Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. január 2020

Srdce alebo rozum?

Ako sa rozhodujeme? Srdcom alebo rozumom?
Srdce alebo rozum?

Náš mozog a naše srdce žijú vo veľmi zaujímavom vzťahu, ktorý mi pripomína manželstvo - jeden bez druhého nedokážu existovať, no napriek tomu si často vôbec nerozumejú. Často sa nevedia dohodnúť, protirečia si, aj sa hádajú. Všetci to isto poznáme. Tak aký je vzťah týchto dvoch kohútov na smetisku? Srdce vplyvňuje mozog alebo mozog srdce? 

Srdce je úplne prvý orgán, ktorý je v tele človeka. Človek ešte nemá vo svojom prenatálnom vývoji ani ruky, ani nohy, dokonca ani mozog, a srdce už je a pracuje.

Srdce komunikuje s mozgom, srdce ovpyvňuje rozum. Rozumu trvá dlhšie aby pochopil, čo srdce už dávno vie. Srdce má svoje dôvody, ktoré rozum ešte nepozná. A prečo je to tak? Lebo naša duša komunikuje cez srdce, vraj  je duša v jeho blízkosti. Duša je svetlo, ktorá svieti srdcu. Kto žije bez duše, žije v tme.   

Srdce je pravda, jednoduchá a úprimná.  Jasne cíti a ukazuje, ako na tom momentálne sme.

Rozum je nezbedný špekulant. Rád ohýba signály srdca podľa svojich argumentov, predpokladov, domnienok a často až konšpirácii. Rád cielene prekričí a preargumentuje hlas srdca na hlas rozumu.

Hovorí sa, že srdce je dobrý navigátor - ale zlý pilot. A rozum je dobrý pilot - ale zlý navigátor.

Zmýšľaj srdcom! Zdieľať

Srdce a rozum sa navzájom potrebujú. Najlepšie je zladiť srdce s rozumom, radšej "a" namiesto "ale". Zmýšľať srdcom!

Inzercia

Čím sme starší a vraj múdrejší, tak rozumu dávame prednosť. Veď sme predsa homo sapiens! A potláčame hlas srdca. 

 srdce a mozog

Môžeme zatvoriť oči, aby sme nevideli to, čo nechceme vidieť ale nikdy nemôžeme zavrieť srdce pred tým, čo nechceme cítiť. 

Boh nám dal srdce, ktoré ho dokáže počuť. Tak počúvajme... Zdieľať

Všetci sme dostali od Boha slobodnú vôľu zadarmo - ale nie nadarmo. Tak veľmi nám dôveruje, že nám dal slobodnú vôľu - hoci vedel, čo budeme strávať. A my ju využívame aj pri rozhodovaní. A ON dokonca rešpektuje naše rozhodnutie. 

Ďakujem Pane, že si nám dal slobodnú vôľu! Zdieľať

Téme rozhodovania som venovala samostatnú kapitolu v mojej knižke "Kľúč od konflitku", ktorá je o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme, je o zvládaní konfliktov. 

www.dodkadanova.sk

Som mediátor + kresťanský kouč. Pomáham ľuďom pomôcť si. Je nemožné žiť bez konfliktov - je rozumné naučiť sa ich zvládať. Som autorkou populárno-náučných kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = o zvládaní konfliktov je moja kniha "KĽÚČ OD KONFLIKTU" a o odpustení je moja knižka "VIEM ODPUSTIŤ?". Niečo aj zo súkromia? Manželka, matka, babka. Viac info na mojom webe www.dodkadanova.sk.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
S čím začať

S čím začať

Nedeľná bohoslužba slova má v rímskokatolíckej liturgii počas obdobia "cez rok" dve línie. Prvou a hlavnou je čítanie konkrétneho evanjelia na pokračovanie. V tomto ročnom cykle je určené to Matúšovo. Pravda, začne sa v skutočnosti až o týždeň. Jemu je prispôsobené prvé čítanie zo Starého Zákona a žalm. Druhú nezávislú líniu tvorí kontinuálne čítanie epištoly v druhom čítaní. Tohto roku začíname Prvým listom Korinťanom. V očiach kazateľov ide často o nepovšimnutý element. Napriek tomu sa s odvahou v našich zamysleniach zameriame práve na toto.