Kuffovci za Kotlebu a Fica, pápež František protirečí Benediktovi XVI.?

Hlavným cieľom volieb 2020 je parlament, ktorý schváli lepšie pravidlá riadenia štátu a spravodlivejšiu vládu, ktorá podstatne zníži korupciu. Tomu by pomohlo aj lepšie zastúpenie kresťanských demokratov. Proti tomu koná nielen vládna koalícia, ale aj niektorí kresťania v mene boja proti potratom a Istanbulskému dohovoru. Odôvodňujú to aj slovami pápeža Františka, ktoré sa zdajú byť v rozpore s tým, čo o politike učí Benedikt XVI.

Slovenská cirkev roky ignoruje opakované výzvy pápeža Františka na boj proti korupcii, ktorá je podľa neho hriech, apokalypsa demokracie, najväčšia neresť politiky, doplácajú na ňu najmä chudobní a živí kultúru smrti. Napriek tomu, že pápež vyzýva k aktívnemu boju proti korupcii, ktorá je spolu s kvalitou justície aj najväčším súčasným problémom Slovenska, naša cirkev až na príliš zriedkavé výnimky mlčí. Naopak, vo verejnom priestore prevažujú skutky a vyjadrenia cirkevných predstaviteľov, pro-life aktivistov, Kotlebovcov, Kuffovcov a Harabinovcov, ktoré v mene boja proti potratom, genderizmu a liberalizmu fakticky podporujú hlavných vinníkov nášho superkorupčného systému. Zároveň týmto aj systematickými útokmi proti KDH a údajným liberálnym kresťanom rozdeľujú kresťanov, podobne ako ich po páde komunistickej diktatúry rozdeľovali podporovaním Mečiara a Slotu v mene boja za samostatné Slovensko. Tým oslabujú postavenie kresťanov v budúcom parlamente a prípadnej vláde. Čiže hovoriac o kresťansky-hodnovej politike znižujú účinnosť jej presadzovania v našom štáte a politike.

Fakticky tu neexistuje vecná a kvalitná diskusia o kresťanských hodnnotách v politike. Tí čo o nich najviac hovoria ich nikdy teoreticky nedefinujú, a v politike ich prakticky redukujú na boj proti potratom a Istanbulskému dohovoru. Aj preto som napísal analýzu o kresťansko-konzervatívnych hodnotách tu: https://www.postoj.sk/50968/krestanske-hodnoty-v-politike-a-pakty-s-ideovym-protivnikom V texte sú uvedené aj hlavné chyby, ktorých sa opakovane dopúšťajú títo naši „autentickí“ horlivci. O niektorých treba povedať viac.

Keď sa ideály stanú ideológiou

Alberto Lo Presti, politológ a univerzitný profesor histórie politického myslenia z Ríma, v článku „Najväčší problém kresťanských politikov? Chýbajúce znalosti“: povedal: „Ak hľadíme na štát ako na organizmus, problém LGBTI je v tomto smere iba malým nechtom. Korupcia je však rozrastený tumor,“ ...  „Boj o ideály sa nesmie stať bojom ideologickým.“ https://www.aktuality.sk/clanok/700171/najvacsi-problem-krestanskych-politikov-chybajuce-znalosti-rozhovor/ ) Tak už dva roky pôsobí boj niektorých aktivistov, diskutujúcich aj cirevných predstaviteľov za život a rodinu, prakticky redukovaný na boj za zákaz potratov a proti Istanbulskému dohovoru (ID).

Prejavuje sa to v tom, ako používajú pojem „liberalizmus“, a ignorujú niektoré z podstatných príčin a súvislostí problému, ktorý chcú riešiť. Aj v tom, že, podobne ako komunisti a mečiarovci, každú kritiku spôsobu akým presadzujú dobrý či sľubovaný cieľ označujú za boj proti tomuto cieľu, a autora často znevažujú a osočujú. Kresťanov, čo si dovolia kritizovať ich chyby, podráždene označujú za liberálnych podporovateľov „vraždenia nenarodených“ alebo „zla z Istanbulu“. Aj keď sa kritik opiera o slová pápežov, označia ho za nepriateľa Cirkvi, pričom niektoré časti jej učenia ignorujú. Niekoho, napríklad Hlinu, Bezáka, Kisku, Čaputovú nekompromisne kritizujú (a niekedy až nenávistne osočujú) aj za najmenšiu chybičku, iným, napríklad Ficovi, Mečiarovi, Dankovi, Harabinovi, Kotlebovi tolerujú mnohonásobne väčšie porušovanie práva a spravodlivosti, uctievanie totalitného režimu a šírenie nenávisti, len za to, že pár slovami podporia ich ciele.  Tak žiaľ konajú aj niektorí cirkevní predstavitelia.

Kontraproduktívny boj za život 2018-2020

Silno sa to prejavuje najmä od vypuknutia protivládnych a protikorupčných manifestácií po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice, ktorá je tiež dôsledkom nášho korupčného politicko-právneho systému. Od volieb 2016 verejne 2 roky nikto nediskutoval o problematike potratov, ale práve v čase keď konečne vyšlo na námestia dosť ľudí, aby mohli presadiť zmenu vlády a nastolenie väčšej spravodliovsti, niektorí kresťania, a pro-life aktivisti začali hovoriť, že dôležitejšie je presadiť zákon na zákaz potratov. Rozprúdili vášnivú a kontroverznú diskusiu o tom či je väčším zlom potrat alebo korupcia, čo je horším porušením Desatora. (na to som reagoval napr. tu: https://www.postoj.sk/33926/korupcia-alebo-potraty-desatoro-krestanske-svedectvo-a-politika )

Kontraproduktívnosť ich spôsobov dokázalo aj neúspešné hlasovanie o Kotlebovom návrhu zákona na zákaz potratov 12. júna 2018 a následné prieskumy. https://www.postoj.sk/36532/najvaznejsie-zistenie-prieskumu-o-potratoch-priciny-a-pokracovanie )

Návrh zmietli z rokovania práve tí, ktorých tito „autentickí“ horlivci takmer nikdy nekritizovali - poslanci za Ficov Smer a Dankovu SNS. Z výsledku sa nepoučili, spôsoby nezmenili, naďalej z potratov vinili len falošne definovaný liberalizmus a údajné zlyhanie kresťanských demokratov. Napriek tomu že KDH od vzniku SR nikdy nemalo v parlamente viac ako 10 % hlasov, ale nie komunistov, Mečiarovo HZDS, Ficov SMER a ich hlavného koaličného partnera SNS, ktoré mali vládu a parlamentnú väčšinu 2/3 z existencie samostatnej SR. V septembri 2019 znova neprešiel žiaden zo 4 podobných návrhov od rôznych autorov. Znova najmä vinou poslancov vládnej koalície, ktorú títo „autentickí“ kresťanskí antiliberáli takmer nikdy nekritizujú. Naopak viacerí vrátane niektorých kňazov dokonca Fica či Danka opakovane chvália a podporujú. A k tomu Kotlebovcov, ktorí zneužili Pochod za život na politickú reklamu a hlásia sa k nacionálno-socialistickému režimu, čo vyhubil milióny ľudí. (viac tu: https://www.postoj.sk/47828/pochod-za-zivot-medzi-liberalmi-a-kotlebovcami )

Korupčníci proti genderizmu

V r. 2018, v čase manifestácii po Kuciakovej vražde vytiahli naši autentickí aj tému Istanbulského dohovoru. Premiér Fico (SMER) a šéf parlamentu Danko (SNS) to využili, a slovným odmietnutím ID získali podporu niektorých „autentických“ a „proslovenských“. Kňaz Kuffa za to Fica pochválil tesne po svojej manifestácii za zákonný zákaz potratov pred NR SR, pár dní po tom, ako Fico verejne podporil zachovanie potratového zákona, ktorý prijala jeho a Harabinova rodná Komunistická strana. Zabudlo sa aj na to, že vláda Ficovho SMERu predtým „genderizmus“ niekoľko rokov podporovala, a odmietla aj požiadavky takmer milióna ľudí v referende o rodine. https://www.postoj.sk/7131/duhova-strategia-socialistickeho-smeru

Témy sa ujal, a podporu niektorých cirkevníkov tým získal aj nespravodlivý sudca Harabin, ktorý predtým s Mečiarom a Ficom roky budoval a zneužíval náš bezprávny politicko-justičný systém. https://www.postoj.sk/40784/naivni-veriaci-potraty-a-zachranca-harabin

Zopakovalo sa to pri prezidentských voľbách 2019, keď viacerí kresťania, vrátane niektorých kňazov a biskupov v mene boja proti liberalizmu a „zlu z Istanbulu“ podporili Harabina, aj kandidáta SMERu Šefčoviča, ktorý ešte 3 mesiace predtým v europarlamente genderizmus presadzoval. Tým uškodili kresťanskému kandidátovi Mikloškovi, a prispeli k tomu, že ich vyhrala liberálka Čaputová. https://www.postoj.sk/42307/ako-cirkev-pomohla-caputovej-a-poskodila-krestansku-demokraciu

Nepriestrelný argument alebo neschopnosť rozlišovať?

Teraz títo znova zo všetkých najviac kritizujú KDH, bojujú proti prezidentke Čaputovej a fakticky tým pomáhajú nielen Kotlebovcom a Harabinovi, ale aj SMERu, SNS a pokračovaniu nášho korupčného bezprávneho systému. Sú ochotní podržať ho v mene boja proti ID, a postoje nezmenili ani po všetkých odhaleniach Kočnerovej Threemy.

Na pripomienku jasných slov pápežov, napr. Benedikta XVI., že základnou úlohou štátu a politiky je presadzovanie spravodlivosti, alebo pápeža Františka, že najväčšou neresťou politiky je korupcia (a nie zákonný zákaz potratov či boj proti ID) oponujú citátom pápeža Franiška, že najvyššou hodnotou je ochrana života, potrat je ako nájomná vražda, a genderizmus je ako jadrová hrozba. Tvária sa ako keby použili nepriestrelný argument, a viac nad tým neuvažujú.

Keby mali pravdu, znamená to, že pápež František hovorí niečo zásadne iné ako Benedikt XVI.? Alebo existujú dve rozdielne a silno odlišné hlavné priority a „neresti“ štátu a politiky? Možno potom jednu z nich tak absolutizovať, že kvôli nej podporíme politikov, ktorí hrubo porušujú druhú? Alebo podľa objednávky či pocitov môžeme jednu z nich ignorovať a zároveň sa tváriť, že presadzujeme kresťanskú hodnotovú politiku? Napríklad stranu, ktorá obdivuje nacizmus a šíri nenávisť podporiť lebo predloží zákon na zákaz potratov? Alebo stranu a politika, ktorí rozkradli stovky miliónov, šíria korupciu a ničia justíciu chváliť a voliť za to že odmietli Istanbulský dohovor?

Pápež i zdravý rozum hovorí, že rovnako treba chrániť život narodený aj nenarodený. Naozaj nechápu, ako možno zničiť život tým, že niekomu zoberieme stravu, bývanie, zdravotnú starostlivosť či vzdelanie? Alebo to ignorujú, lebo im to nezapadá do ich zjednodušeného ideologického videnia sveta? Nič im nehovoria ani skúsenosti a štatistiky z nášho SMERom riadeného zdravotníctva? :(

Keby bol zákon na zákaz potratov (alebo odmietnutie ID) absolútnou prioritou, bolo by ho treba prijať aj za cenu podpory a vlády totalitnej diktatúry ktorá bude ,priemyselne" ničiť, vykorisťovať život narodený?  Kde je tá hranica??

Pýtal som sa viac krát na presný citát pápeža, kde povedal že zákon proti potratom je najvyššou prioritou POLITIKY. Alebo na doslovný citát pápeža, že Istanbulský dohovor je zlo ako jadrová bomba. Zatiaľ nikto taký citát neuviedol, a vyššie uvedený zdanlivý rozpor vysvetlť nevedia.

Čiastočnou príčinou zdanlivého rozporu je to, že pápež František sa vyjadruje voľnejšie, nie tak exaktne „právnicky" presne ako Benedikt XVI., čo umožňuje rozdielne výklady. (Dobre to povedal nedávno arcibiskup C. Vasiľ tu: https://www.postoj.sk/50562/nebudem-chvalit-hitlera-za-to-ze-staval-dialnice )

Hlavný problém je že nevedia čítať s porozumením, alebo nevedia či nechcú rozlišovať podstatné súvislosti.

Ochrana ľudského života je prvoradou prirodzene, všeobecne ľudskou prioritou. Rovnako narodeného aj nenarodeného. Zákon na obmedzenie potratov je jedným z viacerých užitočných a potrebných nástrojov na ochranu nenarodeného života. Nie je však hlavný ani jediný. Ochrana života je prioritou pri každej ľudskej činnosti - ale nie je jej hlavnou náplňou. Je základom, ktorý je „v pozadí". Ale boj proti potratom nie je hlavnou náplňou varenia, stavania domov, šoférovania, umenia, upratovania, navrhovania lietadiel.... Podobne nie je zákon na zákaz potratov najvyššou prioritou POLITIKY ! ! !

ID a rodina, Kuffa a Mikloško

Podobne sa to prejavuje pri boji proti „genderizmu“, ktorý niektorí považujú za podstatne väčšie zlo než komunizmus či korupčne rozkradnuté miliardy a deformovaný právny systém. Ideový základ asi dáva Slovenský dohovor za rodinu, (SDZR) z ktorého v r. 2018 vystúpil V. Palko, pre ich podporu JUDr. Harabinovi. Ich mediálnou hviezdou je kňaz M. Kuffa.

Kuffa na jar 2018 kritizoval protikorupčné manifestácie za spravodlivé Slovensko po vražde novinára, o rok to na BHD zopakoval. Odvtedy chválil Fica a Danka za slovné odmietnutie ID. Podporil vznik strany KDŽP, ktorá hlása, že politicky presadzuje to, čo Kuffa učí teologicky. V prezidentských voľbách podporoval mečiarovca Harabina. To sa dopĺňa s chválením a podporou iných duchovných Ficovi, Šefčovičovi a Kotlebovi za opakovanej kritiky KDH. (https://www.postoj.sk/50133/hovorca-a-ex-sekretar-kbs-proti-kdh )

Keď Kuffovci-KDŽP uzavreli volebnú koalíciu s Kotlebovou ĽSNS, biskupi mu 15.11.2019 špeciálnym Stanoviskom k otázke politického angažovania klerikov zakázali takúto politickú činnosť. https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20191115025

28. 11. 2019 NR SR schválila uznesenie o odmietnutí Istanbulského dohovoru. Tí, ktorí považujú ID za najväčšia zlo a ohrozenie Slovenska to uvádzajú ako dôkaz že robia dobre, keď v mene boja proti ID podporujú Fica, Danka, Kotlebu a Harabina. O niekoľko týždňov začali diskusie ktorý z ústavných činiteľov a akým spôsobom to má oznámiť príslušným orgánom EÚ. Názory právnikov aj politikov boli rôzne. Na Postoji opačné názory prezentoval R. Procházka.a A. Chromik. Kvalitne sa vyjadril bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák: „Vláda podpísala, vláda môže svoj podpis odvolať. … Záhadou teda zostáva, z akých dôvodov vláda prijíma politickú výzvu adresovanú hlave štátu (rovnako koná aj Národná rada), ale neprijme uznesenie, ktorým poverí člena vlády, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sťahuje svoj podpis pod Istanbulským dohovorom.“ https://www.postoj.sk/51358/list-uz-bol-poslany-ale-neriesi-podstatu-ustavneho-problemu Zrejme preto, že vláda SMERu, ktorá roky „genderizmus“ podporovala, si to nechce pokaziť u eurosocialistov, a potrebuje pre kresťanských voličov lákadlo, ktoré ju veľa nestojí.

Kuffovci a Kotlebovci to však majú jasné: treba tlačiť na zlú liberálku Čaputovú, a obviňovať ju z toho najhoršieho. Hromadne šíria výzvy: „Boží prorok, Otec národa Vdp. (veľadôstojný pán) Kuffa pozýva na modlitbu ruženca pred prezidentským palácom 11. 2. Akciu zvoláva SDZR, organizuje Erik Zbiňovský, ktorý je na kandidátke SNS, propagandu jej robia Kotlebovci, a každý vie že je namierená proti prezidentke. Nemal by sa aspoň hovorca KBS vyjadriť, či to nie je v rozpore so zákazom politickej činnosti pre kňazov, a menovite pre M. Kuffu? Hovorca Z. Čaputovej: „prezidentka rešpektuje rozhodnutie parlamentu o ID.“ SITA, 5. 2. 2020 https://domov.sme.sk/c/22319113/prezidentka-respektuje-rozhodnutie-parlamentu-o-istanbulskom-dohovore.html

Rodinu a deti ohrozuje viacero faktorov. Rodová ideológia aktuálne patrí k tým najvážnejším, ale je chyba redukovať všetko na Istanbulský dohovor. Dobre to pripomenul aj F. Mikloško: „V roku 2018 sa narodilo na Slovensku 40,12  % detí mimo manželstva.“ a sa „rozviedlo 9 560 manželstiev (uzavretých bolo 31 177). Organizovať modlitbové stretnutia za tieto skutočné problémy, to je cesta k náprave Slovenska. Organizovať modlitbové stretnutia proti Istanbulskému dohovoru je chvályhodné i potrebné, ale spomínané problémy to vôbec nerieši. Navyše, takéto zjednodušujúce videnie problémov v cirkvi i spoločnosti vedie k ideologizácii postojov, ktoré polarizuje spoločnosť i veriacich medzi sebou a ťažko môže viesť k pozitívnym výsledkom.“ Povedal to v článku „Zápas o tvár slovenského katolicizmu“ https://www.postoj.sk/51233/zapas-o-tvar-slovenskeho-katolicizmu

Má pravdu. Ten zápas začal krátko po páde komunizmu, keď niektorí podporovali Mečiarov zlepenec, a výrazne sa prejavil pri kauze odvolania arcibiskupa Bezáka, ako som napísal aj tu: https://www.postoj.sk/7068/v-kauze-bezak-ide-o-podobu-slovenskej-cirkvi A neskončí ani voľbami 2020. Ako sa bude vyvíjať závisí od všetkých predstaviteľov cirkvi aj „obyčajných“ veriacich.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo