Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. február 2020

Protestovať sa dá aj pokojne

V našej iniciatíve Kresťania proti nenávisti veľmi vítame ochotu ľudí postaviť sa demagógii a propagande strany ĽSNS. Na druhej strane však už dlhšie vnímame, že spôsob, akým bola väčšina týchto protestov vedená, nebol práve šťastný.
Protestovať sa dá aj pokojne

Protestné zhromaždenia proti mítingom ĽSNS sa stali jednou z najhorúcejších tém posledných týždňov. Voľby sa blížia, a to vždy hýbe spoločnosťou ešte o čosi viac. Rozumieme rozhorčeniu protestujúcich, keď počujú natoľko masívne šírenie klamstiev a poloprávd zo strany ĽSNS.

My sme rovnako - ak nie viac - rozhorčení, keď sa toto všetko deje aj v mene kresťanstva.

Na druhej strane však musíme konštatovať, že hlučné spontánne protesty bez moderátora mnohokrát vyznievali až agresívne. Náhodný okoloidúci tak mohol odchádzať viac znechutený z protestujúcich, ako z priaznivcov ĽSNS - aj keď dobre vieme, že pravda a morálna oprávnenosť bola práve u tých hlučnejších, ktorí sa ohradzujú voči nenávisti a klamstvám.

A tak sme v iniciatíve Kresťania proti nenávisti začali rozmýšľať, ako sa do protestov zapojiť tak, aby to bolo v súlade s našimi hodnotami.

Trnava a vypäté emócie

V piatok sme sa prvýkrát zúčastnili protestu proti ĽSNS, ktorý sa konal v Trnave. Veľmi nám pritom pomohla iniciatíva Kresťania v meste, vďaka ktorej sa v priestoroch miestnej evanjelickej fary podarilo zorganizovať modlitebné stretnutie.

Zúčastnilo sa ho asi 30 ľudí, čo bolo dosť vzhľadom na to, že túto akciu sme avizovali len deň predtým. Potešilo nás pestré zloženie účastníkov, a to po konfesionálnej stránke (katolíci, evanjelici, baptisti a metodisti) aj po stránke veku (od stredoškolákov až po dôchodkyne).

Po modlitbe sme sa presunuli na protest, ktorý bol spomedzi všetkých doterajších svojím priebehom zrejme emočne najvypätejší - a to na oboch stranách. Aj preto sme sa rozhodli držať bokom v tej časti davu, kde bola atmosféra najpokojnejšia. Napriek vyhrotenej atmosfére, ktorá na námestí panovala, sme tam stáli celý čas pokojne, s transparentom a so sviečkami v rukách. Našli sme teda spôsob protestu, ktorý nám vyhovoval. No nestačilo to.

Sľúbili sme si lásku v Rimavskej Sobote

V utorok sa niektorí členovia našej iniciatívy zúčastnili ďalšieho protestu, ktorý sa konal v Rimavskej Sobote. Tu sme však už nevystupovali ako samostatná skupinka bokom od hlavného davu, ale boli sme jeho súčasťou. Boli sme v ňom roztrúsení. Na zábradlie sme vyvesili transparent našej iniciatívy dúfajúc, že sa podarí predísť prejavom a atmosfére, za ktorú by sme sa ako kresťania museli hanbiť.

Spolu s pracovníkmi iniciatívy Nie v našom meste! sa nám podarilo presvedčiť organizátorov, aby bol protest moderovaný, a aby sme sa spoločne snažili viesť ho čím slušnejšou formou. Podarilo sa - keď začali protestujúci nahnevane skandovať, s povolením organizátorov sme pustili z reproduktorov pieseň Sľúbili sme si lásku. Jej nadčasový odkaz, ako aj spätosť s udalosťami a odkazom Novembra je jednoznačný, jej atmosféra zase upokojujúca. Aj toto pomohlo utíšiť skandujúcich ľudí - aj keď ich hnev považujeme za maximálne oprávnený.

Takmer celý zvyšok tohto protestu potom už nebol o spontánnom skandovaní a vykrikovaní. Za mikrofónom sa striedali rečníci zastupujúci rôzne skupiny obyvateľov Rimavskej Soboty aj Slovenska. Viacerí spomedzi domácich - Slováci, Maďari aj Rómovia - vyzývali ľudí, aby si nedali vziať to, čo im je tak vlastné - spolužitie v rôznosti, ale s rešpektom.

Predovšetkým zástupcovia miestnych Rómov vystríhali aj pred opakovaním najtemnejších období tohto spolužitia, keď stovky obyvateľov tohto mesta, predovšetkým z radov miestnych Židov a Rómov, padli za obeť neľudskosti spôsobenej nacizmom - ideológiou tak blízkou vedúcim osobnostiam ĽSNS.

Aj viacerí spomedzi hostí z iných miest upozorňovali na historickú skúsenosť. Na to, že holokaust, ale aj iné podobné neľudské udalosti, sa vždy začali myšlienkou - nenávisťou, ktorú sa niektorí vodcovia nebáli využívať.

Prehovorili aj dvaja politici, konečne bez viditeľného straníckeho loga a bez spomenutia ich strany. Navyše, hneď po tom, ako sa predstavili, dodali podstatnú vetu - “som tu ako občan”. V rámci pokračujúceho protestu sme ešte zahrali slovenskú, a neskôr na žiadosť miestnych aj rómsku hymnu.

Všetci sme Božie deti - Slováci, Maďari i Rómovia

Spomedzi väčších protestov proti ĽSNS (počítajúc účasť aspoň niekoľko stoviek ľudí) bol tento zrejme najpokojnejší, najkultivovanejší (napriek temperamentu a oprávnenému rozhorčeniu veľkého množstva zúčastnených Rómov) a mal najjasnejšie komunikovaný odkaz - odmietnuť nenávisť rázne a jednoznačne, ale pokojnou a slušnou formou.

Napriek tomu, že sme do obsahu jednotlivých príhovorov nezasahovali (a ani organizátor to nerobil), kresťanstvo sa tam aj tak dostalo: jeden z miestnych aktivistov sa po skončení svojho príhovoru, v ktorom spomínal aj obete holokaustu, pomodlil do mikrofónu Otče náš v maďarčine - jednak kvôli tomu, že je to jeho rodný jazyk, ale tiež kvôli spoluzodpovednosti na holokauste, keďže toto mesto patrilo počas druhej svetovej vojny Maďarsku.

Asi najspontánnejšie vyjadrenia prichádzali od zástupcu miestnych Rómov. Hneď prvú svoju reč zakončil úpenlivo precítenou výzvou: “Všetci sme Božie deti! Všetci! Slováci, Maďari aj Rómovia!”.

Naše obavy z neslušného protestu sa teda nenaplnili, práve naopak - z Rimavskej Soboty sme odchádzali spokojní. Jediné, čo nás trochu mrzí, je reakcia médií.

Prakticky všetky reportáže reagovali len na priebeh mítingu ĽSNS, ktorý sa za masívnej účasti konal v Kultúrnom dome. Pre nás bolo podstatnejšie to, že sa konečne podarilo vyjadriť nesúhlas (nielen) nás kresťanov, ale že to bolo na úrovni zodpovedajúcej slušnému Slovensku. Naša spoločnosť to dnes veľmi potrebuje.

Základné vyhlásenie našej iniciatívy môžete svojím podpisom podporiť tu: https://krestaniaprotinenavisti.sk/

Facebook: www.facebook.com/krestaniaprotinenavisti/

 

Ondrej Druga

Inzercia

Odporúčame

Blog
Spoločenská vláda Ježiša Krista a vzbura ľudu

Spoločenská vláda Ježiša Krista a vzbura ľudu

Skutočná, tradičná a nemenná katolícka náuka prijatá do vlastného života chráni človeka pred bludnými náukami falošných prorokov. Títo ľudia ohrozujú svojimi mylnými postojmi k pravému Bohu svoj vlastný budúci vstup do pravého večného Božieho kráľovstva. Rovnaké tragické dôsledky to môže mať pre všetky obete falošných duchovných ciest, keďže cesty rôznymi smermi nevedú nikdy k rovnakému cieľu. Náš Spasiteľ a Pán Ježiš Kristus vymedzil jediný spoľahlivý smer vedúci do Jeho Kráľovstva, ktorý Jeho Cirkev musí strážiť. Významné miesto v tomto katolíckom učení má nemenná náuka o kráľovskej vláde Pána Ježiša Krista. Súčasný stav modernej kresťanskej civilizácie a Cirkvi je príkladom tragických dôsledkov šialeného povstania človeka proti Božskému Kráľovi, ktorý stále vládne celému vesmíru, a človek Ho nemôže zvrhnúť nikdy z Jeho trónu. Ľudská snaha o zbavovanie Spasiteľa Jeho kráľovských práv vo vzťahu k pozemskému svetu je proces trvajúci posledné desaťročia, a zasahujúci negatívne nie len spoločnosť, ale aj Cirkev. Súčasné časté prejavy návratu človeka do bahna hriešneho pohanstva vedú tohto človeka nevyhnutne aj k strácaniu posledných zvyškov zdravého rozumu, ktorému pravá viera v pravého Boha nikdy neodporuje. Tieto smutné obrazy sú prirodzeným dôsledkom všeobecného povstania ľudstva proti Ježišovi Kristovi Kráľovi, a proti Jeho stvoreným zákonom pre život ľudí.

Blog
Zastavme zlo z Monaka! ...to je vtip?!

Zastavme zlo z Monaka! ...to je vtip?!

Prečo tento ultra nebezpečný dohovor podpísalo a v parlamente ratifikovalo katolícke Poľsko? Mne sa natíska iba jednoduchá odpoveď: Oni nemajú bláznivých bratov Kuffovcov a ani falošného kapitána Danka.