Čierne skládky uprostred Bratislavy

Toto je príbeh totálnej arogancie samosprávy, keď jedna jej časť prehadzuje problém na druhú. Problém ktorý by sa dal vyriešiť za jeden deň a trvá už dlhé dlhé roky.

Tou aroganciou myslím časť poslancov jednej mestskej časti, konkrétne bratislavského Nového Mesta. Poslancov, ktorých asi teší keď sa obyvatelia roky snažia vo voľnom čase a zadarmo - na rozdiel od nich, platených poslancov - aby si samopráva plnila aspoň tie najzákladnejšie úlohy.

O čo ide?

Už roky vznikaju popri odberných miestach spoločnosti OLO na bratislavskej Kolibe a pod touto štvrťou, takmer v bezprostrednej blízkosti centra Bratislavy čierne skládky, ktoré už dosahujú obludné rozmery. Niekoľko miestnych aktivistov, zo spomínanej štvrte, sa už roky snaží tento problém riešiť. Majú mnohostránkovú dokumentáciu s úradmi-nepomáha. Problém sa snažili riešiť cez portál Odkaz pre starostu, ani to nepomohlo, ako inak. Snažia sa to dávať na sociálne siete a apelovať na poslancov, ani to nepomohlo. Smeti z týchto čiernych skládok vietor s radosťou a ľahkosťou rozfúkava po celej štvrti. Po jedinej príjazdovej trase na bratislavskú Kolibu to vyzerá tak ako na hocakej nelegálnej skládke po Slovensku. Množstvo odpadu pribudlo aj z čudesnej prevádzky, výrobne pizze, ktorá bola otvorená po prestavbe v rodinnom dome -prevádza nemá nádoby na odpad a dokonca ani parkovacie miesta pre svoje rozvozové autá a tie parkujú priamo na komunikácii a ohrozujú plynulosť premávky -áut, ale aj trolejbusov. Napriek tomu, že to trvá dlhé roky, sme každé ráno vždy znovu šokovaní. 

Lebo obludnosť a veľkosť neporiadku sa zväčuje ako rýchlo nafúknutý balón. 

Jednu takúto skládku sa mi podarilo zlikvidovať - pred základnou školou. Ale to nebránilo, aby sa o pár ulíc nižšie vznikla skládka, ktorá už nedá zvládnuť. Ak sa presuniete iným smerom, na Kramáre, na smetiakoch je nakreslené predčiarknuté prasiatko s nápisom NIE KOLIBA! Táto mestská štvrť je teda svojim neporiadkom známa aj u susedov. 

Pred časom istý komunálny poslanec vyslovil názor, že nároky obyvateľov sa zvyšujú a oni, keďže viacerí majú svoje zamestnania, ich nestíhajú riešiť. Myslím, že to je blud. Nároky obyvateľov sa nezvyšujú. Len roky rokúce problémy, ktoré sa by sa mali riešiť za pochodu s tým, že by sa pýtali ľudí, ako si predstavujú život vo svojej mestskej čaasti a nie len a len svoje rozhodnutia považovať za správne - sa neriešia. A tak sa nabaľujú sa, tlačia sa pred sebou, pomyslená guľa z odpadkov narastá. Tento dlhoročný problém, ktorý nie je síce problémom dnešného vedenia mesta tak speje k tomu, že Bratislava je dnes v totálnom rozklade, aspoň tak, ako mesiace neupratané smeti.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo