Pozor na podvodníkov s pozemkami!

To, že šmejdi majú na Slovensku ako na ružiach ustlané a nie je to tajomnstvom.

Tento fakt je známy nielen medzi obyvateľmi Slovenska, ale aj v zahraničí, tu sa nemusia dodržiavať zákony, tu si každý môže robiť čo chce, štátne úrady, samosprávne orgány, polícia i bezzubí sudcovia. Obyvatelia sú ohlupovaní politikmi, debilnými seriálmi v súkromných televíziach a preto sa tu neskutočne darí rôznorodým šmejdom. Šmejdom, ktorým by vo vlastnej krajine rýchlo klepli po prstoch.

V posledných týždnoch sa objavilia cestou pošty ponuka istej firmy, ako inak českého majiteľa, ktorá zaregistrovala svoje sídlo na Osadnej ulici číslo 2 v Bratislavskom Novom Meste. Ponúka odkupovanie pozemkov v okolí Bratislavy. V charakteristike firmy to vyzerá tak, ako keby išlo o akúsi farmu, občianskej združenie, ktoré túži po alternatívnom spôsobe života pre seba alebo svojich kamarátov. Samozrejme, vyberajú si také pozemky, ktoré sa na prvý pohľad javia ako lesy, lúky, pasienky, ale kataster ich jednoznačne kvalifikuje ako možné stavebné pozemky, samozrejme s rozmanitým typom zástavby.

Oslovujú ľudí v pokročilom dôchodkovom veku, ktorí ako je známe, sú ľahkou korisťou takýchto šmejdov. A pripravení sú veľmi dobre: z katastra majú povyťahované údaje o pozemkoch a ich majiteľoch. Nemusím vám pripomínať, že majú údaje nielen o type a rozlohe pozemku, ale aj údaje o majiteľovi, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu.

V našom konkrétnom prípade prišla ponuka na odkúpenie dosť lukratívneho pozemku, neďaleko Bratislavy ktorý pripúšťa, podľa územného plánu mesta, určitý druh výstavby. Inžinierske siete sú na hranici pozemku. V tejto lokatite sa podobné pozemky predávajú za 100 až 120 eur za meter štvorcový. Pozemok má rozlohu 1000 metrov štvorcových a ponuka šmejdov bola 5000 eur za celý pozemok. V prepočte teda 5 eur za meter štvorcový. Trhová cena 100 000 až 120 000 eur a ponuka na 5000, taká zanedbateľná marža, pán podnikateľ sa asi inšpiroval slovenskými štátnymi a ešte viac samosprávnymi zákazkami z eurofondov a štátneho rozpočtu.

Takmer každý z nás má v rodine, alebo blízkom okolí nejakého strašieho človeka, ktorý sa môže stať ľahkou obeťou. Zreštituovaných pozemkov na Slovensku sú milióny, v katastroch je neskutočný nepriadok, akoby sa v ňom len 30 rokov hromadil neporiadok a chaos. 

Ochrana? Žiaľ musíme sa spoľahnúť na kataster. Existuje totiž jediná obrana: Katastrálny úrad Slovenskej republiky ponúka službu, ktorá vám za mierny poplatok oznámi akýkoľek náznak pohybu s vašim pozemkom a nie je na škodu veci, ak si z času-načas, povedzme raz za mesiac otvoríte katasterportal a skontrolujete si, či sa váš pozemok neocitol v našom prípade v rukách berounskeho šmejda. Oni sú totiž presvedčení, že starší ľudia nemajú ako na kataster pozrieť. Ale aj v tom im môžeme pomôcť. My.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo