Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. február 2020

Kollárové nájomné byty sú populizmus. Samozrejme

Je známe, že Boris Kollár sa rozdrapuje miliardami a sám si nevie vysporiadať svoje niekoľko miliónové záväzky.

Nájomné byty, to už je dlhoročná predvolebná téma politikov. A na pomoc si berú príklady z Viedne a ako to tam pekne funguje. No tak k tej Viedni: 60 percent Viedenčanov žije v 220-tisíc nájomných bytov, ktoré si nemôžu a odkúpiť, takže oproti našim Bratislavčanom sú vlastne chudáci. Dnes vo Viedni čaká na nájomné bývanie 86 500 ľudí. No tradícia nájomného bývania vo Viedni funguje nepretržite viac ako 100 rokov. 

Ako je na tom Bratislava? Tá mala tiež koncom roka 1989 takmer 180 000 nájomných bytov, ale porevolučné vlády sa zachovali mimoriadne sociálne. V roku 1993 nadobudol účinnosť zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Slúžil ako nástroj na realizáciu prevodu nájomného bytového fondu, ktorý prešiel transformáciou z vlastníctva štátu na obce. Tie týmto zákonom dostali povinnosti previesť byty ich nájomníkom do dvoch rokov. Vlády a samospráva vlastne týmto urobila z obyvateľov Slovenska milionárov a majiteľov nehnuteľností.

Ale teraz k tej Kollárovej výstavbe 50 000 nájomných bytov. Ľudia, ktorých máte na kandidátnej listine a pôsobili v komunálnych funkciách, za roky nepohli v Bratislave ani prstom, aby uspokolili 300 domácností byvajúcich v reštituovaných bytoch. Viete ako sa správajú Kollárovi koaliční komunálni partneri, keď sa rieši výstavba nájomných bytov: Všetci ich akože chcú, ale keď sa má stavať v lokalite, kde poslanci bývajú, tak ich okamžite odmietajú. V minulosti sa bratislavskej novomestskej samospráve podarilo postaviť niekoľko nájomných bytov. Aká je realita? S hrôzou sa pozerám na faktúry, ktoré prichádzajú na novomestský Ekopodnik. Lebo keď Slovák dostane niečo zadarmo, tak sa k tomu aj správa.

A poznámka k samostnej výstavbe, ktorú som konzultoval s niekoľkými stavebnými firmami. Vystavba bežnej trojizbovej jednotky stojí cca 80 000 eur a to má väčšina firiem, čo v stavebníctve podniká, obrovské zľavy na stavebný materiál a ostatné náležitosti s tým súvisiace. Kollárov predvolebný nezmysel sa teda dá vyčísliť na 2 miliardy eur a to nepočíatme miliardy na nákup pozemkov. Jeho "experti na rodinu" vymýšlajú rôzne modely, odkiaľ si požičajú peniaze: vraj na medzibankovom trhu a podobne. Nič si nepožičajú, nikto im už nič nedá.

Nájomné byty v Rakúsku sa stavajú z príspevkov mesta, okresov, krajinskej vlády. Tu sme však na zlodejskom Slovensku (v sučastnosti vidím jeden príklad nepodstanej postavičky pri výstavbe bratislavského obchvatu - tá z uliatych peňazí stavia betónovú pevnosť na veľmi lukratívnom pozemku, ktorú dookola búra, prerába, doslova vyhadzuje materiál za desaťtisíce). 

Takže Kollárove nájomné byty. Kto by ich postavil? Kde? Za čo? Kto by rozhodoval o tom, kto v nich bude žiť? Nezostáva nám nič iné, len dúfať, že jeho budúcnosť je navždy v opozícii.

Inzercia

Od marca 2014 do marca 2019 som mal blog v denníku SME, písal som o bratislavskej komunálnej politike. Na stránkach Postoja sa v nich snažím pokračovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.