Všetci klamú

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Všetci klamú

Dostal som odporúčanie na knihu "Everybody lies". Keďže bola na Amazone v akcii, kúpil som si ju a toto sú moje dojmy z nej.

Prečo som prečítal túto knihu?

Pretože som chcel čítať knihu z kategórie "súčasné dianie", kde sa riešia súčasné technologické trendy. No neviem, či by som dokázal povedať, že to bola kniha o súčasnom dianí a ani či bola o Big Data ako takých? Asi skôr nie.

Jednou vetou by som knihu zhrnul...

Rozprava o vhľadoch, ktoré môžeme získať a použiť pre sociálne a behaviorálne vedy vďaka dátam, ktoré ľudia poskytujú Googlu a Pornhubu.

Hlavná premisa a argumenty

Ľudia na Facebook ani v priamom face-to-face medziľudskom kontakte nie sú úplne úprimní. Svoju skrytú stránku odhalia, keď vyhľadávajú v Google alebo na Pornhube. Čo z ich vyhľadávania dokážeme zistiť o našej spoločnosti, rasizme, sexálnej orientácii, chúťkach a podobne?

Kľúčové vhľady, ktoré som získal...

Zaujímavé. Veľmi. Avšak v poslednej kapitole autor asi nechcene potvrdil to, čo som šípil celý čas. Pravdepodobne je to postmoderný neomarxista. Píše o budúcich velikánoch a hovorí, že budúci Foucalt bude data-scientist a budúci Marx bude data-scientist. Menuje aj ďalších, avšak títo dvaja páni sú predstavitelia toho filozofického hnusu, ktorý nevonia snáď nikomu pri rozume a dobrej vôli. Prečo napísal päť mien a z ktorých sú dvaja filozofi a jeden Marx(ista) a druhý hlavný predstaviteľ Postmodernizmu? Že by vzory? Nečudoval by som sa teraz, keď sa takto prezradil, že nič z toho, čo napísal, nebola pravda. Poznáme postoj Foucalta a Marxa k pravde, však?

Čo sa mi páčilo?

Kniha bola zaujímavá a dobre sa čítala. Boli tam aj vtipné zistenia. Proste také zaujímavosti. Pre ľudí, ktorí nevedia, čo sú Big Data, kniha môže pomôcť znížiť mieru stresu z tejto novej veci vo svete IT.

Čo sa mi nepáčilo?

Už som to napísal v časti Kľúčové vhľady.

Zaujímavé citáty

" ... the next Foucalt will be a data scientist. The next Freud will be a data scientist. The next Marx will be a data scientist. The next Salk might very well be a data scientist.”

Zaujala vás recenzia?

Prečítajte si aj ďalšie moje recenzie a odporúčania na knihy!  (link funguje len keď stalčíte pravé tlačítko myšou a kliknete na otvoriť v novom okne alebo záložke)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo