Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. január 2020

Anton Semeš ďalší mučeník, ktorý nás predišiel do večnosti

Posledná rozlúčka s našim drahým Tonkom Semešom bude 25.januára na miestnom cintoríne v Dechticiach. Dňa 30.januára 2020 by sa bol dožil 90. rokov života. Vďaka za všetko Tonko, buď stále pri nás.
Anton Semeš ďalší mučeník, ktorý nás predišiel do večnosti

Sv. Ján Pavol II. v roku 1996, teda rok po návšteve našej krajiny, Slovákom odkázal:
„Slovensko má veľkú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia. Dobre si to uvedomte! Je povolané ponúknuť svoj veľmi významný príspevok k pravému pokroku európskeho kontinentu svojimi tradíciami, kultúrou, svojimi mučeníkmi a vyznávačmi, ako aj živými silami svojich nových generácií.“  

Tonko Semeš patril medzi tých, ktorí napĺňali slová sv.otca Jána Pavla II. nielen svojim mučeníctvom, vyznávaním Trojjediného Boha, ale aj svojim celoživotným významným príspevkom k pravému pokroku. Odchodom na večnosť, medzi ostatných slovenských mučeníkov, bude určite ďalej bdieť a robiť aj odtiaľ všetko preto, aby slová sv. Jána Pavla II. sa naplnili. Ostatné už bude závisieť od nás, ktorí sme ešte tu, ako sa s Božou pomocou zasadíme, pre naplnenie jeho očakávania.

O Antonovi Semešovi sa určite bude dať v týchto dňoch dočítať na mnohých miestach. Jeho pripomienka je spolu s jeho spoluväzňom Jankom Brichtom v najnovšom čísle časopisu Svedectvo na stranách 8 a 9  http://www.pv-zpko.sk/wp-content/uploads/SVEDECTVO-1-2020.pdf, vydávanom Zväzom protikomunistického odboja, ktorý založili politickí väzni komunizmu. O jeho živote je písane aj na linke http://www.pv-zpko.sk/2020/01/anton-semes-politicky-vazen-c-a-05658-vo-vecnosti/ . Tiež si môžete prečítať jeho posledný rozhovor s redaktormi Ľ.Eremiášou a Ľ.Števkom na stránkach Extra Plus https://www.extraplus.sk/clanok/vazen-c-05658-anton-semes a určite v krátkom čase aj na stránkach časopisu Kultúra http://www.kultura-fb.sk/new/.

Nechcem preto podrobne písať o tom, čo sa každý môže dočítať aj inde.

Anton Semeš patril do skupiny mladých Saleziánov, ktorí po komunistickej likvidácií reholí sa pokúsil prejsť cez hranice, aby mohol pokračovať v štúdiu za kňaza. Bola to skupina známeho blahoslaveného Titusa Zemana, v ktorej bol aj spomínaný Janko Brichta. Zažil rovnako hrozné mučenie, bitky a nakoniec jachymovské bane.  Povestné väzenie kde ľudí nie len mučili a týrali, ale ich aj likvidovali ťažkou prácou pri ťažbe životunebezpečnej uránovej rudy. Prežil to a dokonca sa vo väzení vzdelával, lebo spolu s ním boli uväznení aj vzdelanci, ktorých väznenie po hitlerovských lágroch pokračovalo v lágroch komunistických. Tam sa vzdelal v histórii, latinčine a vôbec v humanitných vedách.

Samozrejme ani po prepustení z väzenia nemal ľahký život, ale nikdy sa ničím nedal zlomiť. Doplnil si vzdelanie, ktoré zameškal a po celý čas pracoval v podzemnom katolíckom hnutí. Ukončil aj teologické štúdiá a bol tajne vysvätení za kňaza.

Po zmene režimu bol pri všetkom čo pomáhalo rozvoju duchovného života a pri všetkých vlasteneckých aktivitách. Úzko spolupracoval s otcom biskupom Hirkom najmä na budovaní odborného zázemia Bohosloveckej fakulty v Prešove. Intenzívne študoval archívne dokumenty a prinášal vo svojej publikačnej a prednáškovej činnosti nové pohľady na dejiny Slovákov a príchodu kresťanstva na naše územie. Vo vydavateľstve Post Scriptum mu vyšla kniha „Nie sme tu od včera“. Zakúpiť si ju môžete aj https://www.vydavatel.sk/kniha/nie-sme-tu-odvcera .

Inzercia

Stretnutia s Tonkom Semešom boli vždy úžasným zážitkom. Človek z neho odchádzal naplnený optimizmom a chuťou ešte intenzívnejšie pracovať pre dobro a pre národ. Bola v ňom neutíchajúca energia a optimizmus. Pritom videl veci reálne, lebo mal hlboké poznatky, ako historické, tak aj z poznania vývoja spoločnosti. Jediným vysvetlením jeho neutíchajúceho optimizmu musela byť jedine hlboká viera v Boha. Toto však dokázal prenášať aj na druhých a preto sme vyhľadávali jeho spoločnosť.

Video z rozlúčky s našim Tonkom Semešom https://www.youtube.com/watch?v=taIJHEopXJM&feature=emb_logo

Pokiaľ budeme žiť, budeme na Teba myslieť s láskou a vďakou.

Viliam Oberhauser

 Foto JANA BIROŠOVÁ

Odporúčame

Blog
Všetci klamú

Všetci klamú

Dostal som odporúčanie na knihu "Everybody lies". Keďže bola na Amazone v akcii, kúpil som si ju a toto sú moje dojmy z nej.

Blog
Zločin a trest

Zločin a trest

Tento rok som sa vrhol aj na knihy, na ktoré som si počas strednej školy ešte netrúfal. Medzi nimi sú aj tie od Dostojevského a Tolstého. Aký bol Zločin a trest?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.