Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. január 2020

Kto stvoril Boha?

Väčšina svetových náboženstiev vyznáva, že vesmír nevznikol náhodne z ničoho, ale že jeho pôvodcom je Boh. Zdá sa preto logické pýtať sa, ak Boh stvoril všetko, kto potom stvoril Boha? A kto stvoril stvoriteľa Boha? V tejto reťazi otázok by bolo možné teoreticky pokračovať donekonečna. Je však otázka „kto stvoril Boha“ naozaj oprávnená?
Kto stvoril Boha?

Pátraním po príčine všetkých príčin sa vo svojich populárnych knihách zaoberali aj svetoznámi vedci ako napríklad Richard Dawkins, Stephen Hawking alebo Carl Sagan. Teoretický fyzik Hawking sa touto dilemou venuje konkrétne v knihe Veľkolepý plán: „Je rozumné pýtať sa, kto alebo čo stvorilo vesmír, ale ak je odpoveďou Boh, otázka je len odklonená k nasledujúcej: kto stvoril Boha.

Evolučný biológ Richard Dawkins si uvedomuje, že ľudská myseľ stojí pred hádankou ako vysvetliť zložitosť v prírode. V knihe Boží blud uvádza, že ľudia sú klamaní ilúziou, že vesmír, prírodu, človeka niekto naprojektoval. Avšak hypotéza Stvoriteľa, píše Dawkins, okamžite nastoľuje otázku kto naprojektoval Projektanta. Dawkins tak radšej uprednostňuje Darwinov prirodzený výber pred stvorením a vyhlasuje: „Boh takmer určite neexistuje.“

V roku 2009 Londýn uzrel autobusovú kampaň ateistov, ktorá sa pýšila aj sloganmi „Boh pravdepodobne neexistuje.“ Kampaň podporil aj Richard Dawkins. (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Atheist_Bus_Campaign)

Ako by mohol veriaci kresťan na podobné námietky odpovedať? Pomerne jednoducho. Otázka kto stvoril Boha nesprávne predpokladá, že Boh je stvorené súcno, bytosť medzi bytosťami. Takáto charakteristika by mohla platiť o stvorených, mytologických bohoch starovekých náboženstiev a kultov. Tradičné monoteistické náboženstvá (kresťanstvo, judaizmus, islam) však chápu Boha ako nestvoreného, mimo času a priestoru. Filozofovia teizmu už od čias Aristotela vysvetľovali, že Boh je aj nutné súcno, nezapríčinená príčina, nehybný hýbateľ a podobne. 

Otázka kto stvoril Boha nesprávne predpokladá, že Boh je stvorené súcno, bytosť medzi bytosťami. Takáto charakteristika by mohla platiť o stvorených, mytologických bohoch starovekých náboženstiev a kultov. Zdieľať

 

Z tejto perspektívy je otázka kto stvoril Boha nezmyselná, pretože to znamená akoby sme sa pýtali kto stvoril nestvorenú bytosť. Je to podobné ako pýtať sa - ak lokomotíva hýbe vozňami, kto hýbe lokomotívou? (Iste je to motor, no niet ďalšieho, od lokomotívy odlišného činiteľa, ktorý by ňou hýbal) Oxfordský matematik John Lennox dodáva: „Boh je večný, on je konečná skutočnosť, konečný fakt. Pýtať sa, kto ho stvoril, znamená ukázať nepochopenie povahy jeho bytia.“ Hawking ako presvedčený ateista preferuje radšej prírodné zákony: „Pretože existuje gravitačný zákon, vesmír sa môže, ba musí, sám tvoriť z ničoho.“ Tento záver však hneď smeruje k otázke odkiaľ sa vzal/kto stvoril gravitačný zákon. Ak niekto neverí, že Boh stvoril vesmír, ale verí, že vesmír a všetko v ňom bolo vytvorené náhodným prúdením večnej(?) hmoty a energie, odkiaľ sa táto hmota a energia vzala? 

John Lennox (vľavo) počas verejnej debaty v Alabame s dnes už zosnulým ateistickým autorom Christopherom Hitchensom (1949-2011) (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/John_Lennox)

Inzercia

Na zamyslenie stoja slová Austina Farrera: „Ten sporný bod medzi ateistom a veriacim nie je, či má zmysel pýtať sa na konečný fakt, ako skôr, ktorý fakt je konečný. Pre ateistu je konečným faktom vesmír, pre veriaceho je ním Boh.“  

Nepochopenia môžu vznikať aj v súvislosti s kozmologickým argumentom existencie Boha kde sa mnohí zvyknú klásť vyššie zmienenú otázku kto stvoril Boha. Argument má jednoduché znenie.
1) Všetko, čo začne existovať, má príčinu svojej existencie.
2) Svet začal existoval.
3) Preto má svet príčinu svojej existencie.

Za povšimnutie stojí hlavne prvá premisa argumentu, ktorá nehovorí, že všetko má príčinu svojej existencie, ale všetko, čo značne existovať, má príčinu svojej existencie.

Klásť si kritické otázky o viere má zmysel. No nie každá má zmysel, hoci sa tvári na prvý pohľad múdro. Keď sa svätého Augustína pýtali, čo robil Boh celú večnosť pred stvorením sveta, Augustín žartom odpovedal, že vytváral peklo pre ľudí, ktorí kladú takéto otázky. Ale teraz vážne - Augustín reagoval, že pred stvorením sveta nebol žiaden čas, lebo Boh spolu s hmotou stvoril aj čas. Preto opäť nedáva zmysel pýtať sa, čo Boh robil v čase pred okamihom stvorenia.     

Zdroje:
Dawkins, R: Boží blud. 2016
Hawking, S: Veľkolepý plán. 2010  
Lennox, J: Boh a Stephen Hawking, 2019 
https://www.catholic.com/magazine/print-edition/the-heavens-declare-the-glory-of-god

Titulný obrázok: 
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Michelangelo,_Creation_of_Adam_06.jpg

 

Odporúčame

Blog
Viac ako 100 zranených!

Viac ako 100 zranených!

Chodníkova novela v Bratislave? To je jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý sa samoprávy rozhodli rapídne zvýšiť daň z nehnuteľnosti.