Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. február 2020

Zastavme zlo z Monaka! ...to je vtip?!

Prečo tento ultra nebezpečný dohovor podpísalo a v parlamente ratifikovalo katolícke Poľsko? Mne sa natíska iba jednoduchá odpoveď: Oni nemajú bláznivých bratov Kuffovcov a ani falošného kapitána Danka.
Zastavme zlo z Monaka! ...to je vtip?!

Určite to poznáte. Stačí zmeniť uhol pohľadu na vec, objekt a vec/objekt sa nám začne javiť inak. Fotografi vedia najlepšie o čom píšem.

Napríklad, prestavte si, že pred vami je obruč, akú používajú aj niektoré gymnastky. Je to obyčajná obruč, dokonalý kruh. Ale stačí ju mierne nakloniť a z kruhu sa stáva elipsa. Objekt, vec sa nezmenila. Zmenil sa iba váš uhol pohľadu na tú vec. Ak tú obruč dáme na ležato, uvidíme už iba priamku. Opäť. Vec sa nezmenila, iba my sme zmenili svoj uhol pohľadu.

Viete, v čom je celý problém Istanbulského dohovoru?
Nie?
No v tom, že je Istanbulský.
Istanbulský dohovor je plným názvom: Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

A teraz trochu exkurzie do geopolitiky:
Rada Európy nie je to isté ako Rada Európskej únie.
Rada Európy  je medzinárodná (medzivládna) organizácia európskych štátov, ktorá má 47 členov. Okrem väčšiny krajín z Európy, sú jej členmi aj Rusko, Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan. Ale aj Turecko.
Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu bol podpísaný v roku 2011 v Istanbule. Preto sa mu hovorí aj Istanbulský.

Čo by sa však stalo, keby sa to zasadnutie konalo v Taliansku?
Nuž, táto zmluva by sa najskôr volala Rímsky dohovor.
Už chcem vidieť, ako farár Kuffa bude burcovať ľudí s ružencom v ruke pod sochou Panny Márie, aby sme spoločne zastavili zlo z Ríma. „Ta to daco nefajne! Šak po každej omši špivame, že v sedmobrežnom kruhu Ríma, dze še Petra chrám vypína. Ta to pan kľeban Kuffa dzive kozare pojedli, že tak rečuju!“ určite budú šomrať pobožné babičky v Levoči alebo Žakovciach.

Alebo, ak by sa to volalo Monacký dohovor! Áno, aj maličké Monako je tiež členom Rady Európy. Už cítite ako vlhne pušný prach bojovníkov, ktorí stoja na hodnotových barikádach proti „džendžeru“ a za ochranu tradičnej rodiny?
Ale to je ešte nič!

Inzercia

Predstavte si, že by ten dohovor bol podpísaný na zasadnutí, ktoré by sa konalo v inej členskej krajine Rady Európy, napríklad v Ruskej federácii.
Už teraz vidím, ako sa Andrej Danko, verný kamoš prezidenta Putina a Vjačeslava Volodina (to je ten típek z Dankových selfíčiek a zo sankčných zoznamov EÚ) na svojom Facebooku chváli, že „ZASTAVILI SME MOSKOVSKÝ DOHOVOR!“
Alebo by taký Ľuboš Blaha na svojom profile tvrdo hejtoval prezidentku Čaputovú, že sa nepostavila proti „Zlu z Moskvy“.
Usmievate sa? Aj ja!
Aké jednoduché. Stačí sa iba pozrieť na tú istú vec z iného pohľadu, z inej perspektívy.

Aby bolo jasné. Som proti páchaniu akéhokoľvek násilia na ženách.
Som proti páchaniu akéhokoľvek násilia na mužoch.
A som proti páchaniu akéhokoľvek násilia na deťoch.
Rovnako som však proti filozofii, že násilie na ženách je rodovo podmienené, t.j. že násilie na žene sa pácha preto, že je žena. Nie!
Súhlasím s Braňom Škripekom, že príčinou násilia sú alkohol, drogy, hazard alebo partnerské problémy.

Musíme si priznať, že v otázke boja proti násiliu zlyhávame.
Zlyháva štát. Zlyháva Cirkev. Zlyhávame všetci.
Krvavé tragédie v Tušiciach, v Považskej Teplej alebo Kežmarku sú iba viditeľné krvavé výkričníky nad našimi zlyhaniami. Koľko je však takých neviditeľných tragédií, ktoré sa odohrávajú za stenou vedľajšieho bytu? Alebo koľko nešťastia a krutosti sa odohráva u susedov, cez ulicu, a my pred ním iba klopíme zrak a zatvárame oči?
Čo pre skutočný boj proti násiliu chceme spraviť?

Otázka na záver: Prečo tento ultra nebezpečný dohovor podpísalo a v parlamente ratifikovalo katolícke Poľsko?
Mne sa natíska iba jednoduchá odpoveď: Oni nemajú bláznivých bratov Kuffovcov a ani falošného kapitána Danka.

Odporúčame

Blog
Myšlienky podsúvané satanom a myšlienky inšpirované Duchom Svätým

Myšlienky podsúvané satanom a myšlienky inšpirované Duchom Svätým

Keďže sa mi manželka nemohla dovolať, napísala mi textovú správu, rozlúčkovú, lebo cítila blízku smrť: „Ľúbim ťa a vždy som ťa ľúbila. Ak sa mi niečo stane, povedz deťom, že som ich veľmi milovala a ožeň sa, ak nájdeš ženu, čo bude mať rada naše deti.“ Bol som v šoku. Bol som dojatý. Ale pri nasledujúcom duchovnom boji som zistil jednu nemennú pravdu: Ježiš nie je Bohom smrti, on je Bohom života! Nikdy na to nezabudnime!