Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. február 2020

Nemá ma kto zastupovať vo voľbách – predvolebné trápenie mestského konzervatívca

Reakcia na predvolebné články na Postoji

Je to naozaj tak? Nie sme ponorení vo vlastných predstavách o svete a nečakáme na niečo, čo nejestvuje? Moji obľúbení autori z Postoja sa sťažujú, že kresťania nemajú koho voliť.

Áno, žijeme v čase, ktorý sa nedá porovnať a minulými voľbami. Doba sa posunula, je fragmentovaná  vďaka médiám, ktoré umožňujú ľuďom mať vlastný svet, vyhraňovať sa proti ostatným podľa čoraz bizarnejších záujmov a vytvárať podľa toho skupiny. (Tento jav nie je typicky slovenská špecialita, stačí sa pozrieť na Taliansko, ktoré je dlhoročnou demokraciou a kde zanikli tradičné strany)

Ale reálny život sa správa aj dnes rovnako ako včera. Ak idete do obchodu a dostanete za úlohu kúpiť chlieb presnej značky a ten sa tam nenachádza, tak kúpite niečo, čo je najbližšie tomu, čo ste mali kúpiť. Človek si nemyslí, že zjesť ten obľúbený chlieb presnej značky, je to jediné, čo ho spraví šťastným, a tak to príliš nekomplikuje.

Šťastie a naplnenie nehľadáme v chlebe. Dôležité je, aby ste nekúpil ozajstný brak a aby ste primerane nasýtil rodinu.

Je politika niečo v zásade iné? Je to správa vecí verejných.  Volíme zástupcov, ktorí sa hlásia ku kresťanským hodnotám.  Nekladieme im do rúk naše osobné šťastie.  Žiadame od nich, aby verejné veci riadili podľa tých princípov, ktoré kresťania považujú za základné. Nakoniec máme už aj nejaké historické skúsenosti s nimi, na ktoré netreba zabúdať.

  • To základné by mal byť ich program. Ak sa v programe nachádzajú veci, ktoré nie sú v súlade s kresťanstvom, tak ani krížik na saku nás nemôže pomýliť.  Nakoniec, za niektoré strany hovorí ich aj keď krátka história.  Vyhlásiť sa za ochrancu kresťanských hodnôt, to musí byť doložené naozaj kresťanskými skutkami....ale tu vidíme problematické osoby, ktoré ťažko nazvete kresťanskými aktivistami.
  • Máme tu vynikajúcich kresťanských kandidátov, ktorí sú na kandidátkach strán, ktoré sa hlásia k hodnotám, ktoré protirečia kresťanstvu. Pre niektorých dôvodom byť na kandidátkach týchto strán môže byť ich ľahšia zvoliteľnosť do parlamentu a pre iných je zase dôvodom, že nepovažujú v súčasnej situácii vôbec kresťanské videnie sveta za dôležité, lebo sa im zdá, že treba riešiť korupciu ako prvú. Ale aj korupciu treba riešiť kresťanským spôsobom. Inak vymeníme jednu korupciu za inú. Zbaviť sa korupcie nebude otázkou jedného volebného obdobia.
  • Máme aj kresťanských kandidátov, ktorí sa vezú na sympatiách voči niekomu, kto svojim životom popiera nielen kresťanské presvedčenie ale aj iné stále v spoločnosti platné spoločenské normy, ale momentálne si užíva vlnu spoločenskej akceptácie. Sú to vážne trhliny autentickosti kresťanského presvedčenia. Čo kresťanské sa dá v takejto strane presadiť?
  • A máme tu aj stranu, ktorá sa volá kresťanská. To sa už naozaj nenosí. Už len preto by sme sa mali nad tým zamyslieť a nepovažovať existenciu tej strany za samozrejmosť.  Aj tu je veľa vynikajúcich a angažovaných kresťanov. Je to tím, ktorý sa hlási ku kresťanským hodnotám a ktorý má kresťanský program. O tomto niet pochýb.  A má za sebou okrem neúspechov aj mnohé úspechy. Ten najdôležitejší je ústavne zadefinovanie manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy.

                Každú stranu reprezentuje predseda. Niekedy nereprezentuje stranu, ale ňou priamo je .Voláme to, že ide o stranu jedného muža. V tom je samozrejme problém na ktorý sa treba pozrieť. Zdá sa, že na Slovensku máme len strany, ktorých život bude vymeraný dĺžkou politického života jej lídra. Ale je tu jedna strana, ktorej líder sa síce zdá ako tí ostatní, ale jeho strana je tu už niekoľko desaťročí  a to je dobrý dôvod na nádej, že strana neskončí jeho odchodom. Nakoniec, to že zdvihol vlajku tejto strany z blata možno ukazuje na to,  že by to dokázal urobiť aj niekto ďalší. Má ďaleko do ideálu, ale to nie je  najdôležitejšie pre tieto voľby. Určite zásadne nepopiera kresťanské hodnoty. Popiera ich iba tak, ako ich popierame všetci, svojou nedokonalosťou.

Ak si kvôli nemu nevšímame, tých angažovaných ľudí, ktorí v tej strane sú a ešte si budeme myslieť, že „krúžkovanie“ nie je férové tak sa zobudíme vo veľmi nepríjemnej parlamentnej realite. Bude to na polovicu draho platený cirkus s ľuďmi, ktorí nechceli a nechcú vládnuť a chýbajú im základné vlastnosti pre konštruktívne riešenia, na druhej strane ľudia, ktorí budú hájiť dobre zakryté záujmy, o ktorých možno tušíme.V politike nie sú ideály, ani neboli. Viete povedať len jedno meno všeobecne nami kresťanmi zo Slovenska uznávaného kresťanského politika?

Inzercia

To čoho sa obávam je, že ak kresťania budú trvať na svojich ideáloch, pocitoch a dojmoch, veľmi rýchlo vypadnú z akejkoľvek relevantnej politickej diskusie a prenechajú Slovensko nebezpečným technokratom, inšpirovaným modernými ideológiami a politickými exhibicionistami, ktorých cieľom nie je dobro tejto krajiny. (Veď ho ani nepoznajú – potrebujú o tom hlasovať.)

 

 

 

 

ekonómka

Odporúčame

Blog
Progresívny fašizmus

Progresívny fašizmus

V súčasnej dobe vidíme ako ľavicoví aktivisti kričia na konzervatívcov slovo „fašista“ bez toho, aby vedeli, čo to slovo znamená. Ako sa konzervatívni ľudia pozerajú na túto otázku? Odpoveď prekvapí asi najmä samotnú ľavicu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.