Bez šírenia strachu a nenávisti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bez šírenia strachu a nenávisti

Pred Pánom išiel vietor, veľký a prudký, ktorý trhá vrchy a láme skaly. Ale Pán nebol vo vetre. Po vetre zemetrasenie, ale Pán nebol v zemetrasení. Po zemetrasení oheň, ale Pán nebol v ohni. A po ohni tichý, lahodný šum. 1Kr, 19, 11-12

A bol v ňom Pán... A na inom mieste vo sv. písme sa píše:

Ale ak máte v srdci trpkú žiarlivosť a sváry, potom sa nevychvaľujte a neluhajte proti pravde. To nie je múdrosť, ktorá zostupuje zhora, ale pozemská, telesná, diabolská. Lebo kde je žiarlivosť a sváry, tam je nepokoj a každé možné zlo. Múdrosť, ktorá je zhora, je predovšetkým cudná, potom upokojujúca, skromná, zmierlivá, plná milosrdenstva a dobrého ovocia, nepochybujúca a bez pretvárky. A ovocie spravodlivosti sa zasieva v pokoji pre tých, čo šíria pokoj. Jak, 3, 14-18

V priebehu tohto týždňa som mal tú možnosť čítať veľmi peknú výzvu na to, aby sme ako kresťania povedali rázne nie šíreniu strachu a nenávisti v politike. Bolo mi to veľmi blízke, lebo sám sa dostávam do množstva náruživých debát, ktoré majú od slušného dialógu ďaleko. Zároveň pozorujem radikalizáciu mnohých názorov v domnení, že stáť si rázne za svojím za každú cenu je to najlepšie riešenie. Áno, veľa krát, keď vstupujeme do debaty, sa nám môže zdať, že máme pravdu. Dokonca ju aj naozaj môžeme mať. Ale kto seje vietor, búrku bude žať.

Schválne som začal tento blog dvomi staťami, ktoré ukazujú tvár Boha zmierlivého a pokojného. Je ako vánok, ktorý upokojuje, ktorý v múdrosti rozlišuje medzi zlým a dobrým. Je tichý a pokorný srdcom. V kontraste s tým vidím mnohých politikov ako so záštitou kríža kričia a útočia. A mnohých nás v konverzáciách na Facebooku alebo aj pri nedeľnom obede, ako neváhame vytiahnuť najtvrdšie zbrane - osobné útoky, súdenie, zovšeobecňovanie a hanobenie druhého. A prečo to všetko? Aby sme si stáli za pravdou? Alebo aby sme si dokázali, že my máme pravdu?

V predvolebnom období sa to vždy na sociálnych sieťach hemží rôznymi šokujúcimi informáciami o tých či oných politikoch. Dokonca mnohokrát sa vytiahne stará špina. Niekedy mám pocit, že konfrontačný štýl vedenia diskusií si zúčastnení užívajú ako divadlo.

A potom v znechutení „zo stavu spoločnosti“ k nám prichádzajú samozvaní spasitelia, ktorí majú najlepší recept ako vyriešiť naše problémy - hlavne to musí byť radikálne. A ako sme sa už veľa krát v histórii poučili, radikálnosť v činoch môže viezť k radikálnym chybám. Buďme teda zmierliví, trpezliví a láskaví aj v tomto predvolebnom období. My kresťania svojho spasiteľa už máme - a nie sú ním politici. Áno, politika je dôležitá, veď naozaj nám má záležať na tom, kto nám bude vládnuť. Ale nenechajme sa oklamať - nie je to najdôležitejšou témou nášho života. Ani dôvodom na to niekoho urážať alebo ničiť pekné vzťahy s blízkymi. Práve naopak, buďme tými, ktorí dokážu brať celé to divadlo s nadhľadom. Realita spočíva v dennodennom kráčaní s vierou do neba, nie je o chvíľkových emóciách. Buďme soľou zeme aj pred voľbami. Bez šírenia strachu a nenávisti. Je to podľa mňa to najlepšie, čo môžeme pre túto spoločnosť robiť.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo