O nenávisti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
O nenávisti

Viacerí priaznivci ĽSNS sa v komentároch pod našimi príspevkami ohradzujú voči tomu, že túto stranu vnímame ako zodpovednú za šírenie nenávisti v našej krajine. V tomto článku im poskytneme niekoľko odpovedí.

Protesty

Jedna z často kladených otázok je, že na mítingoch strany ĽSNS pôsobia agresívnejšie a nenávistnejšie ľudia, ktorí proti tejto strane protestujú. K agresívnej forme protestov sme sa už vyjadrili v našom prvom blogu. Je však dosť smutné vidieť, koľko ľudí uverí usmievavým tváram a profesionálne milým grimasám odsúdených násilníkov zvyknutých riešiť problémy fyzickým násilím. A ešte smutnejšie je vidieť, ako na druhej strane dokážu odsúdiť rozhorčenosť tých, ktorí sa cítia ohrození pri predstave, že by nám mala táto strana plná násilníkov koketujúcich s nacizmom vládnuť.

Napríklad v Rimavskej Sobote boli medzi týmito rozhorčenými protestujúcimi aj miestni Rómovia, ktorých predkovia boli vďaka neľudskosti spôsobenej nacizmom zavraždení. Každý človek by mal bez väčších problémov pochopiť ich rozhorčenie. Nejde nám len o to, či má politik alebo sympatizant nejakej strany momentálne uhladené vystupovanie, alebo či kričí, ale predovšetkým o to, aké myšlienky a riešenia šíri. Jedno z najpoužívanejších kresťanských hesiel je, že strom spoznáme po ovocí. A za toto ovocie nesie každý z nás zodpovednosť.

Paraziti v osadách

Pred štyrmi rokmi mala ĽSNS bilbordy s textom o parazitoch v osadách. O nejaký čas neskôr, v roku 2017, sa opití mladíci, ktorým sa podarilo dostať ku samopalu, odviezli do rómskej osady v Pohronskej Polhore. Tu zo samopalu vystrelili dávku, pričom jeden náboj vletel cez okno do jedného z domov. Našťastie nikoho nezasiahli, správa teda vyvolala len slabšiu mediálnu pozornosť. Riziko však bolo obrovské.

Koncom minulého roka vandali zničili najskôr židovský cintorín v Námestove. Krátko na to aj židovský cintorín v Rajci. Ničenie miesta posledného odpočinku je neprijateľné podobne ako je pre každého kresťana neprijateľný antisemitizmus, k čomu sa vyjadrili naši biskupi aj svätý otec František. Najzávažnejší bol však prípad v Rajci: ako páchatelia tu boli zadržaní chlapci vo veku 9-12 rokov. Ako sa do tak mladých hláv mohlo dostať niečo také, je nám približne známe – konšpiračné weby napojené na ĽSNS na tom pracujú už roky.

Novinári? Bulvárne krysy

V januári tohto roku sa v Slovenskej Ľupči konal míting ĽSNS. Marian Kotleba si dal záležať na tom, ako komentoval novinárov: „k médiám by som to zakončil asi takto: Jožo Ráž, Elán – Bulvárne krysy!!!“. Plná sála jeho priaznivcov na to reagovala silným potleskom a hlasným súhlasom.

Vzhľadom na to, že pred dvoma rokmi u nás investigatívneho novinára a jeho snúbenicu zavraždili (a ďalší boli podľa niektorých zdrojov v poradí), je takýto prejav dehumanizácie na verejnom zhromaždení absolútne neprijateľný pre akéhokoľvek slušného človeka, pre kresťana o to viac. Pre Kotlebu a jeho priaznivcov je to však očividne normálna vec.
 

Nenávidia a zoskupujú sa

Ľudí, ktorí vychádzali z tohto mítingu, vonku čakal s megafónom Alojz Hlina. Pripomínal im, že pred 75 rokmi nacisti na Štedrý večer pred tunajším kostolom obesili dvoch chlapcov pre podozrenie zo spolupráce s partizánmi a približne o dva týždne neskôr cez Ľupču začali prechádzať nákladné autá, ktoré vozili všetkých nepohodlných z banskobystrickej väznice na popravu a kremáciu (koho netrafila guľka, toho upálili zaživa) do vápenky v Nemeckej.

Hlina na priaznivcov ĽSNS apeloval, či im to nie je blbé. Obstal ho hlúčik mužov v maskáčoch a s oholenými hlavami, ktorí naňho začali skandovať: „nie je nám to blbé!!!“. Nuž, nebolo. Nebolo im ľúto obesených na Štedrý večer, nebolo im ľúto smrti nevinných, nebolo im ľúto vojnových zverstiev. A boli to ľudia, ktorí sa tam v ten večer stretli a myšlienkovo nasýtili na mítingu ”jedinej skutočne kresťanskej a národnej strany“.

Pred niekoľkými týždňami prišli na míting KDH v Dubnici nad Váhom dvaja priaznivci ĽSNS. Rečníkov aj hostí sa pýtali, prečo ich označujú za fašistov. Keďže rušili priebeh zhromaždenia, publikum ich vyzvalo, aby opustili miestnosť. Pri odchode jeden z nich ukážkovo zahajloval. Tieto dva prípady dobre ukazujú, aký typ ľudí sa vďaka pôsobeniu ĽSNS zoskupuje a naberá na sebaistote. Za normálnych okolností by to boli osamotené typy niekde na okraji komunity. Dnes cítia šancu stať sa konečne niekým.
 

Násilie ako riešenie

Minulý týždeň niekoľkí poslanci blokovali v rečnícky pult v parlamente. To, či by bola takáto forma protestu vhodná, je otázka na samostatnú debatu. Podstatná bola reakcia Mariana Kotlebu, ktorý prišiel za Andrejom Dankom a povedal, že ak vypnú kamery, tak za 3 minúty spravia s protestujúcimi poriadok. Ponukou na násilné vyriešenie problému v Národnej rade (ktorá by mimochodom mala byť vzorom pre celú krajinu) potvrdil, že aj keď už nechodí v gardistickej uniforme ani v bombere, zmýšľaním je stále vyhadzovač z bystrického diskobaru.

Sklony riešiť konflikty násilím sú u veľkej časti členov aj sympatizantov ĽSNS očividne bežným postupom. Žiadna iná politická strana nemá na svojej kandidátke také veľké množstvo ľudí odsúdených za násilné trestné činy a trestné činy extrémizmu. Okrem „vodcovej“ ponuky predsedovi parlamentu stojí za povšimnutie kvalifikácia, ktorú si jeho brat Marek Kotleba uvádza na bilbordoch – tréner bojového umenia MMA. To je to, čo ponúka ľuďom pri svojej potenciálnej účasti na spravovaní krajiny?
 

Proti čomu bojujeme?


Spoznáte ich po ovocí... Všetky prípady genocíd, pogromov a podobných udalostí vrátane holokaustu (židovského aj rómskeho), v ktorých sa jedna časť obyvateľstva vyvŕšila na inej, sa začínali myšlienkou – nenávisťou. V našej krajine máme už dlhší čas dostatočne veľa nenávisti na to, aby opití mladíci vystrelili zo samopalu do okna rómskeho domu, alebo aby ešte menší chlapci zvalili náhrobné kamene.

Bez mediálne šírenej dehumanizácie sa podobné skutky väčšinou nestávajú. A vďaka „jedinej skutočne kresťanskej a národnej koalícii“ tu máme nenávisti dosť aj na to, aby urastení chlapi v maskáčoch v podstate verejne schvaľovali zločiny nacistov, alebo aby sa nehanbili a nebáli hajlovať v osvetlenej sále plnej ľudí.

Toto je tá nenávisť, proti ktorej v našej iniciatíve bojujeme. Nejde totiž len o prejavy členov ĽSNS. Nejde ani len o prejavy ich sympatizantov. Ide o všetky hrozivé dôsledky atmosféry, ktorú spoločne so spriaznenými médiami a portálmi v našej krajine vytvárajú. Riešiť problémy násilím má od kresťanstva neskutočne ďaleko. Robiť z akéhokoľvek človeka parazita ešte oveľa ďalej. A podporovať takéto riešenia (napríklad vo voľbách) tiež.

 

Ondrej Druga

Foto: Denník N

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo