Stručná história času

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Stručná história času

Minulý rok som začal čítať dlho a starostlivo plánované historické knihy. Začal som s Guns, Germs and Steel od Jareda Diamonda, ktorá bola skvelá, ale nikomu neodporúčam ju čítať. Stačí extrakt. Nemal som však pocit, že touto knihou som sa začal zaoberať históriou dostatočne „od začiatku“. Tento problém mi mala pomôcť vyriešiť práve kniha od Hawkinga, ktorá pojednáva o tom, čo je čas a čo bolo na počiatku.

Prečo som prečítal túto knihu?

Minulý rok som začal čítať dlho a starostlivo plánované historické knihy. Začal som s Guns, Germs and Steel od Jareda Diamonda, ktorá bola skvelá, ale nikomu neodporúčam ju čítať. Stačí extrakt. Nemal som však pocit, že touto knihou som sa začal zaoberať históriou dostatočne „od začiatku“. Tento problém mi mala pomôcť vyriešiť práve kniha od Hawkinga, ktorá pojednáva o tom, čo je čas a čo bolo na počiatku.

Jednou vetou by som knihu zhrnul...

Kniha poskytuje prierez dejinami fyziky, najmä objavmi, ktoré pomáhajú pochopiť, ako funguje vesmír, ako vznikol, čo je čas, prečo máme pocit, že plynie vpred a vykresľuje aj oblasti, ktorým veda zatiaľ nerozumie.

Z akých častí sa skladala?

Začalo sa to zľahka. Hawking začal preberať pohľady na čas, ľudstvo a vesmír od prvotných civilizácií po Newtona. Komplikovať veci sa začali špeciálnou a najmä všeobecnou teóriou relativity. Koncepty, ktoré kniha principiálne vysvetlila, no nie je možné ich plne pochopiť aj s ich implikáciami, kým si človek sám tie rovnice neprepočíta, nedokáže a nepochopí vzťahy.

Potom prišli princíp neurčitosti, exkluzivity, silné a slabé sily, kvantová teória gravitácie cez sumy histórií, fyzika častíc (mojou obľúbeným typom častíc sú virtuálne páry častíc a antičastíc, ktoré vznikajú z ničoho a vzájomne anihilujú a kvarky typu „zvláštny“).

Potom prišli čierne diery a skutočnosť, že nie sú až také čierne, ale „vyžarujú“. Nasledovala fyzika a prierez histórie vesmíru od singularity po súčasnosť, antropické princípy, entrópia a druhý termodynamický zákon.

Knihu Hawking zakončil všetkými možnými teoretickými dierami, ktoré poznáme a treba ich vyplniť, aby sme plne chápali vesmír, odkiaľ pochádzame a kam vesmír smeruje.

Kľúčové vhľady, ktoré som získal...

Pochopil som špeciálnu a všeobecnú teóriu relativity, princíp neurčitosti, kvantovú gravitačnú teóriu, partikulárnu fyziku a trochu aj teóriu strún z high-level pohľadu. Na povzbudenie mi bolo, že moje telo je vyrobené z veľkej časti z prachu, ktorý zostal po vyhasnutých hviezdach, pretože uhlík je produktom spaľovanie vnútri hviezd.

Čo sa mi páčilo?

Autor sa naozaj snažil laikom priblížiť a sprístupniť fyziku. Cítil som sa ako intelektuál a zároveň trošku hlúpy. No potom som si na ten pocit zvykol a prišiel som na to, že z daného textu nedokážem všetky tieto teórie dostatočne dôkladne pochopiť. Nie je to možné bez toho, aby som to roky študoval a sám si to matematicky odvodil a prepočítal.

Čo sa mi nepáčilo?

Nepáčila sa mi predstava, že by som tú knihu čítal v jej neilustrovanej podobe. Tie grafy, schémy a obrázky marginálne pomohli laikovi pochopiť text. Niektoré veci som si potreboval ešte dodatočne doštudovať z iných zdrojov.

Čo som si vzal a chcel sa o tom dozvedieť viac?

Všetky tie teórie a vôbec celá kozmológia je veľmi zaujímavá. Pozriem si o týchto témach nejaký zaujímavý dokumentárny seriál.

Zaujímavé citáty

“If time travel is possible, where are the tourists from the future?”

“The increase of disorder or entropy is what distinguishes the past from the future, giving a direction to time.”

Zaujala vás recenzia?

Prečítajte si aj ďalšie moje recenzie a odporúčania na knihy!  (link funguje len keď stalčíte pravé tlačítko myšou a kliknete na otvoriť v novom okne alebo záložke)

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo