Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. január 2020

Čierne skládky uprostred Bratislavy

Toto je príbeh totálnej arogancie samosprávy, keď jedna jej časť prehadzuje problém na druhú. Problém ktorý by sa dal vyriešiť za jeden deň a trvá už dlhé dlhé roky.

Tou aroganciou myslím časť poslancov jednej mestskej časti, konkrétne bratislavského Nového Mesta. Poslancov, ktorých asi teší keď sa obyvatelia roky snažia vo voľnom čase a zadarmo - na rozdiel od nich, platených poslancov - aby si samopráva plnila aspoň tie najzákladnejšie úlohy.

O čo ide?

Už roky vznikaju popri odberných miestach spoločnosti OLO na bratislavskej Kolibe a pod touto štvrťou, takmer v bezprostrednej blízkosti centra Bratislavy čierne skládky, ktoré už dosahujú obludné rozmery. Niekoľko miestnych aktivistov, zo spomínanej štvrte, sa už roky snaží tento problém riešiť. Majú mnohostránkovú dokumentáciu s úradmi-nepomáha. Problém sa snažili riešiť cez portál Odkaz pre starostu, ani to nepomohlo, ako inak. Snažia sa to dávať na sociálne siete a apelovať na poslancov, ani to nepomohlo. Smeti z týchto čiernych skládok vietor s radosťou a ľahkosťou rozfúkava po celej štvrti. Po jedinej príjazdovej trase na bratislavskú Kolibu to vyzerá tak ako na hocakej nelegálnej skládke po Slovensku. Množstvo odpadu pribudlo aj z čudesnej prevádzky, výrobne pizze, ktorá bola otvorená po prestavbe v rodinnom dome -prevádza nemá nádoby na odpad a dokonca ani parkovacie miesta pre svoje rozvozové autá a tie parkujú priamo na komunikácii a ohrozujú plynulosť premávky -áut, ale aj trolejbusov. Napriek tomu, že to trvá dlhé roky, sme každé ráno vždy znovu šokovaní. 

Lebo obludnosť a veľkosť neporiadku sa zväčuje ako rýchlo nafúknutý balón. 

Jednu takúto skládku sa mi podarilo zlikvidovať - pred základnou školou. Ale to nebránilo, aby sa o pár ulíc nižšie vznikla skládka, ktorá už nedá zvládnuť. Ak sa presuniete iným smerom, na Kramáre, na smetiakoch je nakreslené predčiarknuté prasiatko s nápisom NIE KOLIBA! Táto mestská štvrť je teda svojim neporiadkom známa aj u susedov. 

Pred časom istý komunálny poslanec vyslovil názor, že nároky obyvateľov sa zvyšujú a oni, keďže viacerí majú svoje zamestnania, ich nestíhajú riešiť. Myslím, že to je blud. Nároky obyvateľov sa nezvyšujú. Len roky rokúce problémy, ktoré sa by sa mali riešiť za pochodu s tým, že by sa pýtali ľudí, ako si predstavujú život vo svojej mestskej čaasti a nie len a len svoje rozhodnutia považovať za správne - sa neriešia. A tak sa nabaľujú sa, tlačia sa pred sebou, pomyslená guľa z odpadkov narastá. Tento dlhoročný problém, ktorý nie je síce problémom dnešného vedenia mesta tak speje k tomu, že Bratislava je dnes v totálnom rozklade, aspoň tak, ako mesiace neupratané smeti.

Inzercia

Odporúčame

Blog
S „downikmi“ nikdy nie si down

S „downikmi“ nikdy nie si down

Tento text vznikol mimo akýkoľvek kontext aktuálnych predvolebných diskusií a je najskôr spontánnou spomienkou na cenných ľudí v núdzi a trápení. Absolvoval som mimoriadne zložité vianočné sviatky s hospitalizovanou manželkou, s dcérou a mojimi švédskymi vnúčatkami, s druhou dcérou a jej synom – vybíjaným metalistom. Matka je v srdci vianočného diania, a keď chýba, bolí to všetkých. Na druhej strane služba trpiacim má charakter liturgickej obety. Aspoň to tak cítim.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.