Voľby alebo slovenská liga majstrov

Skúsme si pripodobniť voľby 2020 a ich predvolebnú kampaň k futbalu.

Ako občania tejto krajiny vidíme, že voľby 2020 budú v mnohom odlišné ako tie predchádzajúce. Podľa vývoja preferencií politických strán sa zdá, že voliči nemajú jasného favorita. Situácia naznačuje tomu, že zložiť vládu po voľbách bude zložité. Myslím si, že súčasnej debate chýba viac konkrétnych riešení a naopak je bohatá na kategorické vyhlásenia, kto by mal s kým zostaviť budúcu vládnu koalíciu a za akých podmienok. Máme tu aj strany, ktoré namiesto toho, aby ponúkli víziu, radšej obvinia voličov prinajlepšom z nevedomosti, ak chcú voliť strany, ktoré sú ostrakizované. Skúsme si pripodobniť voľby 2020 a ich predvolebnú kampaň k futbalu.

Do našej najvyššej politickej ligy by sa radi prebojovali kluby (politické strany a hnutia), ktoré už majú odohraných mnoho sezón, ale aj také, ktoré doteraz hrali v nižšej lige alebo nehrali nikdy profesionálne futbal. Všetky kluby túžia po tom, aby si zahrali na najlepšom ihrisku (parlament, vláda) v krajine. Aké výhody i nevýhody majú nové i staré kluby?

Osvedčené kluby z najvyššej súťaže majú niekoľko tromfov v rukáve. Majú odohratých mnoho zápasov, dobre poznajú ihrisko i rozhodcov, aké fauly sa odpúšťajú a aké neľútostne trestajú. Všetky zápasy sú prenášané televíziou a hráči týchto klubov si vycibrili herecký talent tak, aby upútali svojim výkonom fanúšikov pri obrazovkách i priamo na štadióne. V zápale hry fanúšikovia povzbudzujú svoje tímy a sú im ochotní odpustiť aj nešportové správanie. Niekedy však tieto kluby zlenivejú, atraktivita hry pominie a fanúšikovia prestanú podporovať klub. Niektoré kluby však už vo vlastnej pýche namiesto sebareflexie, obvinia zo zlých výsledkov fanúšikov za to, že ich málo povzbudzujú. Tím, ktorý je v lige dlhodobo najlepším môže vzniknúť dojem, že jeho hra je tá najlepšia na svete a nikto nevie hrať lepšie.

Nové kluby majú tromf v štýle hry, ktorý nie je opozeraný. Svojou nepredvídanosťou môžu pôsobiť ako šťuky, ktoré popreháňajú unavených kaprov v rybníku. V nových kluboch drieme túžba byť na vrchole čím skôr a svoj nedostatok skúseností kompenzujú nekonečným úsilím a tréningami, aby vylepšili svoju hru. Nové kluby siahajú aj po skúsených hráčoch, ktorí už síce nie sú aktívnymi hráčmi, ale ich dávna sláva môže dopomôcť získať nových fanúšikov. Niekedy však spoločný cieľ a nekonečné úsilie nemusia stačiť na to, aby nové kluby vyhrali zápas. Veľká túžba po víťazstve môže prekryť rôznorodosť predstáv o štýle hry a tak tu vzniká riziko, že sa tím môže začať trieštiť už počas sezóny.

Tak, či onak, v parlamentných voľbách by sme do našej najvyššej politickej ligy mali voliť kluby, ktoré rešpektujú nielen striktné pravidlá hry, ale aj nepísané pravidlá fair play. Mali by sme voliť kluby, ktoré majú tímového ducha i aktívnych tvorcov hry uprostred poľa. Ale hlavne, mali by to byť kluby, ktoré nerobia zákerné fauly a ctia si fanúšikov, lebo iba vďaka ich zaplateným vstupenkám nehrajú hru pred prázdnym štadiónom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo