Aký je rozdiel medzi KDH a KSČ, antikádehákmi a združením „Pacem in terris“

Keď po páde komunistickej diktatúry v novembri 1989 vzniklo KDH, exkomunisti a niektorí liberáli strašili hroziacou „čiernou totalitou.“ Potom ho nacionalisti vrátane niektorých duchovných odsudzovali a podnes nenávidia za to že nepodporilo Mečiarovu politiku pod heslom „budovania slovenskej štátnosti“. Teraz proti KDH agitujú „autentickí“ kresťania, ktorí tým vládnemu SMERu robia rovnakú službu, ako robilo združenie „Pacem in terris“ komunistom.

V roku 2016 KDH aj zásluhou odštiepenej Procházkovej SIETe vypadlo z parlamentu, kde ho nahradila Kotlebova ĽSNS a Kollárova Rodina. Za Kotlebu a proti KDH vtedy agitovali exmečiarovci aj niektorí „proslovenskí“ kresťania vrátane duchovných. Dopadlo to ešte horšie, ako som napísal krátko pred voľbami.: https://www.postoj.sk/10996/sns-predbehla-kdh-zla-sprave-pre-slovensko Uľahčilo to vznik 3. vlády Ficovho SMERu, a ďalšie prehlbovanie korupčno-mafiánskeho systému, ktorého dôsledkom bola aj vražda J. Kuciaka, a všetky obludnosti, ktoré sa odvtedy zviditeľňujú.

Už najmenej 2 roky niektorí kresťania vrátane duchovných kritizujú zo všetkých politických strán najviac alebo výlučne KDH, čím logicky pomáhajú ostatným stranám, ktoré tiež usilujú o kresťanských voličov. Zároveň tým oslabujú šance, že súčasnú skorumpovanú vládnu koalíciu nahradí lepšia stredo-pravá koalícia, aj účinnosť presadzovania kresťanských hodnôt v parlamente.

Na čo sa hrajú komunisti a kresťanskí demokrati?

Kamarát sa v jednej z mnohých kritík Kresťanských demokratov na internetovej „diskusnej skupinke“ pýtal: „V čom je rozdiel medzi KSČ a KDH?“ Hneď aj odpovedal:
„Jeden, samozrejme okrem iných, je aj ten, že komunisti sa nehrali na niečo, čo neboli. To sa však o KDH povedať nedá. Je až zarážajúce, že poniektorých kresťanov, vrátane niektorých aj na tejto diskusii, chytá až nenávistná triaška pri počutí slova komunista, ale to, čo robí KDH im nevadí. Minimálne do tej miery, že pokiaľ sa aj vnútorne nestotožnia so všetkým, čo KDH na Slovensku od počiatku novodobej samostatnej republiky až doteraz robilo, akonáhle sa prevalí ďalší a ďalší problém z ich podania, zalezú do ulity a preberajú rolu mŕtveho chrobáka. Potom sa vôbec nečudujme, že najvyšším kruhom vo Vatikáne nevadia pohanské modly v katolíckych chrámoch, ktoré navyše obhajujú. Alebo žeby KDH priamo preberalo "know-how" z Vatikánu...? Aj to je celkom možné a to by vysvetľovalo mnohé, medzi iným aj to, prečo politická strana, oficiálne hlásiaca sa ku kresťanstvu a využívajúca všetky atribúty z toho plynúce, paktuje s ultraliberálmi. Nemôžem si pomôcť, ale vo mne to evokuje prívlastok „falošný".
      Otázka rozdielu medzi KDH a KSČ je v súčasnej situácii Slovenska po 30 rokoch od pádu komunistickej diktatúry užitočná z viacerých dôvodov: Autorovo „vysvetlenie“ ukazuje myslenie a cítenie nezanedbateľného množstva kresťanov. Pri voľbách, ktoré sa budú konať 4 dni po 72. výroči komunistického prevratu, hrozí že napriek všetkým korupčným kauzám a deštrukcii právneho systému znova vyhrá SMER exkomunistu Fica, niektorí kresťanskí aktivisti označujú za „hodnotového“ politka exkomunistu Harabina, a bojujú proti kresťanským demokratom usilujúcim o návrat do parlamentu.

Podstatné rozdiely

Podstatný rozdiel medzi KDH a KSČ je v tom že KDH občas robí chyby pri úsilí o dobrý cieľ, čiže demokraciu a kresťanské hodnoty, a Komunisti spravili aj niekoľko dobrých vecí pri presadzovaní zlého cieľa = totalitnej diktatúry porušujúcej ľudské práva a prenasledujúcej kresťanov. A po páde ich totalitnej diktatúry v novembri 1989 sa stali najväčšími korupčnými rozkrádačmi, najbezohľadenjšími veľkokapitalistami a sabotérmi demokratických reforiem.

Podobný je rozdiel medzi KDH a Mečiarovým HZDS, Dankovou SNS a SMERom exkomunistu Fica. Preto bolo po r. 1990 KDH najväčším oponentom a cieľom útokov všetkých exkomunistov, vrátane Mečiara a Fica. Aj KDH treba niekedy kritizovať. Ignorovať tieto podstatné rozdiely a donekonečna omieľať a zveličovať chyby KDH, za súčasného mlčania k omnoho väčším chybám iných strán a politikov je však nespravodlivé, demagogické a škodlivé pre Slovensko a presadzovanie kresťanských hodnôt v politike.

Obvinenie s falošnými dôkazmi

Mylná je už prvá veta v úvode citovaného názoru, tvrdenie: „komunisti sa nehrali na niečo, čo neboli. To sa však o KDH povedať nedá.“ Komunisti sa hrali na prvých, jediných a najlepších bojovníkov za sociálnu spravodlivosť. Tým neboli, stáročia pred nimi to robili najmä kresťania, ktorých komunisti likvidovali. Komunisti sa hrali na bojovníkov za svetový mier, ale v celom svete šírili a podporovali násilné revolúcie aj ľavicových teroristov. Boli najväčším vývozcami zbraní a šíriteľmi násilia. Komunistické diktatúry sú podnes najväčšími porušovateľmi ľudských práv a prenasledovateľmi kresťanov. Kresťania v europarlamente, v NR SR a zvlášť expredseda KDH Ján Figeľ naopak intenzívne a úspešne pomáhajú ľuďom, ktorí sú vo svete komunistami a islamistami prenasledovaní pre svoju vieru.

Pre obvinenie že KDH sa na rozdiel od KSČ hrá na niečo, čo nie je, autor nepodal žiaden dôkaz. Namiesto toho naznačil svoju nespokojnosť s tým, ako sa KDH postavilo k politike „zakladateľa slovenskej štátnosti“ V. Mečiara, čo je pre niektorých slovenských kresťanov neodpustiteľný hriech, horší než členstvo v KS a ŠtB, rozkradnuté miliardy a budovanie mafiánskej korupcie. Pripomína to tiež fakt, že významnú časť z dnešných kritikov KDH tvoria tí, čo pred 20-25 rokmi podporovali Mečiara a spol.

Najomieľanejším „dôkazom“ zlyhania KDH je už 2 roky to, že od vzniku SR nepresadilili zákonný zákaz potratov a spájajú sa s liberálmi. Falošne a demagicky pritom ignorujú fakt, že KDH za ten čas nikdy nemalo viac ako 10% hlasov vo voľbách a parlamente, a 2/3 existencie SR mala vládu a parlamentnú väčšinu koalícia exkomunistov a nacionalistov, HZDS, SNS a SMERu pod vedením Mečiara a Fica. Tých títo antikádeháci takmer nikdy nekritizujú, a niektorí z nich ich aj roky podporovali a podnes podporujú.

Krivý meter na KDH

Od leta 2019 je hlavnou zámienkou na útoky proti A. Hlinovi a KDH ich dohoda o neútočení s PS/Spolu. Tá nebola zrovna najrozumnejším politickým aktom, ale tomu, čo o politike učia pápeži prianjmenšom od 2. svetovej vojny sa priblížila podstatne viac, než pochvaly a poodpora exkomunistov Fica a Harabina, paktovanie KDŽP so SNS, alebo ich volebná koalícia s Kotlebovou ĽSNS. Dohodu s PS/Spolu spravilo KDH v mene presadzovania spravodlivosti, ktorú pápeži označujú za hlavný cieľ politiky a štátu, pre boj proti korupcii, ktorú pápež František označil ako najväčšiu neresť politiky, škodiacu najmä chudobným. Mala smerovať k pokoju a nekonfliktnému dialógu, podobne ako „pakty o neútočení“ pápežov s predstaviteľmi iných cirkví a náboženstiev. ( viac tu: https://www.postoj.sk/50456/papez-frantisek-a-prezidentka-caputova-o-pokoji-a-spravodlivosti )

To kritici KDH ignorujú a zamlčiavajú. Okrem toho aj v oblasti, kotrú označujú za najdôležitejšiu, čiže ochrana rodiny a života používajú na KDH veľmi odlišný meter než na iných. Za nepresadenie zákazu potratov kritizujú takmer vždy len KDH, a nie SMER a SNS, ktoré mali dlhšie a väčšiu moc vo vláde a parlamente než KDH. A. Chromik, zakladatelia KDŽP a ďalší kritizovali KDH za to, že nepresadilo zákaz potratov, aj keď od vzniku SR nikdy nemalo v parlamente viac ako 10% hlasov, ale už nie SNS, ktorá sa pár dní po Pochode za život a podpísaní spoločného memoranda s KDŽP pričinila o to, že neprešiel ani jeden zo 4 návrhov zákona na obnmedzenie potratov. Exsekretár KBS Ziolkovský dokonca chválil Fica, napreik tomu, že ten sa jasne vyjadril za zachovanie potratového zákona, ktorý schválila jeho a Harabinova rodná Komunistická strana. Teraz Chromik napísal dobrý blog o dôležitosti zákona o výhrade vo svedomí, ale samozrejme tam už nespomenul, že v parlamente a vláde zaň najviac bojovalo KDH. („Načo je nám svedomie“, Postoj, 10.1.2020)

Chvália Fica či Harabina za pár slov o odmietnutí Istanbulského Dohovoru, ale ani slovom nespomenú, že KDH, a najmä jeho predseda Ján Figeľ majú hlavnú zásluho na tom, že sa do ústavy SR dostala definícia manželstva ako zväzku muža a ženy, čo je podstatne dôležitejšie než odmietnutie ID. Figeľa biskupi ignorujú, na Mikloška, ktorý vždy dôsledne usiloval o kresťanské hodnoty aj občiansku slobodu arcibiskup Orosch nakydal pred voľbami, ale vedenie KBS prijalo v Moskve študovaného Smeráka Šefčoviča, ktorý ešte 3 mesaice predtým v Europarlamente presadzoval genderizmus.

Anticharta Amazonskej synody

Pozoruhodná a dôležitá je autorova veta: „Alebo žeby KDH priamo preberalo "know-how" z Vatikánu...?“ Ukazuje, že podľa niektorých slovenských kresťanov je po 30 rokoch slobody „preberanie know-how z Vatikánu“ v politike chybou a nie potrebou. Ľudovo povedané – tí, ktorých komunisti odsudzovali na smrť či mnohoročné väzenie ako údajných vatikánskych špiónov sa musia v hrobe obracať. Vidíme, že viacerým kresťanom, vrátane niektorých kňazov a biskupov sú bližší politici čo preberali know-how od komunistov z Moskvy, než tí, čo ho preberajú od pápežov z Vatikánu.

Ignorovanie učenia pápežov o politike sa prejavuje často, najmä pri témach komunizmu, nacionálneho socializmu a korupcie. V tomto prípade autor narážal na Synodu o Amazónii, ktorá sa pod záštitou pápeža Františka konala v októbri 2019. Nechcem tu riešiť samotnú synodu, spomínam to preto, lebo ťaženie niektorých našich „autentisckých kresťanov“ proti nej silno pripomínalo časy komunistickej propagandy. Vtedy tisíce občanov z donútenia alebo aj vlastnej iniciatívy podpisovali vyhlásenia proti Charte 77 bez toho aby ju čítali, len na základe skreslených informáci komunistickej propagandy. Teraz naši „autentickí“ rozosielali kritické komentáre k Synnode a pápežovi bez informácie bez poznania, čítania, šírenia jej originálnych dokumentov a vyjadrení pápeža Františka a oficiálnych zdrojov. Tak kedysi „informovala" komunistická Pravda o politických i cirkevných udalostiach. A podobne viacerí agitujú aj proti Hlinovi a KDH.

O Synode a jej príčinách dobre informoval napríklad I. Gazda na Postoji v čase jej zahájenia tu https://www.postoj.sk/47854/cirkev-zapasi-o-amazoniu-aj-sama-so-sebou

Výsledky zhodnotil tu: https://www.postoj.sk/48403/zavery-synody-biskupi-podporili-svaetenie-zenatych-muzov-no-desiatky-boli-proti

Vyjadrenie pápeža a Vatican.news tu: https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2019-10/taziskovy-prinos-synody-o-amazonii-spociva-v-diagnoze.html

Pacem in Terris a kresťanskí bojovníci proti KDH

Komunistami zriadené a riadené Združenie katolíckych duchovných „Pacem in Terris“ podporovalo ich totalitnú diktatúru v mene dobrého cieľa - boja za sociálnu spravodlivosť, mier vo svete, a blahobyt pracujúcich. Pri tom ignorovalo pápežské encykliky a iné vyjadrenia zásadne odsudzujúce komunistickú ideológiu a diktatúru, aj spoluprácu s ňou. Občas dosiahli aj drobný úžitok pre veriacich, ktorý však bol len zlomkom dobra, ktoré by mali v slobodnej spoločnosti. Niektorí jeho členovia vybavili opravu kostola či farskej budovy, alebo pomohli režimom prenasledovanému kňazovi či veriacemu. To by však v slobodnej demokratickej krajine nebol žiaden problém a nemuselo by sa to riešiť.

Priamo či nepriamo činitelia PIT podporovali totalitnú diktatúru bojujúcu proti Cirkvi. Mlčali keď komunisti brojili proti údajnej nepriateľskej činnosti Vatikánu, a aj pod touto zámienkou prenasledovali duchovných a veriacich, ktorí usilovali o nezávislé náboženské a občianske aktivity. Nielen v čase Sviečkovej manifestácie, ale ešte aj v Novembri 1989 a týždňoch po ňom konali proti prichádzajúcej zmene režimu a obnove slobody v Cirkvi.

Po prvých slobodných voľbách, ktoré priniesol November 1989, niektorí kresťania, vrátane duchovných, začali v mene rozdelenia Československa, (ktoré si vtedy neželala väčšina obyvateľov) podporovať bývalých komunistov a eštebákov pod vedením V. Mečiara. Podnes nenávidia KDH za to, že vtedy Mečiarovo úsilie nepodporilo. Väčšinu Mečiarovych politických spojencov, najmä SNS, aj korupčných biznispartnerov prevzal Ficov SMER.

Dnes niektorí bojujú proti KDH v mene boja proti potratom a genderizmu. Na KDH pri tom používajú veľmi rozdielny meter než na iné strany a politikov, viac oceňujú predvolebné sľuby a vyhlásenia než mnohoročné skutky, a v mnohom používajú aj značne odlišné kritériá na politiku než pápeži. Priamo tým pomáhajú Kotlebovi a Harabinovi, nepriamo ale účinne aj Ficovmu SMERu a Dankovej SNS, ktoré nesú hlavnú zodpovednosť za obrovskú korupciu a mafiánsku deštrukciu justície, aj za to, že podnes platí komunistický potratový zákon.

Aj KDH a . Hlina robia chyby, ktoré treba vecne kritizovať. Tu opísaný spôsob a miera ich kritiky, aké zažívame posledné 2 roky, však vyzerajú a pôsobia, ako keby ich autori chceli pomôcť nielen Kotlebovi a Harabinovi, ale aj Ficovmu SMERu, Dankovej SNS a ich korupčným kšeftom.   A minimalizovať počet počet a vplyv kresťanov v NRSR a riadení štátu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo