Bosá éra funkčných nôh z Edenu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bosá éra funkčných nôh z Edenu

Možno ste zabudli, aký je to pocit, keď bežíte po tráve naboso. Ubezpečujem vás, že ten najlepší. Okrem zábavy získate všelijaké výhody. Behať naboso je totiž investícia do dlhodobého zdravia. Behať s hrubými podrážkami a dopadať na päty je, bohužiaľ, to posledné, čo by vaše kĺby a šľachy chceli urobiť. Je to presný opak ľahkého behu s kratšími krokmi a po špičkách. Je to neuveriteľné, ale reklamných kampaniam takmer po celom svete sa podarilo, čo chceli – presvedčili ľudí, že odpružené hrubé podrážky a spotená plesnivá noha v plaste je ideálom zdravia. Davy ľudí presvedčili o presnom opaku.

Ľudské nohy sú naozaj geniálne, no musíte ich najprv naozaj používať, a to bez barlí a všelijakých pomôcok. Dajte si vaše končatiny do sadry a už o týždeň, dva, tri vám začnú atrofovať a slabnúť. Dajte si pod pätu vysokú podrážku a pravdepodobne si vyvrtnete členok.

Ako plus sa vám skrátia achilovky. Ako plus vaše nohy neuveriteľne smrdia. Ako plus si koledujete o plesne. Ako plus si zoderiete kolenné a bedrové kĺby. Ako plus budete bežať pomalšie. Ako plus máte kladivkové prsty. Ako plus podporíte ohyzdné vybočenie palca dovnútra. Ako plus si zlikvidujete chrbticu. Ako plus budete mať ploché nohy, respektíve vaša klenba začne vyzerať ako diaľnica do Košíc... hádate správne. Vaša klenba prestane existovať.

Predstavujem vám tu, a predstavte si, že zadarmo, jeden z mojich nadobudnutých klenotov, a vyskúšaný na vlastnej koži, na vlastné oči, na vlastné nohy. Pozor, ide o prielom v sedliackom rozume, ktorý ľudia kedysi mali, a preto sa nemuseli priveľmi zamýšľať: Bez hrubej podrážky je nemožné vyvrtnúť si členok! Zaraďte si to kdekoľvek medzi sto ďalších benefitov.

Je to fascinujúce, nečakané, veľkolepé a primitívne ako vývrtka na víno, ale je to tak. Ak robíte akýkoľvek šport a pod vašou klenbou sa blýskajú hrubé kusy penovej hmoty a plastu, ste masochista. Nie ten bežný masochista, ktorý si ubližuje zadarmo. Ste špeciálny masochista, ktorý si za svoje zdravotné problémy vopred zaplatí. A ešte s úsmevom. Fuj to!

Vždy sa nájdu experti, ktorí robia tie zdravé veci s nezdravo veľkým nasadením. Ani to však nie je cesta. Ak ste celý život chodili s "barlami" na nohy, nie je ten najlepší nápad ísť behať naboso do polmetrového snehu v tatranských údoliach. Je to čudné, ale lepšie je navyknúť nohy na normálny život postupne. Najprv to skúste v teplejších podmienkach. Desať minút. Chôdza. Trochu behu. Potom viac behu. Vaše nohy si navyknú aj na trochu chladu, ak to nepreženiete a nenachladnete. Neskôr si budete môcť zabehať aj v snehu, ale dnes nie. Ani zajtra.

Skúste sa prejsť po bežeckých trasách či mestských chodníkoch. Väčšinou uvidíte bežcov s nadváhou i bez, ktorí sťažka dopadajú pätami na asfalt. Na kolenách majú bandáže a tvária sa ako baktérie na antibiotikum. Len zázrakom vyviaznu na konci trasy živí. Zvoľnia tempo a krívajúc sa  vrátia do svojich domovov, kde sa s radosťou posťažujú na boľavé kĺby a chrbticu. Ale ako s tými teniskami krásne vyzerali!

Hip, hip, hurá! (preklad z angličtiny: Bedro, bedro, hurá!) Áno, majú pravdu. Ešte párkrát si zabehajú a tie bedrá, tie ich hipy, budú, vegánsky povedané, v keli.  Nižšie sa vám pokúsim preložiť súčasné reklamy na tie "pravé bežecké tenisky".

Nemáte sa radi? Už ste si dlho neublížili? Chcete čo najrýchlejšie zostarnúť? Kúpte si naše pomôcky na behanie! S nimi dokážete to, čo s inými kusmi odevu nikdy! Zmeňte počas chôdze i behu vašu prírodzenú biomechaniku pohybu. Presuňte ťažisko a dopadajte na zem čo najtvrdšie! Otestujte si, koľko vydržia vaše originálne kĺby a šľachy. Nemáte chrbtovú kosť? S našimi teniskami ju isto pocítite. Už čoskoro! Zdieľať

Predstavte si, že vaše bosé nohy, možno po malej dávke tréningu, vydržia chodiť aj po rozbitom skle. Ide o to, že pokožka na chodidlách je prirodzene odolná voči prepichnutiu. Horšie je, ak sa na ostrom skle šmyknete. Pri takom pohybe to vaša koža už neustojí, aj keď sa postavíte na hlavu

Fascinujúce je pre mňa i to, koľko receptorov máme na chodidlách. Sú to nespočetné davy a masy receptorov, ktoré dokážu zistiť veľmi veľa a za krátky čas. Preto sa napríklad indiáni, ktorí chodili celý život naboso, po obutí cítia ako slepí. To, že sme si zvykli chodiť obutí, alebo že nás o tom presvedčili reklamy, ešte neznamená, že je to normálne. Ani zďaleka! Zem pod vašimi nohami je plná informácií, a ak sa voči nim obrníte, nazývam vás nožní analfabeti.

Tento nožný analfabetizmus vedie k tým najrôznejším chorobám, nedostatkom a poruchám, medzi ktoré patrí aj výmena kĺbov. Prečo by sme si mali vymieňať kĺby, ak sme nebehávali okolo Zeme každý týždeň v roku? Je behanie také nezdravé, alebo je nezdravý náš spôsob, akým bežíme? Pamätajte na to, že mäkké podrážky nárazy paradoxne nestlmia. Otrasy sa  nenápadne i nápadne prenášajú do celého tela.

Tuto je malý test: Skúste si aspoň raz v živote vyzuť topánky, ponožky a papuče. Potom sa rozbehnite po chodníku, ale tak, že budete dopadať na zem pätami. Kvalitný masochizmus, nie?

Pravda je taká, že bosá noha si sama pýta, aby ste našľapovali normálne, a nie reklamne a marketingovo.

Bosá noha nám totiž tak ľahko našu obutú hlúposť neodpustí.

V dvadsiatom prvom storočí je často normálnym práve to, čím oligarchovia a ich ochotní zákazníci opovrhujú. Predovšetkým zdravým sedliackym rozumom, do ktorého nesporne patria aj bosé nohy.

Výborným krokom na ceste k zdravým nohám a tiež zdravým kĺbom a šľachám je minimalistická obuv. Východisko je jednoduché. Čím tenšiu a ohybnejšiu podrážku máte na sebe, tým je to pre vašu nohu lepšie. Ideál je, samozrejme, chodiť naboso. Neznamená to, že teraz musíte chodiť všade naboso. Mali by ste sa však vydať práve k tomuto ideálu, ak len nechcete pocítiť reklamné následky toho, na čo reklamácie neslúžia. Ide tu predsa o zdravie, a nie hocijaké, o to vaše!

Začnite teda aspoň občas používať vaše skutočné nohy. Vaše telo sa vám skutočne poďakuje.

PS: Rada pre tých, ktorí sa nevedia rozlúčiť s hrubými odpruženými podrážkami: Odrežte si vaše zaprášené chodidlá a nasaďte si na tieto kýptiky plastové protézy. Načo máte ľudské nohy, keď ich nepoužívate? Amputáciou získate podobnú kvalitu života, ako keby ste chodili po zemi s nablýskanými teniskami.

PPS: Depresívna informácia pod neviditeľnou čiarou: Všetky bežné topánky a tenisky sa vyrábajú podľa kopyta, ktoré spravidla nekopíruje tvar ľudskej nohy. No nežijeme v ríši divov?

A tu, hľa, obdivujme nižšie tú topánku, národ slovenskí, pretože tá aspoň kopíruje tvar Štúrovej nohi! Prenechajme ostatné mimozemšťanom a párnokopitníkom, prosím vás. Nech nežijeme a nechodíme ako tvrdé y.

tu

tuto

Knihy Stvorení pre beh a Stvorení pre hrdinstvo od Christophera McDougalla sú veľmi zaujímavým a prelomovým čítaním v tejto oblasti.

https://www.martinus.sk/?uItem=128914

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo