Kyslé zásady sedliackeho rozumu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kyslé zásady sedliackeho rozumu

Byť sedliakom v meste nemá veľa výhod, ak len nepoužijete svoj sedliacky rozum a nejaké výhody nezískate. Toto je jeden z prvých pokusov o príručku, najmä pre tých, ktorí sa definitívne vymanili zo sedliactva a žijú naplno svoj relatívny meštiansky život.

1. Oveľa menej je oveľa viac. Ak trávite polovicu života tým, že utierate prach z vecí, ktoré nepoužívate, je načase väčšinu z nich vyhodiť. Kúpte si zopár kvalitných kusov oblečenia a všetko ostatné zahoďte. A potom nič nekupujte. Každý mesiac sa zbavte aspoň desiatich vecí a zasväťte svoj život filozofii minimalizmu. Obmedzte príjem jedla aspoň na polovicu. Dôvod? Ak sa cez deň nehýbete, veľa toho zjesť nepotrebujete. Prestaňte si kupovať veci a jesť, a odrazu budete mať veľa času a ešte viac fyzického a psychického zdravia.

2. Orientujte sa na prírodu. Chodievajte na čerstvý vzduch, využívajte bosé nohy či minimalistickú obuv. Doma chodievajte naboso. Opaľujte sa lacnou slnečnou energiou. Počúvajte rytmus vlastného tela. Keď ste hladní, tak sa spolovice najedzte, no nikdy nie tak, aby ste sa potom už nemohli hýbať. Keď sa vám chce spať a môžete si to dovoliť, tak radšej nikoho neotravujte a spite. Urobíte tak svojim blížnym veľkú službu. A pite vodu, predovšetkým doobeda.

Vo voľnom čase rozbíjajte betón a odnášajte ho na skládku. Menej betónu znamená viac trávy a menej komunizmu a nacizmu. Viac trávy je viac sedliactva. Tiež odstraňujte sídliská a presídlujte ľudí do murovaných domčekov, ak je to vo vašej moci.

3. Rozhodnite sa a konajte. Filozofovanie vie časom zabiť každý sedliacky rozum, takže sa zamýšľajte nad životom len v zdravej miere. Raz za týždeň, povedzme. Nepreháňajte filozofovanie, aby ste sa nestali obeťou slovnej masturbácie ako ja. Radšej spite, jedzte alebo sa venujte inej bohumilej činnosti. Orientujte sa na rodinu a priateľov. A na prácu v oblasti, ktorá vás zaujíma.

4. V jednoduchosti je krása. Ak natrafíte na zložitý problém, buďte si istí, že je to problém, ktorý je buď mimo vašich schopností, alebo trpíte syndrómom meštianskeho rozumu: každý problém vidíte zložito. Poprípade ste sa rozhodli riešiť jednoduchý problém zložitým spôsobom, takže ihneď prestaňte. Pomenúvajte veci tak, ako sú. Doprajte si dostatok času na psychické zotavenie zo zložitých momentov. Naozaj sa odnaučte k jednoduchým veciam pristupovať zložito.

5. Prvým lekárom ste vy. Nezhadzujte zodpovednosť za vaše zdravie na plecia iných ľudí. Udržiavajte režim a normálnu životosprávu, hýbte sa a choroby vás budú obchádzať.

6. Skôr ako zvážite okultizmus a horoskopy, skúste kresťanstvo. Európa má obrovské základy v kresťanskej kultúre a bola by škoda aspoň raz nevyskúšať toto bohaté dedičstvo.

7. Prečítajte si svetovú klasiku. Odrazu zistíte, že v problémoch nekráčate sami. Získate nadhľad, čítaním kníh sa obohatíte viac ako peniazmi.

8. Naučte sa čítať a písať. Avšak si uvedomte, že čítanie a písanie je nástrahou meštianskeho zložitého rozumu. Čítajte len jedným okom, druhým myslite na to, na čo vaše druhé oko zväčša myslí, keď to prvé nečíta knihu.

9. Staňte sa fanúšikom elementárnej slušnosti. Ak ste kresťania, nestavajte sa do role Boha. Vaše predstavy a fantázie musia mať hranice. Ak hranice voči ľuďom nemáte, požiadajte o dedinské vyšetrenie (jednu po papuli). Ak sa správate bezohľadne a arogantne, nečudujte sa, že po čase sa k vám aj zdraví jedinci začnú správať rovnako.

10. Každý človek, ktorý zapája sedliacky rozum, je skutočným človekom. Ani náboženstvo nie je dôvodom na neľudské správanie... a ak je, želám vám úprimnú sústrasť pre vás i vašich blízkych.

*11. Správajte sa ako hobbiti v Pánovi prsteňov. Žite s ohľadom na budúce generácie, aby po vás zostalo niečo dobré. Zachovajte to dobré a odstráňte to zlé.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo