Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. február 2020

Skončí vláda oligarchov a kočnerovcov ?

Bude ZMENA iba volebné lákadlo a podvod na voličoch? Ako sa k zásadným riešeniam stavajú jednotlivé strany vo svojich programoch. Ak štát neukáže svoju moc oligarchom a vybavovačom, nič sa nezmení. Budú vládnuť ďalej.
Skončí vláda oligarchov a kočnerovcov ?

Na Slovensku žiadna strana nemá takú väčšinu, aby mohla splniť svoje volebné sľuby. Preto nápad Igora Matoviča usporiadať internetové referendum nebol hlúpy. Bolo by ideálne keby strany, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú spolu tvoriť vládu sa zjednotili aspoň na základných témach a riešeniach. Inou vecou však je, či to, o čom dal hlasovať, je naozaj prioritou a či to nie sú iba populistické lákadlá na voličov.

Jeho nápad nenašiel pochopenie a ostatné strany ho odignorovali. Keby sa boli pridali a navrhnuté body upravili do potrebného obsahu, tak by to naozaj mohlo mať pre tvorbu programu budúcej vlády nejaký zmysel.

Podľa mňa sa toho zľakli, lebo by z toho mohol vzniknúť záväzok, z ktorého by sa nedalo vycúvať a voliči by veľmi rýchlo zbadali, že sú oklamaní.

Mnohé strany majú bombastické až hrôzostrašné, resp. odvážne slogany. „Ukradnutý štát“, „Štát vezmeme oligarchom a vrátime ľuďom“, atď.

Čo však hovoria skrátené body, ktorými oslovujú voličov, resp.ich volebné programy. Chcú naozaj priniesť zásadnú zmenu k lepšiemu, alebo iba vymeniť terajších mocipánov za nových „našich“.

V súčasnom svete vládnu peniaze a preto moc oligarchov je zákonitá. Odolať im môžu iba takí, ktorí dokážu prijať zákony, ktoré ich odstavia od moci a zabezpečia účinnú vymožiteľnosť práva (polícia, prokuratúra, súdnictvo). Ak to nastupujúce strany nespravia, tak to všetko budú po silných rečiach, iba kozmetické zmeny.

ĽSNS sa prihlásilo k zásadovému riešeniu hneď v prvom bode svojho desatora http://www.naseslovensko.net/ . Ostatné strany si teda môžu byť isté, že ak prídu s riešeniami, ktoré to naplnia, tak ich poslanci ĽSNS v tom podporia. Tak to robili celé končiace sa volebné obdobie. Hlasovali podľa toho, či je to dobré pre ľudí a nezáležalo im na tom, ktorá strana to navrhovala.

Najsilnejšia opozičná strana OĽANO vo svojom referende, však nenašla odvahu, dať takéto principiálne riešenia do svojich otázok http://www.obycajniludia.sk/aktualita/olano-organizuje-hlbkove-referendum-nebude-povrchne-a-tykat-sa-bude-nas-vsetkych-hovori-matovic/ . Odvážili sa iba na politikov a vysokých štátnych úradníkov, aj to iba za budúce škody, ktoré spôsobia. Čiže oligarchovia peniazmi budú politikov svojimi nitkami naďalej poťahovať.

Inzercia

V poradí ďalšia strana ZA ĽUDÍ je síce vo svojom programe oveľa zásadovejšia, lebo píše o 100%-nom zdanení nezákonne získaného majetku, atď. https://za-ludi.sk/program/boj-proti-korupcii/ , ale má to dve chyby. Je Remišová taká silná, aby to naozaj presadila, ešte pri takom problémovom predsedovi? Tiež tam vytŕča čertovo kopýtko o prijatí zákona o lobingu. Neotvorí tento zákon ďalšie ovplyvňovanie politikov oligarchami, teraz už v súlade so zákonom?

Ďalšou v poradí je koalícia strán PS-Spolu. Tí považujú za najdôležitejších 20 bodov, ktoré zverejnili na svojej stránke https://progresivnespolu.sk/novinky/kampan/prva-pomoc-pre-slovensko . Z uvedených bodov vyplýva, že siahnuť na majetok oligarchov a rôznych mafiánov, ktorí ho nadobudli nezákonne, nepovažujú za prioritu. Vidno, že sa chcú zaoberať iba opatreniami do budúcnosti. Ak to budú robiť spôsobom, ako bombasticky ohlásili zákonom „lex Haščák“, tak je to iba divadlo a podvod na voličoch. Rovnako chcú prijať zákon o lobingu, čo je vlastne legalizácia ovplyvňovania politikov oligarchami.

Poslednou stranou, ktorá sa zdá, že má istotu parlamentu je Sme rodina. V ich programe sa síce hovorí o hmotnej zodpovednosti politikov a úradníkov, ale zásadné riešenia tam nenájdete https://hnutie-smerodina.sk/program/ . Voličov lákajú na množstvo sociálnych opatrení, ktoré ale pre svoju malú silu, ťažko môžu presadiť.

Ak chceme dosiahnuť kľúčovú zmenu musíme oligarchov zbaviť moci nad politikmi a tým aj nad štátom. Politici to dokážu iba vtedy, ak prijmú zákony, ktorými im zoberú nezákonne nadobudnuté majetky. To sa týka samozrejme aj všetkých „vybavovačov“ „kočnerovcov“ a ostatných, ktorých bohatstvo je z podvodnej činnosti.

Ak sa na ich majetky nesiahne, nič sa nezmení.

Viliam Oberhauser

PS.: Pokračovanie v oblasti vymožiteľnosti práva.

Odporúčame

Blog
O smutne skrivenom vnímaní športu

O smutne skrivenom vnímaní športu

Ako názov napovedá, nie samotný šport je pokrivený, ale postoj ľudí k nemu, čím vzniklo niečo falošného a nesprávneho. Niečo groteskne zdeformovaného, na čo sa zameriame a čo si bližšie definujeme, aby sme pojem „šport“ aspoň čiastočne očistili od súčasného balastu.

Blog
Freddie Mercury! Poučme sa z jeho osudu!

Freddie Mercury! Poučme sa z jeho osudu!

Nedávno som mal možnosť nahliadnuť do knihy o skupine Queen. Hovorilo sa v nej najmä o zákulisí rôznych turné, ktoré táto veľmi úspešná skupina absolvovala v druhej polovičke sedemdesiatich rokov. Išlo o pohľad jedného z členov kolektívu pracovníkov, takzvaných „bedňákov“, majúcich na starosti aparatúru a ozvučenie.