Čo Bábätko Potrebuje

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo Bábätko Potrebuje

Čakali ste už bábätko? Možno máte tiež tú skúsenosť, že je to radosť. Niekedy však aj stres a mnoho otázok. U mňa to sú najmä otázky, čo môžem urobiť preto, aby sa narodilo zdravé? Môžem vôbec teraz, po počatí, nejako ovplyvniť, ako sa vyvinie? Nemyslím ruky a pečeň, ale orgán, ktorý najväčšou mierou prispeje k tomu, ako bude myslieť, cítiť, ako sa mu bude dariť v škole a v pracovnom živote – jeho mozog.

Aby som si zodpovedal na tieto otázky, zaobstaral som si knihu „Brain Rules for Baby“ od profesora Medinu. Je zameraná na vývoj mozgu u detí od počatia po cca piaty rok po narodení. Hoci je doktor Medina akademik, kniha je písaná pre laikov ako ja. Dozvedel som sa mnoho vecí, ktoré som o vývoji bábätka v lone matky netušil. Celý život som nemal zodpovedané otázky, ako sa bábätko spojí pupočnou šnúrou s matkou a placentou. Nespojí, placenta sa tiež vyvinie z oplodneného vajíčka, nie je súčasťou maternice (čo vysvetľuje, prečo ju žena tiež potom porodí). Alebo koľko neurónov produkuje mozog za sekundu v lone matky? Cca 8000.

A čo teda môžeme urobiť, kým bábätko čakáme, aby sme mu zlepšili vyhliadky na život po narodení?

V prvej polovici tehotenstva nie veľmi veľa. Že potrebuje prijímať dostatok kyseliny listovej aj skrze doplnky výživy ideálne od momentu počatia, ak bábätko plánujete, môžete začať hneď, ideálne skôr ako počnete. Je tak možné znížiť riziko chorôb a anomálií nervovej sústavy až o 76%. Je dobré prijímať dostatok Omega-3 mastných kyselín, čiže popri tabletke kyseliny listovej si ráno pred raňajkami šupnúť tobolku rybieho tuku alebo dať si mastnú rybu s nízkym obsahom ortuti. Keďže riešiť pôvod rýb a ortuť v nich je zložité, ja osobne preferujem rybí tuk ako doplnok stravy. Moja manželka ho zatiaľ neprijíma, tak si ho dávam aspoň ja, hoci to bábätku až tak nepomôže.

Bábätko v prvej polovici tehotenstva potrebuje byť na pokoji - ticho, teplo, tma, tekutiny :D Netreba mu púšťať hudbu, ani sa s ním veľmi rozprávať. Jeho sluchová sústava ešte nie je spojená s CNS, rovnako ani jeho chuťové bunky a teda nevieme ovplyvniť, čo mu bude chutiť alebo akú hudbu alebo hlas rozpozná po narodení. Potrebuje, aby jeho matka:

  • Mala vyváženú stravu so spomínanou kyselinou listovou a Omega-3 mastnými kyselina. Profesor Medina odporúča jesť to, čo by aj naši prapredkovia z jaskyne považovali za jedlo, explicitne pomenoval Paleo štýl stravy založený najmä na zelenine, rybách a ovocí.
  • Bola fit. Pravidelné, každodenné cvičenie. Nič náročné, len mierne. Ideálne chôdza alebo v neskoršom štádiu tehotenstva plávanie. Príliš vysoký tep zapríčinený vysokou intenzitou cvičenie je pre bábätko škodlivý.
  • Redukcia stresu. Stresové hormóny napádajú mozog a nervovú sústavu vyvíjajúceho sa plodu. Je to dobre zdokumentované. Ako znížiť stres? Na to sú knihy. Treba naštudovať. Je mnoho stratégií a spôsobov, ktoré môžete aplikovať určite aj vo vašej konkrétnej životnej situácii.
  • Optimálny nárast hmotnosti. Pre optimálny vývin dieťatka je potrebné, aby žena spolu s ním primerane pribrala. Primerane znamená 3 - 4 kg hmotnosti na 1 kg bábätka. Teda pred pôrodom by žena mala vážiť tých 11 - 15 kg viac ako pred počatím (ideálne nie menej). Niekedy, ak má žena nevoľnosti trvajúce celé tehotenstvo, je to problém. No píšeme o ideálnych podmienkach pre bábätko.

Tieto veci majú vplyv na to, aké dieťatko po narodení bude, ako sa budú vyvíjať jeho kognitívne schopnosti, inteligencia, osobnosť, regulácia emócií a podobne. Nie sú absolútne určujúce, avšak majú mereteľný a dobre zdokumentovaný vplyv.

V druhej polovici tehotenstva je dieťatko schopné rozpoznávať vône – cítiť matkin parfém alebo cesnak na pizzy. Rovnako aj počuje a vidí. Púšťať mu Mozarta nemá nijaký iný účinok ako ten, že ho bude poznať po narodení, avšak bude poznať hlas aj mamy a otca. Ak mu zasvietite dostatočne silnou baterkou na bruško, keď je hore, môže sa pohnúť. A keď ho pritlačíte ruku, môže vás odtlačiť. Morzeovku sa však naučiť nedokáže.

Rovnako nefungujú nijaké iné pomôcky, prístroje alebo doplnky stravy, ktoré vám marketéri chcú predať, „aby vaše dieťatko bolo chytré“ po narodení.

A čo po narodení? Zatiaľ som sa dočítal, že dieťatko potrebuje cítiť bezpečie a vidieť, že mama a otec sa ľúbia a všetko je v poriadku. Myslím, že to môžem z mojej skúsenosti potvrdiť. Viac nabudúce.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo