Ocko, potrebujem Ťa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ocko, potrebujem Ťa

O kľúčovom vzťahu otca a dcéry.

Poznám príbeh o istom 11-ročnom dievčatku, ktorej raz jej otec povedal: „Skutočne si nemyslím, že si pekná.“ To dievča má dnes vyše 80 rokov a ešte aj po toľkých rokoch má túto osudnú vetu v živej pamäti. 

Otec (a všeobecne muž) má v dnešnom svete veľkú moc. Moc budovať, tvoriť, slúžiť alebo moc ničiť a zraňovať. Vzťah otca a dcéry je dôležitý. Veľmi dôležitý. Práve tu sa tvorí základ hodnoty ženy. Otec je pre dcéru prvým gavalierom, jej prvou oporou. Aj v dnešnom svete môžeme nájsť starostlivých, milujúcich a zodpovedných otcov. Ak má žena dobrý vzťah s otcom, je to pre ňu poklad nad poklad. 

Aj v dnešnom svete môžeme nájsť starostlivých, milujúcich a zodpovedných otcov. Ak má žena dobrý vzťah s otcom, je to pre ňu poklad nad poklad. Zdieľať

Pokazený vzťah však môže spôsobiť v živote ženy veľkú dieru, ktorú neskôr môže naplňovať nie vždy šťastným spôsobom. Môže sa cítiť odkázaná sama na seba a dokazovať sebe aj druhým niečo, čo nie je celkom pravda. K potencionálnemu vzťahu s mužom sa môže stavať nedôverčivo a k mužom ako takým až nepriateľsky. Alebo naopak, hľadá u mužov potvrdenie identity a naviaže na každého, s kým by to mohlo nejako fungovať. Ak chýba otec, neraz sa stáva, že dievča nevie brdziť a upadá do promiskuity. Až takto ďaleko zachádza neprítomnosť, resp. zraňujúca až násilná prítomnosť otca vo svete jeho dcéry. 

Na druhej strane, buďme prosím realisti a nestavajme len idealistické vzdušné zámky. Každý ľudský vzťah je nedokonalý a ani vzťah otca a dcéry nie je výminkou. Aj v tom najlepšom vzťahu je stále priestor na vzájomné odpúšťanie. 

Každý ľudský vzťah je nedokonalý a ani vzťah otca a dcéry nie je výminkou. Aj v tom najlepšom vzťahu je stále priestor na vzájomné odpúšťanie.  Zdieľať

Chcem povzbudiť každého otca, aby bol aktívne prítomný v živote jeho dcéry. Nezabudnite svoju dievčatko pochváliť. Pripomeňte jej, že je vzácna a že je vaša milovaná princezná. Pozvite ju na večeru so sviečkami alebo do kina na pekný film. Oceňte jej krásu nielen vtedy, keď je vyparádená, ale hlavne vtedy keď nie je namaľovaná a radšej by bola keby ju nikto nevidel. Vaša aktivita sa vám a hlavne vašej dcérke bohato vyplatí.  

Na záver pridávam krátky film Father and Daugher, ktorý získal v roku 2000 cenu Oscara za najlepší animák a vystihuje základnú myšlienku tohto článku.Father and Daugher

Titulný obrázok - https://www.bbc.co.uk/programmes/w3cswrlg

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo