Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. február 2020

Poďme sa zachrániť (Mohli Ján a Martina dnes žiť? A čo s tým má KDH)

Nikto nepočuje rád o svojich zlyhaniach. Chce totiž veľkú pokoru prijať aj oprávnenú kritiku. Kto by však mal s pokorou prijať odlišný názor, ak nie kresťan? Poďme na to...
Poďme sa zachrániť (Mohli Ján a Martina dnes žiť? A čo s tým má KDH)

Za 30 rokov demokracie Slovensko zažilo pády i vzopätia, poklesy, vzrasty atď. Trúfam si povedať, že sme zažili viac zlého ako dobrého (politické únosy, vraždy, miliardové podvody a rozkrádačky.) V takomto kontexte sa členstvo v EÚ a v NATO dá, žiaľ, pokladať len za omrvinky pre naivný plebs. Kto za to môže? My sami, my, voliči demokratických strán. Neboli sme náročnými voličmi, neboli sme zrelými voličmi, uspokojili sme sa s tými omrvinkami. Dovolili sme, aby nás gauneri v pozadí HZDS, Smeru, SNS a pod. použili ako figurantov vo výkladnej skrini, ktorú ukazovali demokratickému svetu ako alibi pre svoje gaunerstvá.

Čo si doma, v práci, hovoríme teraz, pár dní pred voľbami? "Stačilo už konečne?" "Stačilo experimentovania?" Stačilo už, že nás niekto používa ako krovie pre zdanie demokracie v tomto štáte, a v pozadí si robí svoje odporné miliardové kšefty a rehoce sa nám do tváre? Mnohí si isto povedia, že stačilo, ale pokračujú v chybách, ktoré tu 30 rokov hromadíme.

Ja tvrdím, že nie je chybou, že tu ktosi zakladá nesystémové a antisystémové strany. Chybou je, že my demokrati a my kresťania ich volíme. Keby sme im dali 0,15%, prestalo by ich to baviť. 

Je chybou voliť hoci demokratické strany avšak bez jednoducho dešifrovateľného kultúrno-spoločenského základu, tzv. stredové strany, ktoré sa tvária ako spasitelia, v skutočnosti im však ide hlavne o to, aby získali pár miliónov za hlasy vo voľbách. Uznávam, že sú medzi ich členmi a voličmi aj statoční a úprimní ľudia, tí sú však jednoznačne v menšine a tým skôr sa mali vyvarovať chýb, ktoré vedú k atomizácii demokratických síl. Usmievajú sa na všetky strany a nikto nedokáže predvídať, ako zareagujú v prípade hodnotových či pre demokraciu dôležitých rozhodovaní v parlamente. Takýmito stranami (nesystémovými) boli  Sieť, čiastočne aj SDKÚ, sú nimi  Sme rodina, ale aj Nova, Zmena zdola, Za ľudí, Spolu (posledné štyri strany síce v dobrej viere, ale rovnako rozdeľujú a oslabujú demokratické sily.) KÚ je síce hodnotovo ľahšie identifikovateľná, jej lídri však svojimi turbulentnými esakapádami  zdvihli obočie nejednému zo svojich priaznivcov, ktorí ich príliš nestíhajú nasledovať v myšlienkových, a hlavne medzistraníckych rošádach.

Antisystém je jasný - ĽSNS - chcú všetko zbúrať, chcú Slovensko "vydrapiť z pazúrov bezbožnosti mečom", bez ktorého vraj kríž stráca silu. A tým mečom má byť práve ĽSNS. Neviem, akému bohu nás to v Dražovciach "zasvätili", ak bez ĽSNS je kríž bezmocný... Zimomriavky zo slov, z obrazov, z percent, z nenávisti šíriacej sa z uniforiem, zamračených tvárí, z nepochopenia Lásky. Ale antisystém je aj Matovič a všetci, ktorí využívajú jeho panpolitickú "stranu" tvorenú štyrmi stranami a hlavne desiatkami nikým neuchopiteľných názorových prúdov, ktoré sú presne také rozmanité, aby sa s nimi nedalo spolupracovať v normálnom demokratickom politickom systéme.

Predstavme si nejakú vyspelú západnú demokraciu - USA, Veľkú Britániu, Francúzsko, ale už aj Poľsko atd. - všade sa rozhoduje medzi dvoma prevažujúcimi, pomerne zreteľne vymedzenými prúdmi - kresťansko-konzervatívnou pravicou a socialisticko-liberálnou ľavicou. Ako by asi pochodili naše "stredové" účelovo zahmlené strany a ministrany vo vyspelých demokraciách? Dostali by to, čo si zaslúžia, nejaké nepodstatné zvyšky zo stola. 

Ak sa teda nemáme v ďalších rokoch podieľať na rozpínaní sa mafií, rozkrádaní našich miliárd, na sledovaní, príp. vraždení našich statočných detí, je najvyšší čas sa začať učiť od skúsenejších. Konkrétne? Pokorne si priznať svoje 30-ročné chyby, REZIGNOVAŤ na predstavu, že "moja" strana bude vyzerať PRESNE AKO JA. 

Inzercia

Ak mám socialisticko-liberálne vnímanie sveta, musím si zvoliť stranu, ktorá tieto hodnoty najlepšie reprezentuje. Takýmto ľuďom odporúčam voliť PS, lebo im nikto nemôže uprieť, že takéto hodnoty reprezentujú. PS by mali teda voliť ľudia, ktorých prioritami sú napr.: registrované partnerstvá homosexuálov, adopcie detí takýmito pármi, zachovanie status quo pri zákone o interrupciách, príp. liberalizácia tohto zákona, ukazovanie deťom na plyšových pohlavných orgánoch od materskej školy, o čo ide vo veciach pohlavia a sexu (ako to bežne funguje v Nemecku). 

Ak vnímam svet z konzervatívnych pozícií, ak som proti vyššie vymenovaným predstavám o fungovaní spoločnosti, ak chcem podporiť tradičnú formu rodiny, mal by som voliť KDH (prijíma rozhodnutia demokraticky, nie je stranou jedného muža), ktoré tieto hodnoty presadzuje 30 rokov (jeho zakladatelia v podzemnej cirkvi aj desaťročia počas komunizmu), na jeho kandidátke je 150 konzervatívcov, demokratov a kresťanov. 

Ak niekto uprednostňuje ekonomické otázky pred morálno-etickými, môže sa rozhodnúť podľa nich.

Ak toto dokážeme, staneme sa vyspelou spoločnosťou a mafiám zoberieme to podstatné, čo ich robí mocnými, čo im možno nevedomky dávame do daru - náš egoizmus, ktorý je príčinou rozdelenia.

Je tu však ešte jedna podstatná vec - v posledný februárový deň ešte takýto luxus nebudeme mať. MUSÍME HASIŤ POŽIAR. Ako? Pokúsiť sa stráviť Oľano, ale hlavne musíme zachrániť demokratické strany, ktoré sú nad priepasťou a bez ktorých sa nemôže nikomu podariť zostaviť ako-tak demokratickú vládu. Preto vyzývam, aby tí voliči, ktorí chcú voliť viac či menej liberálne strany - PS/Spolu, Za ľudí, Oľano, nech jednorazovo volia SAS a tí, ktorí chcú podporiť konzervatívne hodnoty, nech nateraz volia KDH. Tých pár tisíc veľkorysých a osvietených voličov, ktorí sa vzdajú svojich priorít, zachránia tieto dve demokratické strany a pomôžu celej krajine sa konečne nadýchnuť vzduchu bez rakoviny mafií. (Keby sme toto dokázali pred štyrmi rokmi, KDH by bolo v parlamente, ako-tak demokratické sily by mali okolo 85 hlasov a Ján a Martina mohli žiť...)

Odporúčame