Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. február 2020

Hrob Anky Kolesárovej - prameň života

Ako Boh cez príbeh blahoslavenej Anky Kolesárovej mení ľudské životy.
Hrob Anky Kolesárovej - prameň života

Keď navštívite východoslovensku dedinku Vysoká nad Uhom vzdialenú len na skok od ukrajinských hraníc, môžete pomerne ľahko prísť na niekoľko zaujímavých paradoxov. Vysoká nad Uhom sa akoby spreneverila svojmu názvu, pretože tu nie je takmer nič vysoké. Nenachádzajú sú tu žiadne kopce ani lesy. Podruhé, táto dedina je jednoduchá a chudobná. Žiadne luxusné domy. A práve z tohto nenápadného miesta vzišiel veľký poklad menom Anna Kolesárová (1928-1944), prvá slovenská laička vyhlásená v roku 2018 za blahoslavenú. Človek by si toto krpaté, na prvý pohľad ničím zaujímavé miesto ani nevšimol. Čo je však oveľa dôležitejšie, Bohu sa Vysoká nad Uhom mimoriadne zapáčila a stále to dosvedčuje. Nakoniec keď dorazíte na miestny cintorín a ku Ankinmu hrobu, môže vás zaskočiť citát „radšej smrť ako hriech.“ Tento výrok môže byť pre niekoho až extrémistický, no Anna v istom zmysle taká bola. Bola extrémistkou lásky. Bolo to jej celoživotné motto. Povedať jasné áno láske, pokoju, radosti a jasné nie nenávisti, nevraživosti a nemorálnosti. Voliť vždy Boha a nikdy nie hriech. Pre tento ideál bola ochotná podstúpiť aj smrť a aj ju podstúpila. 

Povedať jasné áno láske, pokoju, radosti a jasné nie nenávisti, nevraživosti a nemorálnosti. Voliť vždy Boha a nikdy nie hriech. Pre tento ideál bola ochotná podstúpiť aj smrť a aj ju podstúpila.  Zdieľať

Nič ju nemohlo odlúčiť od Božej lásky - ani vojna, ani žiadostivosť vojaka, ani hrozby a napokon ani jej smrť.  Ako však môžem napísať, že hrob je prameňom života? Vari sa kresťania vyžívajú v utrpení a smrti? Nie. V jadre samotného kresťanstva nachádzame jeden veľký, ľudským rozumom nepochopiteľný paradox. Ježiš Kristus porazil smrť, ale nie tak ako si to predstavovali jeho súčasníci. Jeho definitívne víťazstvo, ktoré prinieslo definitívne víťazstvo ďalším viedlo cez utrpenie a cez smrť na kríži. Preklopme to na príbeh Anny Kolesárovej. Jej smrť bola vlastne len začiatkom života pre tisíce a tisíce ľudí. K jej hrobu putovalo a stále putujú zástupy a tu vďaka jej orodovaniu mnoho ľudí prišlo k viere a k uzdraveniu. Práve tu môžeme badať prapočiatok mnohých vzťahov a rodín, ktoré vzišli z putovania k hrobu blahoslavenej Anky Kolesárovej. Znie to neuveriteľne, no fakty nepustia. A práve tu, vo Vysokej nad Uhom, v Domčeku Anky Kolesárovej som prežil istú časť svojho života, v dobrovoľníckej službe. Na tomto mieste som pri Anke zistil, že svätosť života stojí v opozícii voči duchu okázalosti, falošného lesku a veľkolepých rečí. V skrytostí a až takmer v utajenosti sa rodí svätosť, ten najvzácnejší Boží dar. Ďalej už nebudem mudrovať. Rád by som vás obohatil o zopár vzácnych momentov, ktoré som vďaka Bohu na tomto mieste zažil. 

Na tomto mieste som pri Anke zistil, že svätosť života stojí v opozícii voči duchu okázalosti, falošného lesku a veľkolepých rečí. V skrytostí a až takmer v utajenosti sa rodí svätosť, ten najvzácnejší Boží dar. Zdieľať

Predstavte si, že prídete niekam na návštevu a prvé čo urobia domáci - zavedú vás na neďaleký cintorín. Je vysoko pravdepodobné, že si pomyslíte, že tí ľudia asi nie sú celkom v pohode. Keď k nám do Domčeka zavítali mladí zo škol alebo autobus pútnikov, prišlo od nás dobrovoľníkov pozvanie: „Nech sa páči, ideme k hrobu našej Anky.“ Rád spomínam napríklad na službu pri Ankinom hrobe počas jednej púte. Prichádzajúcim ľuďom som ešte s jednou dobrovoľníčkou rozprával o Ankinom živote. Bol horúci letný deň a na cintoríne žiaden úkryt pred slnkom. Samozrejme, ako správny gentleman som zabudol na slnečník, takže tam sme prišli bieli a odišli kompletne červení. Našťastie, podstatné je niečo iné. Som si istý, že Boh vtedy konal veľké veci a pútnikov sa cez nás a cez spoločné modlitby dotýkal. Jeden moment bol pre mňa obzvlášť zaujímavý. Popravde neviem presne o čom som tam rozprával. Určite to boli životopisné údaje o Anke. Dievčina, ktorá mi pomáhala však vycítila, že istá pani potrebuje objatie a napokon ju aj objala. Veľmi sa mi to páčilo. Boh sa vie aj takýmto spôsobom prihovoriť k človeku. A tam kde je mužská faktografia a logika prikrátka, doplní ju vnímavé ženské srdce. 

Boh vtedy konal veľké veci a pútnikov sa cez nás a cez spoločné modlitby dotýkal. Zdieľať

Ďalší pamätný moment nastal keď prišla do Vysokej skupina pútnikov až z USA. Málokto si uvedomuje, že Ankin príbeh oslovuje ľudí aj v zahraničí. Mal som tú česť, že som ich sprevádzal k jej hrobu. Začal som teda rozprávať Ankin životopis. So mnou bola aj tlmočníčka, no prítomní Američania ma povzbudili, aby som sa nebál anglického výkladu. OK. Začal som teda rozprávať Ankin životopis v angličtine, no onedlho celá skupina vybuchla smiechom. Čo sa to deje? Dozvedel som sa, že podľa môjho neobyčajne dopleteného rozprávania v hrobe neležia Ankine pozostatky, ale živá a zdravá tlmočníčka stojaca vedľa mňa. Ešteže to aj ona vzala s humorom. 

Zážitkov pri hrobe blahoslavenej Anky, pri tomto prameni života bolo naozaj dosť a dalo by sa o tom veľa písať. Niektoré sú veľmi osobné a patria len mne a Bohu. Odporúčam vám držať si takúto trinástu komnatu, do ktorej vidíte len vy a len Všemohúci. Dovolím si však ešte jeden veľmi dôležitý postreh. S každou skupinou, ktorá prišla do Vysokej a k hrobu blahoslavenej Anny (tých skupín bolo chvála Bohu nemálo) sme sa modlili tri Zdravasy. Modlíme sa ich na konkrétne úmysly - za srdce múdre, čisté a živé. Táto modlitba mi osobne veľmi pomohla a pomáha, hlavne v obdobiach duchovných kríz. Je krátka, obrazne povedané málo slov, no veľa duchovnej hudby. Vrelo odporúčam ju modliť sa. 

Titulná fotografia
https://www.vaticannews.va/sk/cirkev/news/2018-08/blahorecenie-anny-kolesarovej-vatikansky-dennik.html

Inzercia

Odporúčame