Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. 02. 2020, 09:43

Videla som Sviňu

Pôvodne som na tento film neplánovala ísť. Keď som však dostala pozvanie, prijala som ho ...
Videla som Sviňu

Napriek "modernému" prostrediu v kine v dvadsiatom roku tretieho tisícročia, keď si niet kde odložiť kabát, kde takmer všetci vo vypredanej kinosále chrúmu čosi z kýblikov položených na kolenách rovno na svojom kabáte, kožuchu, vetrovke, alebo zemiakové lupienky namáčané v syrovom dresingu ako pár priamo vedľa nás, zapijajúc to kolou s následnými zvukmi trávenia... Napriek tomu, že som vedela, že nejdeme na romantickú komédiu ani na dokumentárny film, obsah filmu som trávila ťažko a dlho... Napriek tomu, že mi bolo po filme zle ... Napriek všetkému uvedenému som rada, že som film videla. A nielen preto, že sú v ňom viaceré zábery z nášho mesta Nitra.

Čo bolo najsilnejšie?

Pri záverečnej nádhernej piesni "Slovensko moje, otčina moja" celú kinosálu zaľahla akási zvláštna, osobitá atmosféra, akoby nás všetkých zamrazilo, akoby sme sa všetci potrebovali rozmraziť, prebrať, zobudiť, nadýchnuť... Po tejto piesni akoby sme všetci chceli tlieskať a mali zmrazené ruky, akoby sme chceli vstať a mali ochrnuté nohy, akoby naše telo potrebovalo počkať na svoju dušu, ktorá bola ešte vo filme. 

Čo som si z filmu odniesla?

Viem, je to thriller, NIE dokument. Navždy si ho zapamätám ako film silný, ťažký, tvrdý, pochmúrny, na môj vkus príliš drsný a extra vulgárny. Žeby ako svet okolo nás?

Ďakujem Bohu za dar slobodnej vôle, že ja sa môžem slobodne rozhodnúť, na ktorej strane večného boja dobra a zla chcem stáť. 

Každý z nás sa môže slobodne rozhodnúť, na ktorej strane chce stáť.

Nezabiješ. Nezosmilníš. Nepokradneš.  Zdieľať

Áno, tieto 3 z 10 Božích prikázaní sú uvedené na oficiálnom plagáte k filmu. Sú tam málo výrazné, slabo čitateľné.  

Áno, film je o presnom opaku. 

Či ma film ovplyvnil v rozhodovaní koho voliť?

Nie, ja v tom mám jasno. Film je len film. 

Vyberám si byť soľou zeme a svetlom sveta. 

Dodka 

P.S. Ešte dlho mi bude v ušiach znieť krásna záverečná pieseň Slovensko moje, otčina moja

Odporúčame

Blog
Voľby na pôrodnici (príbeh)

Voľby na pôrodnici (príbeh)

Už pár dní tu máme voľby. Aj pri týchto voľbách 2020 si nielen spomínam na moje voľby na pôrodnici, ale túto spomienku aj zdieľam. Pohodlne sa usaďte, rozpoviem vám to celé ...

Blog
Kuffovci za Kotlebu a Fica, pápež František protirečí Benediktovi XVI.?

Kuffovci za Kotlebu a Fica, pápež František protirečí Benediktovi XVI.?

Hlavným cieľom volieb 2020 je parlament, ktorý schváli lepšie pravidlá riadenia štátu a spravodlivejšiu vládu, ktorá podstatne zníži korupciu. Tomu by pomohlo aj lepšie zastúpenie kresťanských demokratov. Proti tomu koná nielen vládna koalícia, ale aj niektorí kresťania v mene boja proti potratom a Istanbulskému dohovoru. Odôvodňujú to aj slovami pápeža Františka, ktoré sa zdajú byť v rozpore s tým, čo o politike učí Benedikt XVI.

Blog
Protestovať sa dá aj pokojne

Protestovať sa dá aj pokojne

V našej iniciatíve Kresťania proti nenávisti veľmi vítame ochotu ľudí postaviť sa demagógii a propagande strany ĽSNS. Na druhej strane však už dlhšie vnímame, že spôsob, akým bola väčšina týchto protestov vedená, nebol práve šťastný.

Blog
Spoločenská vláda Ježiša Krista a vzbura ľudu

Spoločenská vláda Ježiša Krista a vzbura ľudu

Skutočná, tradičná a nemenná katolícka náuka prijatá do vlastného života chráni človeka pred bludnými náukami falošných prorokov. Títo ľudia ohrozujú svojimi mylnými postojmi k pravému Bohu svoj vlastný budúci vstup do pravého večného Božieho kráľovstva. Rovnaké tragické dôsledky to môže mať pre všetky obete falošných duchovných ciest, keďže cesty rôznymi smermi nevedú nikdy k rovnakému cieľu. Náš Spasiteľ a Pán Ježiš Kristus vymedzil jediný spoľahlivý smer vedúci do Jeho Kráľovstva, ktorý Jeho Cirkev musí strážiť. Významné miesto v tomto katolíckom učení má nemenná náuka o kráľovskej vláde Pána Ježiša Krista. Súčasný stav modernej kresťanskej civilizácie a Cirkvi je príkladom tragických dôsledkov šialeného povstania človeka proti Božskému Kráľovi, ktorý stále vládne celému vesmíru, a človek Ho nemôže zvrhnúť nikdy z Jeho trónu. Ľudská snaha o zbavovanie Spasiteľa Jeho kráľovských práv vo vzťahu k pozemskému svetu je proces trvajúci posledné desaťročia, a zasahujúci negatívne nie len spoločnosť, ale aj Cirkev. Súčasné časté prejavy návratu človeka do bahna hriešneho pohanstva vedú tohto človeka nevyhnutne aj k strácaniu posledných zvyškov zdravého rozumu, ktorému pravá viera v pravého Boha nikdy neodporuje. Tieto smutné obrazy sú prirodzeným dôsledkom všeobecného povstania ľudstva proti Ježišovi Kristovi Kráľovi, a proti Jeho stvoreným zákonom pre život ľudí.