Smutný príbeh jednej značky

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Smutný príbeh jednej značky

Od slávnych začiatkov k dnešnej tragikomédií. Od Ursínyho ku Galkovi. Demokratická strana

Na pozadí vyčíňania galkovcov na mimoriadnej schôdzi NR SR sa odohrávala skutočná dráma, ktorá svojim významom zatieňuje parlamentnú frašku.

Ide o nespravodlivý osud Demokratickej strany. Druhý najstarší politický subjekt po SNS, ktorého členovia vždy stáli na barikádach za to lepšie, o čo v našej krajine išlo.

Rodný list sa písal v sivej zóne ilegality a konšpirácie...Vznikala v súkromných bytoch a kaviarňach počas slovenského štátu, ako nesocialistická (občianska) alternatíva voči autoritatívnemu režimu, spojencovi nacistického Nemecka.

Charakter DS poznačila delostrelecká paľba, výbuchy granátov, tuhá zima a nakoniec kruté nemecké potlačenie Povstania v roku 1944. Jej čelní predstavitelia Ján Ursíny, Matej Josko a Jozef Lettrich spoluorganizovali toto významné vzopätie proti cudzím okupantom a totalite.

DS sa podarilo v slovenskej politike dosiahnuť dodnes neprekonaný volebný triumf. V prvých povojnových voľbách v máji 1946 zvíťazili v českých krajinách komunisti, no na Slovensku dostali „Demokrati“ na dnešné pomery neuveriteľných 62% hlasov.

Dnes môžeme hovoriť o kríze osobností v slovenskej politike. Mnohí voliči opozície sa zhodnú, že lídrom strán chýba štátnický rozmer, schopnosť dosiahnuť kompromis a zároveň strhnúť masy. „Plnokrvných“ politikov vystriedali šarlatáni, šašovia a amatéri (česť výnimkám). Niektoré strany a hnutia sa pýšia svojou exkluzivitou členstva, akoby malý počet straníkov bol ušľachtilým prejavom politickej vyspelosti alebo spoľahlivosti. V mnohých prípadoch sa pestuje egocentrizmus a samopašné lipnutie na svojom programovom a personálnom piesočku, lebo tvrdohlavosť „sa nosí“.

Najvýznamnejším poučením z histórie je pritom práve rok 1946. Demokratická strana bola masovým občianskym hnutím s umierneným programom, ktorá vedela osloviť všetky vrstvy voličstva, mala zázemie vo všetkých regiónoch Slovenska a zároveň na jej čele stáli skúsení a schopní politici. Tým sa podarilo zastrešiť široký tábor ľudí dobrej vôle, ktorí vtedy odmietali radikálnosť nastupujúcich komunistov.

Niektorí v súčasnosti vášnivo diskutujú o LBGT a ďalších, zdanlivo „neprekonateľných rozdieloch“, ale z pohľadu dejín ide o žabomyšie prekáraky. V DS sa dohodli katolíci s evanjelikmi, dve dominantné sily v spoločnosti, medzi ktorými od konca 18. storočia panovala rivalita, podozrievavosť a nedôvera. Najmä vďaka Jánovi Kempnému (katolíci) a Jánovi Ursínymu (evanjelici) dospeli tieto sily k Aprílovej dohode, kde sa spečatili spoločný postup do volieb (pričom vierovyznanie vtedy predstavovalo omnoho silnejší faktor ako je tomu dnes).   

Mnohí bývalí členovia DS boli počas ďalších 40 rokov prenasledovaní a stíhaní boľševikmi. Časť z nich emigrovala, iní sa neskôr angažovali v disente. V DNA jej členov tak vždy bol boj proti totalite hnedého i červeného sfarbenia.

DS zohrala svoju pozitívnu úlohu aj pri zmenách po roku 1989. Po  Novembri bola menšou stranou, ale jej dosah na pozitívne zmeny v spoločnosti jej veľkosť ďaleko presahoval. V DS sa sústredilo intelektuálne jadro pravo-stredovej politiky, ktoré dlhodobo prichádzalo s užitočnými riešeniami Jej členovia pomohli pri porážke mečiarizmu, a pri naštartovaní bolestivých ale nevyhnutných reforiem Dzurindových vlád a pri ukotvení Slovenska na západe.

O to smutnejší je pohľad na stagnáciu a (ne)viditeľnosť DS v posledných rokoch. Aktuálny predseda (a právny držiteľ tejto úctyhodnej značky) poprel všetko, k čomu sa strana počas viac ako 70-ročnej existencie hlásila, keď sa vyjadril pre odpudivý ezotericko-konšpiračný antisemitský Rostasov plátok. Michal Kravčík buď nemá absolútne cit pre politiku, alebo pre ľudí, alebo oboje. Dôkazom je napokon aj nástup galkovcov na palubu DS, v zúfalej snahe zviditeľniť značku. (autor tohto blogu na nemal nikdy ilúzie o Galkovi ani o zvyšných parlamentných avanturistoch). Smutný príbeh kedysi slávnej, hrdinskej značky tak nabral fraškovitý nádych.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo