Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. február 2020

Záleží na tom, ako žijeme za dverami svojho domu? V čom sa poslanec Lukáč mýli

Ako je možné, že politik, ktorý sa otvorené hlási ku kresťanským hodnotám, vstúpi dobrovoľne do strany, ktorej predseda žije životný štýl v príkrom rozpore s týmito hodnotami? Hovorím o súčasnom poslancovi NR SR Jozefovi Lukáčovi, ktorý po odchode z konzervatívneho jadra OĽANO zakotvil v politickom prístave u Borisa Kollára.
Záleží na tom, ako žijeme za dverami svojho domu? V čom sa poslanec Lukáč mýli

Pánovi poslancovi som túto otázku položil na jeho facebooku. Jeho zdôvodnenie uvádzam v plnom znení: „V Sme rodina som našiel garanta napĺňania vízie, s ktorou som išiel do politiky – Milana Krajniaka. Čo sa týka Borisovho života, to, ako kto žije vo svojom dome, ja súdiť nemienim, ale jedno viem, na hodnotové otázky mi odpovedal do 3 sekúnd jedným slovom a nie traktátom, na ktorého formuláciu by potreboval 30 dní.“

Zdôvodnenie poslanca Lukáča je podľa mojej mienky mylné. A to v predpoklade, že ľudský život sa delí na dve sféry: na sféru súkromnú a na sféru verejnú¹ – pričom tá súkromná ľudí nezaväzuje. Do tejto sféry patrí náboženstvo, hodnoty, jednoducho povedané to, čo sa deje za dverami spálne. Logickým vyústením tejto dichotómie je skutočnosť, že náboženstvo, viera a hodnoty získavajú v spoločnosti štatút názoru, ktorý nemožno hodnotiť ani kritizovať. Stávajú sa ľubovoľnými a podľa tejto logiky nemajú vplyv na formovanie hodnôt spoločnosti, lebo sú čisto súkromnou záležitosťou.

V skutočnosti je opak pravdou. To, ako kto žije svoje súkromie, má nesmierny vplyv na formovanie hodnôt akceptovaných našou spoločnosťou. Tichým tolerovaním Kollárovho životného štýlu Jozef Lukáč implicitne vysiela signál, že inštitúcia manželstva je irelevantná. Tým, že nedokážeme povedať, ktorý spôsob života je vlastne morálne dobrý či lepší, sa všeobecne záväzná morálka redukuje a relativizuje.

Námietkou by mohlo byť, že Boris Kollár sa obrátil, prijal učenie Ježiša Krista do svojho srdca a tak už vlastne nie je čo kritizovať.

Isteže súhlasím s tým, že Ježiš Kristus prišiel zachrániť hriešnika, ale je potrebné, aby ho hriešnik nielen prijal, ale sa aj odvrátil od hriechu. Žiaľ, u predsedu Sme rodina som pokánie a zmenu životného štýlu nezaregistroval. Nadľahčene povedané, keby to bola pravda, muselo by sa tak stať po 14. februári, lebo práve na Valentína Boris Kollár zverejnil video, kde karikuje svoj postoj k ženám a výlučnosť trvalých zväzkov, tým ako si objednáva perníkové srdce s nápisom „Si moja jediná“ pre 30 žien.

Protirečivá argumentácia

Argumentácia poslanca Lukáča sa javí ako protirečivá. Ako môže sám chcieť presadzovať „svoju kresťanskú víziu politiky“, (ak platí jeho tvrdenie, že to, ako kto žije vo svojom dome, je vec výlučne súkromná), potom by ani on nemal mať právo presadzovať svoju víziu politiky vychádzajúcu z jeho súkromných postojov.

Inzercia

Samozrejme, táto konštrukcia je mylná a to práve preto, že viera, hodnoty, ktoré vyznávame, vzťahy, ktoré v súkromí žijeme, majú presah do verejnej sféry. Ak tomuto pán poslanec skutočne verí, paradoxne tým napomáha sekulárnej kultúre, v ktorej Boh nemá nič do činenia s verejným životom.²

Naozaj nech si každý žije ako chce?

Ako teda Jozef Lukáč chápe manželstvo jedného muža a jednej ženy, keď mu neprekáža Kollárov „nekonvenčný“ spôsob žitia partnerských vzťahov? Chápe ho ako ideál výchovy alebo iba ako jednu z mnohých rovnako dobrých možností? Jeho mlčanie totiž vysiela signál, že manželstvo muža a ženy nie je svojím postavením ničím výnimočné a človek si skutočne môže žiť vzťahy ako chce.


1. DAWSON, Christopher.: The Historic Reality of Christian Culture, Harper & Brothers Publishers, New York 1960, s. 19

2. RATZINGER, Jozef.: Benediktova Európa v kríze kultúr, Spolok svätého Vojtecha, Trnava 2008, s. 27.

Inzercia

Profesionálne sa venujem marketingu, vyštudoval som žurnalistiku a ročný program v Kolégiu Antona Neuwirtha. Aktívne sa zaujímam o verejný život. Spolupracujem na príprave festivalu Košické a Bratislavské Hanusove dni.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Otec Kuffa má pravdu – zase nás budú zatvárať

Otec Kuffa má pravdu – zase nás budú zatvárať

Ministerstvo na obranu demokracie – totalita z dielne PS-Spolu. Všetky totalitné režimy musia mať potrebnú ideológiu, zákony a orgány štátnej moci na dosiahnutie svojich totalitných cieľov. PS-Spolu vo svojom programe Bod zlomu zadefinovalo, že práve takú komplexne zabezpečenú totalitu nám pripravuje. Čítali tí čo podpisovali s nimi pakty o neútočení ich volebný program?