Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. január 2020

Najviac bratislavčanov má PS/SPOLU a najmenej žien má Smer-SD

Popri čítaní volebných kandidátok strán, som si začal všímať rozdiely. Pre lepší prehľad som z nich vytvoril grafy, z ktorých vyplynuli zaujímavé výsledky.
Najviac bratislavčanov má PS/SPOLU a najmenej žien má Smer-SD

Niektoré strany sa často pýšia svojou zastúpenosťou v regiónoch, preto som chcel zistiť, ako to je s kandidátmi do tohtoročných volieb. Keďže som nemal dostatok času (a trpezlivosti) na lokalizovanie všetkých miest a obcí, zameral som sa iba na Bratislavu.

Môže sa zdať, že získané čísla čosi naznačujú, avšak môže to byť úplne ináč. Treba povedať, že Bratislava je centrom spoločenského, intelektuálneho a politického života na Slovensku. Väčšina dlhoročných politikov tam už určite býva. Zároveň môžme rátať aj s tým, že niektorí kandidáti bývajú v Bratislave, ale bydlisko majú iné. Rozdiely medzi stranami sú však tak výrazné, že ich nemožno pripísať len štatistickej odchylke.

Celková koncentrácia kandidátov v Bratislave by mohla vzbudiť zamyslenie nad naším volebným systémom. Richard Rybníček prišiel pred pár rokmi s modelom 16 kantónov, čo by istotne viedlo aj k zmene volebného systému. Bola to prvá lastovička, ktorá síce úspešná nebola, ale aspoň túto tému spopularizovala a niektoré strany to už majú v programe (napríklad Za ľudí).

Keďže zo žiadnej strany sa do parlamentu nedostane všetkých 150 kandidátov, pomyslel som si, že prvá dvadsiatka by mohla byť reprezentatívnejšia. Keďže Matovičov experiment nabúral moju krásnu štatistiku, rozdelil som dvadsiatku pre OĽANO takto: miesta 1-10 a miesta 141-150. Podobne som spravil aj pri ostatných štatistikách, ktoré sa týkali OĽANO.

Niektoré strany sa chvália svojou mladou kandidátkou. Či je to výhoda alebo nevýhoda nechám na vás. Mladí ľudia sú moderní, draví, aktívni... ale aj neskúsení.

Vyštudovať vysokú školu nie je na škodu, aj keď na Slovensku sú aj školy, ktoré na škodu sú. Tento graf obsahuje počet kandidátov s vysokoškolským vzdelaním (Ing., Mgr, Bc. atď).

Inzercia

Aj keď by sme sa mali pozerať v prvom rade na kompetentnosť, slušnosť a čestnosť a nie na pohlavie, ženy by v politike zastúpené byť mali. Ide hlavne o to, aby bolo opačné pohlavie zastúpené v demokratickom procese, ktorý nemôže byť zastúpený len istou skupinou. Chcel by som ale vyjadriť zásadný odpor k akýmkoľvek kvótam.

Najprv som chcel spraviť štatistiku všetkých možných titulov. Podarilo sa mi však spraviť len graf porovnávajúci počet lekárov a právnikov (právnikov s titulom Mgr. sa nedalo zistiť) medzi kandidátmi. Treba si však uvedomiť, že existujú aj lekári ako Richard Raši a právnici ako sudca najvyššieho súdu (postavme sa) Štefan Harabin.

Kandidátky jednotlivých strán z:
https://dennikn.sk/1673648/kto-kandiduje-v-parlamentnych-volbach-2020-zoznam-politickych-stran-a-ich-kandidatov/

Pre úplnosť treba dodať, že strana SaS má (ktovieprečo) zverejnenú len 149 člennú kandidátku.

Odporúčame

Blog
S čím začať

S čím začať

Nedeľná bohoslužba slova má v rímskokatolíckej liturgii počas obdobia "cez rok" dve línie. Prvou a hlavnou je čítanie konkrétneho evanjelia na pokračovanie. V tomto ročnom cykle je určené to Matúšovo. Pravda, začne sa v skutočnosti až o týždeň. Jemu je prispôsobené prvé čítanie zo Starého Zákona a žalm. Druhú nezávislú líniu tvorí kontinuálne čítanie epištoly v druhom čítaní. Tohto roku začíname Prvým listom Korinťanom. V očiach kazateľov ide často o nepovšimnutý element. Napriek tomu sa s odvahou v našich zamysleniach zameriame práve na toto.