Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. február 2020

Prečo volím KDH

Zbláznil sa? Je normálny? To snáď nemyslí vážne! - Áno aj toto sú otázky, s ktorými som sa stretol, pretože to 29.2. hodím práve KDH. A možno ste si aj vy položili podobnú otázku.
Prečo volím KDH

Priznávam, že z časti sú takéto reakcie na mieste. Skutočne je mnoho vecí, ktoré sa tejto strane dajú vytknúť, to naozaj nepopieram. Najmä jej predsedovi, ktorý túto politickú stranu reprezentuje v mnohých debatách či rôznych postojoch. Vnímam fakt, že je to práve predseda Alojz Hlina, ktorý mnohých voličov odradil od toho aby zostali verní presvedčeniu, že chcú aby ich reprezentovalo KDH v politike.  

  
 Začnem asi tým kto som. Študujem na vysokej škole STU konkrétne na  
Materiálovotechnologickej fakulte, ktorá sídli v Trnave. Napriek technickému zameraniu už dlhší čas sledujem domácu politiku, kladiem si otázky a snažím sa nachádzať odpovede. Jedna z otázok je napríklad ako môžem ako študent pozitívne ovplyvniť svoje okolie k lepšiemu, alebo ako môžem mať reálny dosah v politike na to čo ma trápi. Znie to ako klišé ale jedine ako sa dá ovplyvniť niečo v politike z mojej pozície sú práve parlamentné ( a iné ) voľby.   
  
Teraz ale k tomu prečo chcem voliť KDH  a to aj napriek ich nesporným prešlapom. Prvou vecou, čisto z pragmatického hľadiska, by bolo, že je táto strana potrebná pri zostavovaní serióznej vlády po voľbách. Ak tam nebude, alternatívou ostáva (populistická) strana Sme Rodina, ale o tej tu teraz nechcem písať. V tomto smere sa politika môže stať aj taktickou bitkou, kde vnímame potrebu spojiť sily pre väčšie dobro.  
  
Ďalším dôvodom je, že som našiel v tejto strane schopných ľudí o ktorých som presvedčený, že dokážu ponúknuť alternatívu a poctivo pracovať na riešeniach. A keď hovorím poctivo, myslím tým naozaj poctivo. Bez populistických rečí, ako budú veci zadarmo a podobne. Sú to ľudia, ktorí majú za sebou reálne dobré výsledky napríklad z komunálnych samospráv alebo podnikania.   
  
A tu vidím zasadný problém. Ľudia dnes stranu vnímajú výhradne cez jej predsedu. Len veľmi málo ľudí si dá tú námahu skutočne naštudovať akí ľudia sú na kandidátke, zhodnotiť ich kvalitu a profesionalitu. Ak by si túto námahu dali, možno by utíchli reči typu - nemám koho voliť (pretože sa mi nepáčia predsedovia strán).  
  
Každý z nás má trochu inú predstavu o tom ako má ideálna vláda vyzerať. Moja predstava je taká aby vo vláde bola kombinácia liberálov a konzervatívcov poprípade nejakých stredových strán. Pretože každý zo spomenutých táborov má čo ponúknuť, povedzme že sa navzájom tieto tábory strážia a tak vzniká len to najlepšie na čom sa dohodnú. Ak to prenesiem do terajšej situácie, napadá mi otázka, kto mňa ako konzervatívca bude najlepšie reprezentovať vo vláde? Musím tiež jedným dychom dodať, že spoločný cieľ minimalizovať korupciu a ponúknuť riešenia ako sfunkčniť inštitúcie ponúka dnes asi každá jedna politická strana a je to na programe dňa.   
  
Na programe dňa budú ale raz aj iné dôležité otázky a ak sa téma korupcie vyčerpá, čo budú jednotlivé strany ponúkať? A ja chcem preto voliť takú stranu u ktorej si budem vždy istý čo bude ponúkať. Nie len teraz ked je to populárne. Keď je populárne medzi pravicovými stranami miešať veriacich ľudí alebo ich tam nemať vôbec ale o to viac kričať o hodnotách veriacich ľudí. Ktorá z dnešných strán dokáže existovať aj bez svojho terajšieho predsedu? Odpovedzte si sami.   

V stručnosti by som tiež rád spomenul tkzv. pakt o neútočení. Väčšinu veriacich ľudí to poriadne vyrušilo, veď predsa ako je možné aby sa konzervatívna strana dohadovala s liberálmi? Zamýšľam sa ale nad tým, ako si títo ľudia predstavujú budúcu vládu? Bude KDH nebodaj najsilnejšou stranou? Asi ťažko. A tak musíme predpokladať, že bude súčasťou áno aj liberálne zloženej vlády. V čase keď Smer SD naplno cinicky propaguje rozhádanú opozíciu mi prišlo ako správny krok sa dohodnúť na tom, že napriek odlišnému politickému presvedčeniu sa vieme dohodnúť. To ale nič nemení na fakte, že každý má stále svoju vlastnú agendu. Preto má zaráža ako okamžite ľudia častujú KDH za to, že nechce po sebe  hádzať kamene s liberálmi. Akoby  nebodaj sami začali propagovať liberálne hodnoty. Osobne to považujem za múdre rozhodnutie diskutovať s potencionálnym budúcim koaličným partnerom aj napriek opačnému hodnotovému presvedčeniu.Nakoniec to zlepší aj samotnú kultúru v budúcej vláde, ktorá za tej súčasnej značne upadla.

  
Na základe týchto mojich subjektívnych úvah som sa rozhodol voliť KDH. Aj s ich chybami aké majú, no vidím tam nádej v konkrétnych mladých ľuďoch, ktorí sú pripravení prevziať zodpovednosť a sú pripravení diskutovať o riešeniach. A najmä mám u nich záruku do budúcnosti, že sa nebudú prispôsobovať trendom ako sa im to bude hodiť.  
  

  
  
  

 

 

Inzercia

„Spoločnosť, v ktorej je zasiahnutá rodina, nemá budúcnosť.“ Ján Pavol II

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.