Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. február 2020

Voľby na pôrodnici (príbeh)

Už pár dní tu máme voľby. Aj pri týchto voľbách 2020 si nielen spomínam na moje voľby na pôrodnici, ale túto spomienku aj zdieľam. Pohodlne sa usaďte, rozpoviem vám to celé ...
Voľby na pôrodnici (príbeh)

Voľby na pôrodnici som zažila v máji roku 1986. Celá šťastná z narodenia krásnej dcérky som si po pôrode plnými dúškami užívala krásu materstva, a doma ma čakali muž s takmer už 2 ročným synčekom. Hoci to bolo pred viac ako 30 rokmi, v mojich spomienkach je to ako včera.

Po prvom rizikovom tehotenstve a komplikovanom prvom pôrode som si povedala: "Nikdy viac! Nikdy viac to zažiť, nikdy viac do týchto priestorov, nikdy viac do tejto budovy." A poznáte to "Človek mieni - Pán Boh mení". Milovaný synček mal niečo vyše roka a vo mne sa zrodil nový život. Môj rozum dookola opakoval, že  to bude opäť rovnako náročné rizikové tehotenstvo a rovnako môj život ohrozujúci pôrod, a to som už predsa nikdy nechcela! Pýtala som sa Boha "prečo???". Moje srdce hovorilo jasne, že ľudský život je najvyššia hodnota, dieťa je Boží dar, zvládnem to a teším sa na naše druhé bábätko!   

Druhé tehotenstvo aj pôrod boli ako za odmenu - bezproblemové a dcérka nádherná. Na pôrodnici som si uživala každú chvíľku s ňou na testovanej rooming-in izbe spolu s ďalšími dvomi mamičkami a vedome si nevšímala nedokonalosti socialistického zdravotníctva. 

Druhý deň po pôrode bolo na oddelení veľké upratovanie - ideme voliť! Príde komisia s volebnou urnou a obálkami. Tí skôr narodení si pamätajú, aké možnosti výberu strán vtedy boli. Veľmi presne si spomínam, ako som v nemocničnej izbe sedela na vysokej kovovej posteli opretá na jej vysoký podhlavník, ako moja ľavá ruka kolembala dcérku v erárnej perinke a pravá ruka vhadzovala obálku do volebnej urny. Mobily na selfie vtedy neboli - bol tam nejaký novinár s fotoaparátom pre mamičky, ktoré chceli v novinách vyznať svoju lásku k socialistickej vlasti. Ja som záujem nemala. 

Po odchode organizovaneho cirkusu z izby sa mi začali rynúť slzy z očí pri pohľade na nevinnú spiacu tváričku mojej dcérky a v tichej modlitbe som vrúcne prosila o to, aby takýto potupný pocit "slobodnej voľby" moja dcérka, moje deti v dospelosti nemuseli zažiť. Nikdy nezabudnem na jemný náznak úsmevu na jej drobnej tvári. 

Cez slzy a okno nemocničnej izby som videla krásnu nitriansku Kalváriu. Vtedy nevediac, že tam raz budeme šťastne žiť ... vtedy nevediac, že bude moja prosba vypočutá a budú to naozaj posledné totalitné voľby ... vtedy nevediac, že dcéra sa  v dospelosti rozhodne študovať politilógiu ... vtedy nevediac, že o viac ako 3 desiatky rokov pôjde slobodne voliť už ona s jej rodinkou, s jej tromi rozkošnými deťmi a mojimi vnúčatami ... vtedy nevediac, že aj po vyše 30 rokoch sa ľudia naľakajú veľkého počtu strán alebo kandidátov v ponuke ... vtedy nevediac, že ľudia tak rýchlo zabudnú na potupný pocit nemať na výber... vtedy nevediac, že aj po vyše 30 rokoch stále budú riadiť tento štát preoblečení komunisti... vtedy určite neveriac, že aj po vyše 30 rokoch sa chystá slobodné demokratické voľby v našej krajine vyhrať strana vedená "ex"komunistom... vtedy nevediac, že ...

Zaujíma Vás, ako dopadli voľby v tom 1986 roku?

Vďaka Bohu, boli to posledné totalitné parlamentné voľby u nás. Málokto by v roku 1986 uveril, že komunistickému totalitnému režimu zostáva už len pár rokov oficiálnej slávy.  V roku 1986 bola u nás stále normalizácia - bol to rok, kedy v Rusku (tak sme ľudovo nazývali celý Zväz sovietskych socialistických republík v skratke ZSSR) jeho komunistický šéf Gorbačov vyhlásil "perestrojku" a "glasnosť". Bol to rok jadrovej havárie v Černobyle - 26. 4. 1986 cca 1 mesiac pred našimi voľbami došlo v ukrajinskej jadrovej elektrárni neďaleko obce Černobyl k mohutnej jadrovej explózii. Radioaktívny mrak vietor unášal cez východnú Europu na západ, a zasiahol aj naše Československo. Bola to najväčšia jadrová havária v histórii, ale úrady udalosť bagatelizovali a pred možným nebezpečenstvom obyvateľov nevarovali - možno preto, aby nebol ohrozený priebeh bombastických osláv 1.mája a spomínaných májových volieb. 

Inzercia

Po voľbách v 1986 vznikla staronová federálna vláda premiéra Lubomíra Štrougala a predsedom FZ sa stal znovu Alois Indra. On vo svojom úvodnom vystúpení poučil poslancov o ich základnej povinnosti :  "Každý poslanec Federálního shromáždění musí svůj hlavní úkol vidět ve vysvětlování politiky Komunistické strany Československa a Národní fronty, a musí pro její uskutečňování získávat lidi." Ľudovo povedané : "Musíte plniť príkazy strany a o ich správnosti presviedčať ľudí. Názory ľudí nás nezaujímajú."  Pripomína to niečo iba mne?

Prečo píšem tento článok? Zdieľať

Aby som mojim rovesníkom pripomenula potupný pocit nemať na výber. Aby som mladšej generácii priblížila časy nedávne a tak rozdielne. Aby sme slobodné demokratické voľby nepovažovali za samozrejmosť. Aby som zdieľala môj osobný príbeh s ľuďmi váhajúcimi, či to má ešte zmysel. Aby som pripomenula dary, ktoré sme všetci dostali zadarmo ale nie nadarmo: slobodnú vôlu, rozum, srdce.

Ako sa budem v týchto voľbách 2020 rozhodovať ja? Zdieľať

Podľa môjho srdca aj rozumu, podľa mojich hodnôt, podľa mojej ústavy s pohľadom hlavne do budúcnosti - kam chcem, aby sa naša krajina uberala.Budem voliť tak, aby som sa mohla pozrieť do očí mojim deťom a vnúčatám. Budem mysliť na slová Dona Bosca "Rob dnes len to, za čo sa zajtra nebudeš musieť hanbiť."

Čo bude v týchto voľbách pre mňa nové? Zdieľať

Obetujem im jeden celý deň môjho života, celú historickú "prestupnú" sobotu 29.2.prestupného dvadsiateho roka tretieho tisícročia od skorého rána do neskorej noci - budem prvýkrát v okrskovej volebnej komisii. 

A čo bude ďalší deň po voľbách, v nedeľu 1.3.? Zdieľať

Oslávime narodeniny môjho tretieho dieťaťa, lebo ja som pôrodnicu úspešne zvládla aj po tretíkrát. Vďaka Ti Bože! A verím, že dôvod k radosti nám urobia aj výsledky volieb.

Dodka

Som mediátor + kresťanský kouč. Pomáham ľuďom pomôcť si. Je nemožné žiť bez konfliktov - je rozumné naučiť sa ich zvládať. Som autorkou populárno-náučných kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = o zvládaní konfliktov je moja kniha "KĽÚČ OD KONFLIKTU" a o odpustení je moja knižka "VIEM ODPUSTIŤ?". Niečo aj zo súkromia? Manželka, matka, babka. Viac info na mojom webe www.dodkadanova.sk.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ježiš ako zasvätený človek

Ježiš ako zasvätený človek

Čítanie Pavlovho listu tento týždeň prerušíme. Tohtoročnú prvú februárovú nedeľu totiž väčšina kresťanských tradícii slávi ako sviatok Obetovania/Predstavenia/Stretnutia Pána v jeruzalemskom chráme. Odkazuje na udalosť zaznamenanú v Lukášovom evanjeliu (2, 22-40). Latinská liturgia pri tom ako epištolu číta z Listu Hebrejom. Ide o spis, ktorý je pravdepodobne v skutočnosti starokresťanská homília s hojnou citáciou zo Starého Zákona.