomu videu spravodlivo vyhrá voľby. Aké sumy tam lietali? Aké sumy lietajú pri diaľniciach? Pri futbalovom štadióne? Ak by aj bol Kiska daňový a pozemkový podvodník, miera je podstatná. Neschvaľujem žiadny daňový či pozemkový alebo akýkoľvek iný podvod. Napriek tomu na človeka treba hľadieť komplexne a všímať si nielen jeho prešľapy ale aj ich rozsah v súvislosti s jeho pozitívami a ich rozsahom.

Kiskovi sa nedá uprieť uveriteľný zápal za demokraciu a jednoznačné vyhranenie sa voči neonacizmu. Jeho najhviezdnejší moment v predvolebných diskusiách nastal v odpovedi na otázku kotlebovca, čo je na ĽSNS fašistické? Zasmečoval presne a nechytateľne. Kiska v debatách, ak si odmyslíme naučené frázy, pôsobil vo vzájomnej interakcii s budúcimi partnermi ako človek dialógu, človek bez podpásových jedovatých šípov, človek, ktorý nechá priestor aj iným ako sebe, človek ktorý počúva a vníma, nemanipuluje, neprispôsobuje si pravdu želanému obrazu. Slušný človek dialógu a dobrého srdca. Dôverčivý.

Tie videá skôr ako posledným špinavým úderom mohli byť mobilizáciu verejnosti pre demonštrovanie odmietnutia  eštebáckych praktík a prejavom porozumenia pre mieru.

Reálna výhrada voči Kiskovi znie nasledovne. Je na hlavu postavené, keď niekto nechce kandidovať druhý krát za prezidenta, hoci by s veľkou pravdepodobnosťou vyhral, pretože si uvedomil, že politika nie je jeho šálka kávy, následne založiť stranu s ambíciou vyhrať voľby. Podstata je tekutá. Napriek šialenej vražde ako spúšťača tohto rozhodnutia.

Zjednotiť osobnosti a vybrať do debát jednu z nich, ktorá politiku robiť chce, by sa mohlo zdať zmysluplnejšie. Debaty medzi angažovanou Remišovou, aktivistickým Matovičom a makajúcim Trubanom by pravdepodobne priniesli iný výsledok pre stranu Za ľudí. Nehovoriac o pridanej hodnote jedinej ženy v maskulínnych súbojoch.

Až kým som nevidela debatu denníka Sme, kde Kiska jednoznačne povedal, že s opozíciou sa nehlasuje ani v otázke interrupcií ak nebude dohoda na koaličnej rade, že sa hlasovať môže, zvažovala som, najmä kvôli práci Jany Žitňanskej, aj zverejneným videám, voľbu jeho strany.

Debata u Kovačič Hanzelovej ma prinútila dať dole klobúk pred Matovičom. Nemôžem tomu sama uveriť, že mám rešpekt pred Matovičom posledných dní. Nemám istotu, či to Matovič myslel úprimne a v inej situácii by povedal niečo úplne iné, ale mám tendenciu uveriť, že to bola jeho autentická odpoveď. Jednoznačne, povedal, to čo si človek, ktorý dospel k poznaniu, že ľudský život a ľudská bytosť existuje od počatia musí myslieť. Že nie je možné takého človeka zaväzovať nehlasovaním za poznanú skutočnosť. Napriek tomu mám pamäť a naďalej považujem Matoviča za človeka schopného prekročiť akékoľvek hranice. Stačí si spomenúť na zneužitie prvého svätého prijímania v Trnave tesne pred eurovoľbami.

Cítim sa veľmi zvláštne keď sledujem racionálne, zmysluplne a logicky sformulované otázky týkajúce sa akejkoľvek oblasti verejného života či Zuzany Kovačič Hanzelovej alebo Moniky Tódovej, až kým sa nedostanú na rad postoje v kultúrnoetickych otázkach. Ich osobný postoj v týchto veciach z nich sála. Je vnímateľné, z ich poznámok a formy položených otázok, že iný názor ako ten, ktorý samé v otázke interrupcií a registrovaných partnerstiev zdieľajú, nepovažujú za legitímny.

Monika Tódová spolu ešte s niekoľkými novinármi priam nahrádza prácu polície už roky, a to bez možností, ktoré polícia má. Jej odvaha postaviť sa Kočnerovi, Hačšákovi alebo komukoľvek koho sa „treba báť“ bez ohľadu na pokusy o jej diskreditáciu, až likvidáciu osobnosti. Aj vďaka nej je Slovensko spravodlivejšou krajinou. Preto ma zarazilo a pôsobilo na mňa účelovo, keď na Matoviča vytiahla Záborskej „antikampaň“ voči Hlinovi na Orave cez verejný rozhlas bez toho, aby presne odcitovala čo Záborská v rozhlase na Orave hovorí. Redaktorky Sme a denníka N sa pustili do Záborskej viac ako to väčšinou robí Hlina.

Hlina sa bojí Záborskej v parlamente ako čert kríža. Osobne nechápem ako môže Záborská prvoplánovo spolupracovať s ľuďmi z kresťanských spoločenstiev. Niečo mi na spojení intelektuálnej kresťanskej političky s emotívnym kresťanstvom nesedí. Povedzme, že nateraz inú možnosť s kým začať nemala. Predpokladajme, že racionálne uvažujúci kresťania sa začnú pridávať až po úspechu v parlamentných voľbách. Ten úspech bude obrovský.

Pre moju voľbu je veľmi podstatné správne vyhodnotiť hrozbu, ktorú pre kresťanskú demokraciu predstavuje Hlina. Preto som podrobne pozorovala jeho vyjadrenia v rozhovoroch, v diskusiách.

Prvá poznámka. Desať až pätnásť krát som počula to isté. Desiatky naučených fráz, hesiel, znova tie isté príbehy, príklady, vtipy. Pôsobí nedôveryhodne, keď na rozličné otázky rôznych moderátorov počujete identické odpovede.

Druhá poznámka. Opakovaný pokus poukázať na to, že OĽaNO nie je len jedna strana, ale je tam viac „mocenských centier“ a potreba zdôrazniť svoju neochotu rokovať aj s tými inými mocenskými centrami. Samozrejme, že tým má na mysli Kresťanskú úniu, a nie Budaja či Grendela. Čudné. Pretože ak predsedovi KDH ide o KDH a hodnoty, pre ktoré ešte niekto KDH bude voliť, a nie o svoju stoličku, mal by sa tešiť z hodnotovo totožného „mocenského centra“, z najbližšieho možného partnera. Lenže on to mocenské centrum vníma ako ohrozenie a konkurenciu, nie ako spojenca na presadzovanie spoločnej agendy.

Nemám kapacitu postrehnúť všetko a preto som vďačná Lukášovi Obšítnikovi za krátku správu, v ktorej priniesol informáciu o postoji Mareka Michalčíka, ktorý sa vyhranil voči útoku Prostredníka na Kresťanskú úniu, a zastal sa spoločných hodnôt KDH s KÚ, pre ktoré bude KDH volené. Vďaka verejnému postoju Mareka Michalčíka aj mnou. Napriek tomu, že jeho osobné prekrúžkovanie je v polohe zázraku. Aby si nikto nemyslel, že trpím animozitou k Alojzovi Hlinovi, je mi osobne v mnohých smeroch sympatický, ale nie je vhodný za lídra KDH, je príliš vzťahovačný, málo ochotný počúvať kritiku a priznať si a napraviť chybu, kým to má zmysel, popri tom aj málo odborne vyprofilovaný atď. Skláňam sa pred jeho terénnou prácou v regiónoch a pred akýmkoľvek náznakom byť poctivý a dať priestor aj iným výrazným osobnostiam hnutia, nie len pod tlakom zlého volebného výsledku ale preto, že jednou zo známok kresťana je aj nechať popri sebe vyniknúť iných, nie len servilných či o dve triedy slabších kandidátov. Bol by skvelým podpredsedom. Aj ministrom.

Na záver. Pre mňa najväčším prekvapením je predvolebný osobnostný progres Michala Trubana. To čo hovorí dáva zmysel. Jeho zápal za vec s primeranou dávkou sebavedomia je uveriteľný. Schopnosť sebareflexie na politické pomery nevídaná. Odhodlanie od prvej minúty začať pracovať na reálnych riešeniach pomoci krajine hmatateľné. Držím mu palce aby sa mu „makanie“ pre Slovensko podarilo. Slovensko to potrebuje. Nezdieľam ideológiu jeho strany, a prajem si aby z nej nič nebolo do nášho právneho systému presadené, ako človek mi je sympatický. Podobne ako Sulík, ktorého, keby bol v kultúrnoetických otázkach a otázkach „nedeľného predaja“ konzervatívec, by som rada zaradila do svojho volebného výberu.

Zdroj obrázka - internet

Odporúčame

Blog
Láska vyháňa strach alebo ako vidieť za roh

Láska vyháňa strach alebo ako vidieť za roh

Kresťan je človekom Nádeje. No kresťan je aj človekom Lásky. V mojom úplne prvom blogu som reagoval na nedostatok Nádeje a prebytok strachu, ktorý medzi nami kresťanmi pozorujem. Samozrejme, nechcel som tým nejak tvrdiť, že isté obavy nie sú prirodzené. Môžeme mať obavy, aj strach, ale nesmieme sa zľaknúť. Môžeme mať tú emóciu strachu, no nesmie sa z nej stať postoj, ktorý nás ovláda.

Blog
Ako správne voliť, alebo štyri ponaučenia z histórie slovenskej politiky

Ako správne voliť, alebo štyri ponaučenia z histórie slovenskej politiky

V poslednom období bol každý z nás určite svedkom nejednej debaty o tom koho voliť a prečo voliť práve toho, či onoho kandidáta, či stranu. Z debát, ktorých som bol účastný sa mi zdá, že by sme si okrem bežne známych pravidiel (ako napríklad vyberať podľa programu strán, poznať históriu kandidáta, ktorého chcem voliť a podobne) mohli osvojiť ešte štyri ďalšie podmienky. Koniec koncov, poúča nás o nich sama história slovenskej politiky.

Blog
Posolstvo trnavského arcibiskupa k Pôstnemu obdobiu 2020

Posolstvo trnavského arcibiskupa k Pôstnemu obdobiu 2020

Modlitby veriacich za odmietnutie ratifikácie Istanbulského dohovoru na čele s otcami arcibiskupmi Babjakom, Oroschom a biskupom Stolárikom priniesli svoje ovocie. Modlitby však pokračujú celý čas až do nedele za pozitívny výsledok parlamentných volieb. Vyjadruje sa k tomu aj otec arcibiskup Orosch v tomto posolstve.