Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. február 2020

Matovič opäť vydiera

Po filme Sviňa moje kroky viedli ku hrobu Martiny Kušnírovej.
Matovič opäť vydiera

Posledné voľby doslova pár tisíc hlasov na úkor KDH Slovensko stáli štyri roky zakoreňovania nespravodlivosti a korupcie, ktorá sa nebude dať s ľahkosťou vytrhnúť ako prvá aprílová „burinka“, bude ju treba vykopať ako desaťročný chren.

Pár príkladov Matovičovej klasiky. Palko, Zajac a spol. pred ôsmimi rokmi. Škripek, Čaputová minulý rok. Hlina na Sedembolestnú. Dnes možní budúci koaliční partneri. Netreba zabúdať na obed s pani Kušnírovu. Vie byť krutý, potom čo bol ohrdnutý. (Nemá to byť pokus o poéziu.) Napriek tomu, nie každý podlieha jeho manipuláciám. Nie len Veronika Remišová, by asi vedela rozprávať.

Vymyslel si hlasovanie o nejakých z kontextu vytrhnutých „problémoch“.  Ala Krajniak v prezidentských voľbách. Prečo práve o týchto? Kto ich vybral? „Nechajme ľudí, aby si mohli uplatniť svoje demokratické právo rozhodovať o sebe priamo.“ Inými slovami nechajme Matoviča, aby rozhodoval. Diskusia s Matovičom je ako diskusia s akýmkoľvek iným manipulátorom, zbytočná. On nediskutuje, neodpovedá na otázky. Ide si svoje. Majú to spoločné s Mečiarom, Ficom, Harabinom, Kotlebom aj Hlinom. Otázka nie je podstatná. Odpoveď na otázku nie je potrebná. Naše média si neplnia svoju úlohu. Novinári nezastavujú eskapády demagógov. Netrvajú na odpovedi. Umožnia nech si politik hovorí čo chce.

Truban dnes a Sulík vo štvrtok pomenovali Matovičove nedemokratické vydieranie poctivo a pravdivo. Znova a opäť prichádza prostá otázka bytostne spätá s „diskusiami“ Mečiara, Fica, Harabina, Kotlebu a ďalších. Ako to, že je niekto (kto na to tiež pozerá a počúva to), a „politikovu“ manipuláciu nevníma? (Nielen) Na Slovensku môžu získavať percentá a víťaziť manipulácie, demagógie a klamstvá. Aj vďaka neprofesionálnej práci novinárov.

Zvažovala som voliť Katarínu Hatrákovú spolu s Annou Záborskou, nielen po tom čo som zasiahnutá, s nahnevaným plačom odišla z kina po filme Sviňa. Neschopná upokojiť sa štyridsať kilometrov, cez slzy nevidiac v tme na cestu oslepovaná rýchlo sa mihajúcimi svetlami protiidúcich aut. Ostrá zákruta pri odbočke na Gregorovce vyžaduje spomalenie a dva roky aj spomienku, či modlitbu. Bez ohľadu na to, že film a Martine a Janovi ešte len bude natočený, po Svini som zo všetkého najviac túžila objať pani Kušnírovú a plakať spolu s ňou. Ak niekomu chýbala autentická emócia na protestoch Za slušné Slovensko, po Svini bude revať ako malé decko. Okrem pani Kušnírovej ku mne samovoľne prichádzala počas filmu i myšlienka na kňaza Mariána Kuffu. Ticho po filme sa dalo krájať. Pri odchode jedna staršia pani poznamenala niečo v duchu: „Už dôjde každému .“ Ak niekomu začína byť Kočnera a spol. ľúto, po filme ho to prejde. I napriek tomu, že Maroš Kramár v seriáli Za sklom bol oproti Jozefovi Vajdovi v jeho stvárnení omnoho autentickejší.

Pred tým ako vstúpila Anna Záborská na kandidátku Matoviča by som sa dva dni smiala ak by mi niekto povedal, či nezvažujem voliť OĽaNO. Kauzu okolo Čistého dňa považujem od jej vypuknutia, svojim spôsobom za závažnejšiu, než je proces s Kočnerom. O hlase pre Katarínu Hatrákovú som rozmýšľala odkedy som jej meno počula z úst Anny Záborskej na predstavení Matovičovej kandidátky. Aj v súvislosti s tým ako funguje súčasné KDH.

Inzercia

Kritika Hlinu nie je predmetom tohto textu, tých už mám pár v šuflíku. A asi tam aj ostanú. Stručne. Ich pointou je – Kto volí KDH volí Hlinu. Kto pôjde na najbližšom volebnom sneme KDH proti Hlinovi, ak teraz Hlina uspeje? Po tom čo som mala možnosť vidieť v diskusiách a na FB statusoch nechcem Hlinovo KDH. Chcem KDH Záborskej, Palka, Žitňanskej, Ocilkovej, Grey, Lexmann, Verešovej, Michalčíka, Čaučíka, Hegera. Nepochybujem, že sa KDH dostane do parlamentu. Nemyslím, že je vhodné aby Hlina dostal silný mandát. Prečo to neriešiť jeho prekrúžkovaním? Nejaví sa mi ako typ politika s dostatočnou mierou sebareflexie. Nemyslím si, že sa zriekne predsedníckej stoličky dobrovoľne ak sa KDH dostane do parlamentu. Pochybujem, že sa jej zriekne aj keď sa KDH do parlamentu nedostane. Ak bude mať „silný“ mandát, podpora pre vyzývateľova sa nenájde. Tesne prekročenie päťpercentnej hranice nie je silný mandát. O spravodlivosť a korupciu, zdravotníctvo a školstvo, súdy a políciu, ekonomiku a dopravu sa postarajú v budúcej vláde aj iní ako KDH, a možno aj lepšie. Kresťanskí voliči zvádzajú dôležitejší zápas, ako je 8 alebo 14 poslancov, jedno či dve ministerstvá. Bojujú o podobu kresťanskej demokracie. Čo je do blízkej i vzdialenej budúcnosti pre slobodu dôležitá vec. Nespochybňujem, že v KDH je dnes prítomná aj sila, okrem tej ktorá zvolila Hlinu a vypudila Záborskú či Palka alebo Lipšica, a že tá sila je schopná zabezpečiť neustupovanie hnutia z kresťanských hodnotových pozícií. Či napriek Hlinovi a jeho ľuďom alebo s ich spoluúčasťou nie je až také podstatné. Podstatné je, aby hlas kresťanského sveta v KDH mal možnosť silnieť a z klíčiacej fázy preraziť na svetlo.

Ako Fico, a nie len on, múdro hovorí, pri každom politickom kroku sa treba pýtať, v koho prospech.

Keď nemôžem voliť Evu Grey a Renátu Ocilkovú kvôli Hlinovi, ako môžem voliť Katarínu Hatrákovú a Annu Zábroskú, keď Hlina je len slabý odvar Matoviča?

Vždy som chcela voliť Janu Žitňanskú.

Tieto voľby sú pre mňa výnimočné. Neviem koho budem voliť.

Odporúčame