Ako kňaz Kuffa biskupov prekabátil

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako kňaz Kuffa biskupov prekabátil

Biskupi zakázali kňazovi Kuffovi robiť politickú agitáciu a účasť na politickej manifestácii v Bratislave. Kuffa zákaz obišiel tým, že tam prehovoril cez veľkoplošnú obrazovku. Z nej menovite chválil strany zodpovedné za obrovskú korupciu, alebo šíriace nenávisť. Arcibiskup Bezák zas podporil liberálnu stranu. Kňaz Košiar posvätil „meč a kríž“ pre Kotlebovu ĽSNS. Hovorca KBS to kritizoval. Predvolebný boj sa spája so zápasom o tvár slovenského kresťanstva.

Niekto môže byť dobrý rodič, kňaz, remeselník, inžinier, umelec aj keď nevie šoférovať a neštuduje lekárske časopisy ani politiku. Ale šli by ste s vážnym zdravotným problémom k lekárovi, ktorý má na dverách oznam, že neštuduje odbornú literatúru, a viete že lieky predpisuje podľa záujmov ich výrobcov? Niekto sa však radšej radí s nadšeným a výrečným liečiteľom.... Keby človek, čo má vodičák na osobné auto, a viac rokov nešoféroval, s dobrým úmyslom dostať veľa detí rýchlo do školy, a rodičov do práce, sadol za volant autobusu, spraví dobrý skutok? Zverili by ste kľúč od bytu, vlastné deti a kreditnú kartu niekomu, kto pekne hovorí o rodine, dobre oblieka svoje deti, ale zbohatol vykrádaním bytov a obecnej pokladne? (alebo má viac detí s viacerými ženami)

Na stránke Kuffovho Inštitútu Krista Veľkňaza sa uvádza: „Pán farár Marián Kuffa z dôvodu pracovného vyťaženia nepoužíva počítač, nepracuje s internetom.“ Napriek tomu M. Kuffa opakovane vstupuje do politiky tým ako výberovo niektorých politikov chváli a iných kritizuje. Zjavne to robí pod vplyvom niekoľkých politicky silno vyhranených ľudí. ( https://www.postoj.sk/49926/hovorcovia-a-manipulatori-mariana-kuffu ) Pre niektorých veriacich sa stal „božím prorokom“ aj najvyššou politicko-cirkevnou autoritou. Tí každého, kto si dovolí Kuffu nejako kritizovať, podráždene a agresívne nálepkujú ako liberálneho nepriateľa života, rodín, Cirkvi a Slovenska. Pred 400 rokmi by ho hnali na hranicu, za Hitlera či Stalina prinajmenšom do koncentráku.

Politika Mariána Kuffu

Kňaz Kuffa si získal uznanie mnohých viacročnou obetavou sociánou službou ľuďom na okraji spoločnosti. Podobnú však robia aj iní, ktorých pozná len blízke okolie a tí, ktorým pomáhajú. Podobne známy bol bývalý väzeň komunizmu A. Srholec. Toho na rozdiel od Kuffu však cirkevná hierarchia skôr ignorovala. Jeho verejné politické vystúpenia boli zriedkavejšie než vidíme posledené 2 roky u Kuffu, a vyjadroval podporu demokratickejším, slušnejším a neskorumpovaným politikom.

Približne pred 2 rokmi začal Kuffa robiť aj politické vystúpenia. Kontroverzne zažiaril, keď po vražde novinára Kuciaka so snúbenicou zavádzajúco kritizoval manifestície proti korupcii a vláde, ktorá ju budovala. Potom v mene boja proti Istanbulskému dohovoru viac krát chválil Fica, Danka, kritizoval KDH a podporil vznik politickej strany KDŽP, ktorá hlása, že politicky realizuje to, čo Kuffa učí teologicky. V prezidentských voľbách 2019 podporil exkomunistu mečiarovca Harabina.

Biskupi o kňazoch v politike

Po tom ako KDŽP spravila volebnú koalíciu s Kotlebovou ĽSNS, 15. 9. 2019 predseda KBS arcibiskup Zvolenský a Kuffov diecézny biskup Sečka vydali Stanovisko k otázke politického angažovania klerikov. Tam píšu, že „Angažovanie sa v politických stranách, hoci prostredníctvom druhých osôb, nie je primerané kňazskému stavu. …. Toto sa v aktuálnych okolnostiach týka otca Mariána Kuffu, ale vo všeobecnosti aj každého klerika, ktorý by sa angažoval v činnosti alebo verejnej propagácii politických strán.“  https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20191115025 

Hranice a princíp rozlišovania formuloval arcibiskup Cyril Vasiľ SJ: „Kňaz by si mal byť vedomý, že reprezentuje inštitúciu, že ho viaže morálne učenie Cirkvi, … Vo chvíli, keď vystupuje ako kňaz, sa má zdržať pomenovania jednotlivých kandidátov alebo strán. Nijako to nezasahuje do toho, že súkromne môže mať svoj názor a voliť podľa neho.“... „Preto je nebezpečné hovoriť o konkrétnych menách, zvlášť ak ide o kontroverzné postavy. Nikto nie je celkom čierno-biely, to je pravda, ale – aby som použil extrémne prirovnanie – napríklad pri celkovom hodnotení politických systémov 20. storočia nebudem chváliť Hitlera pripomínajúc, že staval diaľnice,... je to nemúdre, zavádzajúce a hlavne vrcholne nevkusné.“ (https://www.postoj.sk/50562/nebudem-chvalit-hitlera-za-to-ze-staval-dialnice )

Politicko – náboženská manifestácia

V januári 2020 začal web AzN a iné Kotlebovi a Harabinovi blízke zdroje a osoby šíriť pozvánku: „Boží prorok, Otec národa, Vdp. Kuffa pozýva na modlitbu sv. ruženca pred prezidentský palác 11. 2. 2020“. Už v pozvánke je agitácia proti prezidentke Čaputovej. Akciu organizoval kandidát SNS Zbiňovský, reklamu jej robila ĽSNS, vo vysielaní RTVS „O 5 minút 12“ na akciu pred prezidentským palácom pozýval Kotleba.

Hovorca KBS Martin Kramara: „Pán biskup Sečka sa stretol s otcom Marianom Kuffom. O chystanom podujatí spolu hovorili a kvôli novým okolnostiam, najmä pokusom o politizáciu sa otec Kuffa rozhodol svoju účasť odrieknuť." Biskup tým potvrdil Stanovisko z 15. 9. 2019.

Kuffa na akciu neprišiel, ale zúčastneným sa prihovoril z veľkoplošnej obrazovky: „Pýtajte sa môjho biskupa, prečo mi sem nedovolil prísť," povedal v kázni Kuffa. „Ja musím poslúchať, mimo diecézy nesmiem ísť. Povedal som mu, že si myslím, že jeho rozhodnutie nie je správne, ale je platné, a preto ho poslúchnem. Ja nie som na tomto stretnutí najdôležitejší, ale Boh. Budem sa modliť s vami." ... „Zapamätajte si tieto štyri strany – smeráci, SNS, kollárovci a kotlebovci. Hlasovali jak jeden muž a hlasovali správne.“ … „Pani prezidentka má len dve možnosti – ustúpiť alebo odstúpiť. Ak je to tak, že je to proti jej svedomiu, nech odstúpi z úradu.“

Keby sa stretli na neutrálnej pôde, a o. Kuffa by povedal niečo pozitívne o rodine či výchove detí, a povzbudil k modlitbe na tieto úmysly, bol by to dobrý príspevok k modlitbovému zhromaždeniu. Menovaním politikov a strán fakticky porušil zákaz politickej aktivity. Navyše tým koho chválil sa silno priblížil k zmyslu prirovnania arcibiskupa Vasiľa o Hitlerových diaľniciach. Aj útokom na prezidentku sa ako neodborník priklonil k jednej strane rozdielnych politických a právnych názorov na to, kto je zodpovený za odvolanie účasti SR na Istanbulskom dohovore. Prečo nešli pred Úrad vlády, ktorá má aj podľa názoru bývalého predsedu Ústavného súdu Mazáka hlavnú kompetenciu odmietnuť ID? https://www.postoj.sk/51358/list-uz-bol-poslany-ale-neriesi-podstatu-ustavneho-problemu )

Zápas o podobu Cirkvi a jej vzťahu k štátu

Táto kontroverzia a faktická neposlušnosť M. Kuffu biskupovi nie je len napomáhaním istej skupine politikov v predvolebnej kampani. Je to aj súčasť roky prebiehajúceho zápasu o podobu slovenskej Cirkvi a jej vzťahu k štátu. V marci 1988 niektorí členovia prorežimného združenia duchovných Pacem in Terris odsudzovali Sviečkovú manifestáciu organizovanú „tajnou cirkvou“. (to bola tiež politicko-náboženská akcia, aj keď tam neodznel žiaden prejav) Po páde komunistickej diktatúry viacerí duchovní, zvlášť „zahraniční Slováci“ podporovali Mečiarom a Slotom vedený zlepenec exkomunistov a nacionalistov. Domáci disidenti ako Jukl, Krčméry a Srholec sa dostali na okraj cirkvi.

Tento zápas sa silno prejavil v kauze odvolania arcibiskupa Bezáka, o ktoré sa zaslúžila najmä táto „proslovenská“ skupina, ako jasne napísal jeden z nich tu: https://www.postoj.sk/7285/kontroverzna-pravda-o-odvolanom-arcibiskupovi Už v júni 2015 som napísal, že V kauze Bezák ide o podobu slovenskej cirkvi. ( https://www.postoj.sk/7068/v-kauze-bezak-ide-o-podobu-slovenskej-cirkvi ) V súvislosti s touto Kuffovcami organizovanou predvolebnou akciou na to dobre upozornil F. Mikloško. https://www.postoj.sk/51233/zapas-o-tvar-slovenskeho-katolicizmu

Množina tých čo podporovali Mečiara a pritom útočili aj na biskupa Baláža (napr. F. Vnuk) sa silno prekrýva s tými, čo brojili proti arcibiskupovi Bezákovi a teraz s Kuffovcami podporujú Kotlebu a Harabina, chvália Fica a Danka, a bojujú proti KDH.

Biskup zradil Kuffu?

Ich spôsoby vidno aj z toho, ako informovali Hlavné správy (HS) 7. 2.: „Kuffa zrušil svoju účasť na modlitbovom podujatí za odmietnutie Istanbulského dohovoru. Svoj podiel na situácii majú politické strany vrátane PS/Spolu. Ide však hlavne o zlé rozhodnutie cirkvi.“ HS ďalej píšu „Zbiňovský v piatok spoločne s predsedom Národnej rady SR a SNS Andrejom Dankom vyjadrili obavy, že modlitbovú akciu sa pokúšajú zneužiť jednak pravicoví radikáli ako aj liberálni aktivisti z PS.“ ( ? ! ?) (na tej istej strane je vyzdvihnutý aj blog: https://blog.hlavnespravy.sk/17483/genialita-roberta-fica-nema-hranic%e2%80%bc%ef%b8%8f-liberalna-progresivna-opozicia-uc-sa%e2%80%bc%ef%b8%8f/ )

Ich spriaznený super národne a kresťansky sa tváriaci web AlianciaZaNedeľu (AzN) šíri video „ZRADA: Biskup Š. Sečka zakázal Otcovi národa Vdp. M. Kuffovi činnosť mimo spišskej diecézy“ (A. Čulen, 11. 2. 2019 http://alianciazanedelu.sk/archiv/5240 ) Uvedomujete si čo to znamená? Biskup Sečka je zradca, lebo v zhode s predsedom KBS zakázal „božiemu prorokovi a otcovi národa veľadôstojnému pánovi“ Kuffovi účasť na politickej manifestácii ! - To je mentalita webov HS a AzN, „autentických“ a „proslovenských“ kresťanov podporujúcich Kotlebu a Harabina. Bude ich spolu s Ficom a Dankom naďalej chváliť napr. exsekretár KBS za odmietnutie ID bez kritiky ich miliardovej korupcie? Dozvieme sa nejakú reakciu biskupov, alebo bude Kuffa takto pokračovať? (HS a AzN sú aj v informovaní o Cirkvi pre niektorých slovenských kresťanov väčšou autoritou než oficiálne zdroje Vatikánu)

Rovnaký meter na Kuffu aj Bezáka

Asi jediným príspevkom do chýbajúcej vnútrocirkevnej diskusie na túto tému je článok L. Obšitníka „Dvojaký meter pri Mariánovi Kuffovi a arcibiskupovi Bezákovi“ (Postoj, 13. 2. 2020 https://www.postoj.sk/51598/dvojaky-meter-pri-marianovi-kuffovi-a-arcibiskupovi-bezakovi

Autor dobre pripomenul, že „Ak nechceme donekonečna viesť zákopové vojny, nemali by sme posilňovať extrémy,“ a Stanovisko k angažovaniu klerikov v politike by malo platiť rovnako pre každého.

Píše ako ho pochvalne prijali Kuffovi kritici, a upozorňuje, že ho treba uplatniť aj na odvolaného arcibiskupa Bezáka a jeho podporu pre M. Kocúra, poslanca za PS-Spolu. Že aj Kuffa aj Bezák „by si mal byť vedomý zodpovednosti za dôsledky, ktoré svojimi vyjadreniami vyvoláva.“

Jedna vec mi tam chýbala – spomenúť, že tak ako „liberálne“ médiá a niektorí kresťania kritizujú len Kuffu za politické vyjadrenia, „autentickí“ kresťania, Kuffovci, Chromikovci, Kotlebovci, Harabinoci, HS a AzN už vyše roka ostro odsudzujú Bezáka za podporu Z. Čaputovej v prezidentských voľbách, a Kuffove pochvaly Ficovi, Dankovi, Harabinovi a Kotlebovi chvália a rozširujú.

AzN 15. 2. 2020 informovali: „Podľa hovorcu KBS em. arc. Bezák nie je členom KBS. Otec národa M. Kuffa podľa hovorcu KBS zrejme členom KBS je. Dostali sme (redakcia HS) od neho krátke stanovisko: „Mons. Bezák nie je členom KBS. V mojej kompetencii nie je vyjadrovať sa k jeho činnosti.“ (pozn.: emeritní biskupi nie sú členmi KBS)

K tomu stručne: Čaputová bola lepším kandidátom než exkomunisti mečiarovec Harabin a smerák Šefčovič. Preto Bezákova podpora Čaputovej bola menšia chyba než podpora iných kňazov a biskupov Harabinovi a Šefčovičovi. Podpora M. Kocúra, poslanca za PS-Spolu, ktoré aktívne presadzuje liberálnu „morálku“ vo veciach rodiny a ochrany života však už je vážna chyba. Tak to vyhodnotil aj F. Mikloško tu: https://www.postoj.sk/51607/frantisek-miklosko-moje-cesty-s-arcibiskupom-robertom-bezakom-sa-rozchadzaju

Aj keď podobne ako Mikloško považujem túto Bezákovu podporu Kocúrovi a PS za veľkú chybu, myslím že ľudsky sa dá chápať u niekoho, koho podľa všetkých dostupných informácií neférovým a nespravodlivým pôsobom vlastní odvrhli. Preto na tomto jeho kroku majú spoluvinu aj iniciátori jeho odvolania.

Od Mečiara a Slotu ku Kotlebovi a Harabinaovi

V predvolebných novinách ĽSNS je článok Štefana Kuffu, ktorého nadpis oznamuje, že Marián Kuffa „bude voliť svojho brata na kandidátke kotlebovcov“. Kotlebu verejne podporil aj kňaz Ján Košiar, ktorý už bol biskupom potrestaný za ich podporu pred voľbami 2016. Iste aj to im pomohlo získať hlasy na úkor KDH. V rokoch 2018-20 takto niektorí kňazi pomáhali aj Harabinovi. To je však len pokračovanie takmer 30 ročnej podpory časti cirkevníkov tejto skupine politikov.

Väčšina členov katolíckej emigrácie, ktorí sa sem po páde komunistickej diktatúry vrátili, nekriticky uctieva Slovenský štát. Konali, ako keby im na jeho obnove záležalo viac než na demokratizácii, spravodlivosti, a príprave prenasledovaním oslabenej Cirkvi na problémy a výzvy slobody a demokracie. Komunisti a eštebáci mávajúci slovenskou zástavou im boli zjavne milší než tí čo tu trpeli a bojovali za občiansku a náboženskú slobodu. Podieľali sa na prvom a najväčšom delení KDH aj vnútornom rozdelení Cirkvi, ktorá sa ešte nestihla uzdraviť z dôsledkov prenasledovania. Podporovali Mečiara, Slotu a spol.

Niektorí z nich pred 5 rokmi prešli k podpore M. Kotlebu a jeho ĽSNS. Z kňazov zvlášť Ján Košiar, dlhoročný spolupracovník Š. Laba SJ, ktorý mal blízko k arcibiskupovi Sokolovi. Labo v nenávistným štýlom písanej knihe o arcibiskupovi Bezákovi napísal aj to, že na jeho odvolaní majú zásluhu zahraniční Slováci, ktorí majú dobré známosti vo Vatikáne. ( https://www.postoj.sk/7285/kontroverzna-pravda-o-odvolanom-arcibiskupovi )

Kostolné videá a zasvätenie ĽSNS

Ježiš ostro kritizoval farizejov, ktorí sa pretŕčali v chráme, aby ich ľudia chválili, ale konali proti Božej vôli. Od kampane pred voľbami 2016 niektorí politici, ktorých skutky alebo ideológia sú v rozpore s učením cirkvi, lákajú veriacich voličov kostolnými videami.

V r. 2017 cirkev potrestala 3 kňazov za takúto podporu ĽSNS. Hovorca KBS Kramara pre SITA: „Takto sa kňazi správať nesmú – a to nielen v prípade ĽS NS. Kňazi, ktorí napriek tomu svojvoľným konaním verejne vyzývali k podpore politických strán, boli svojimi predstavenými vážne napomenutí,“ … „Kňaz Ján Košiar bol po udalostiach v Trnave preložený mimo aktívnej pastorácie“ Predstavený redemptoristov zas zakázal publikovať kňazovi Miroslavovi Čajkovi a nariadil mu stiahnuť niektoré publikované videá lebo škodia cirkvi. ( https://www.webnoviny.sk/cirkev-potrestala-knazov-ktori-podporovali-kotlebu/ )

Pred prezidentskými voľbami 2019 aj parlamentnými 2020 napriek tomu Kotleba a Harabin aj s podporou niektorých kňazov naďalej šíria takéto videá.

Kotleba dal zasvätiť seba aj ostatných kandidátov ĽSNS Bohu a p. Márii: „Naši nepriatelia bojujú mečom, ten náš musí byť požehnaný“. Zasvätenie spravili kňazi Václav Kocian a Ján Košiar 15. 2. 2020 pri Drážovskom kostole sv. Michala archanjela. Video z nej šíria HS, Kotlebovci a Kuffovci. Hovorca KBS M. Kramara ozrejmil: „KBS daných kňazov ničím nepoverila.... V tejto súvislosti treba podotknúť, že vyhlásenie ohľadom politického angažovania klerikov vydané v minulom roku je stále platné pre všetkých kňazov. Okrem toho možno dodať, že aj banskobystrický biskup Mons. Chovanec 6. 2. 2020 poslal svojim kňazom inštrukciu, v ktorej im explicitne zakázal pred parlamentnými voľbami ‘menovať alebo agitovať za konkrétnu politickú stranu a konkrétneho politika’ a zdôraznil, že kňaz nemôže ‘politikou verejne rozdeľovať jemu zverené spoločenstvo. Jeho prvoradou úlohou je ‘všetkých posväcovať a všetkých evanjelizovať’.“

Koho (ne)voliť

Lukáš Obšitník napísal: že výhrady majú smerovať k tomu, koho kňazi podporia, nie k vyjadreniam ako takým. Progresívne Slovensko ktoré podporil Bezák „je kultúrne najľavicovejšou slovenskou politickou stranou (respektíve sa v tomto ohľade predbieha s SaS) a ako taká je v prirodzenom rozpore s hodnotami katolíckej cirkvi.  …“ (L.O.)

A strany, ktoré chváli Kuffa? SMER a SNS majú už 12 rokov vládu a parlamentnú väčšinu, čiže aj hlavnú zodpovednosť za korupčne rozkradnuté desiatky miliónov, úpadok justície, aj za to, že podnes platí komunistický potratový zákon. Ich vláda ignorovala výsledky referenda o rodine, a prijala štátnu Stratégiu ľudských práv v réžii LGBTI aktivistov. https://www.postoj.sk/7131/duhova-strategia-socialistickeho-smeru

Šéf a zakladateteľ SMERu Fico a jeho viacerí prominenti, aj Š. Harabin začínali kariéru v totalinej ateistickej komunistickej strane, ktorá všade ked má moc tvrdo prenasleduje Cirkev.

Šéf Sme rodina Kollár prezentuje ultraliberálne názory na rodinu aj tým, že má 11 detí s 10 ženami. Kotlebovci sa aj svojim logom a používaním pozdravu „na stráž“ hlásia k pápežmi odsúdenému nacionálnemu socializmu, a šíria nenávisť k iným.

JUDr. Harabin, ktorého Kuffa podporlil pred prezidentskými voľbami sa vo vysokej funkcii nespravodlivo nabalil, a silno podieľal na deštrukcii justície.

Viacerí kresťania hovoria o presadzovaní kresťanských hodnôt v politike, bez toho aby ich jasne formulovali. Hlavné som vymenoval a analyzoval tu: https://www.postoj.sk/50968/krestanske-hodnoty-v-politike-a-pakty-s-ideovym-protivnikom Nemožno jednu z nich absolutizovať za súčasného ignorovania ostatných. Tak ako nemožno za sľub politického presadenia jedného prikázania Desatora podporovať niekoho, kto iné príkazy hrubo porušuje.

Žiaden človek a žiadna strana ich nepresadzuje dokonale ani nemôže sám vládnuť. Treba vyberať tých, ktorí sa k tomu najviac blížia. Ak sú všetci ďaleko od ideálu, možno na to ísť vylučovacou metódou. Pri tej možno povedať, že ak chceme so zdravým rozumom a snahou o spravodlivosť voliť v súlade s učením Katolíckej cirkvi, nemali by sme voliť stranu, ktorú podporil arcibiskup Bezák, ani tie, ktoré chváli kňaz Kuffa.

PS. O hlavnej otázke a úlohe parlamentných volieb 2020 som písal pred týždňom tu: https://www.postoj.sk/51684/2020-zostane-slovensko-mafianskym-statom-zbojnikov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo