Liberál spovedá konzervatívca?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberál spovedá konzervatívca?

Podtitulok "Liberál spovedá konzervatívca" znie veľmi provokatívne a po prečítaní knižky "Šiel som až na hranu", v ktorej Karol Sudor vedie rozhovor s Vladimírom Palkom mi bolo jasné, že to provokatívne aj byť musí.

Nepamätám si však, či som lepší rozhovor niekedy čítal. 400-stranový stret dvoch ideologických svetov, v ktorom to zároveň iskrilo, ale aj pokojne tieklo, pričom všetko sa nieslo v túžbe vzájomne si porozumieť. P. Sudor veľmi briskne nadhadzoval témy, ktorých sa konzervatívci veľmi boja, pretože sú pri nich často dotlačení k múru až tak, že nedokážu odpovedať pokojne a s nadhľadom. Nerobil to však s cieľom útočiť na respondenta, ale s úprimnou snahou "ochutnať" čosi z jeho sveta. Skúsiť mu porozumieť. Veľmi pekne to bolo vidieť na pasážach, kedy p. Sudor tak trochu "nahrával" a prihrieval konzervatívnu polievočku. Zároveň však, za čo p. Sudorovi ďakujem, pri kritických témach bol neoblomný a zdravo dotieravý. Práve táto jeho neoblomnosť mne, konzvervatívcovi, dovolila ochutnať čosi z jeho sveta a dovolím si tvrdiť, že liberálom opäť aspoň o čosi viac rozumiem.

Odpovede p. Palka boli, ako by som to povedal, veľmi vyvážené. Samozrejme, že sa našli otázky, kde nevedel reagovať jednoznačne, pretože to je dané ľudskou prirodzenosťou - ani bývalý minister vnútra nemusí mať ku všetkému jasný a zreteľný názor, pretože každý človek (ak chce) hľadá až do svojho posledného dychu. Avšak v situáciách, kedy to iskrilo a kedy sa zdalo, že svet konzveratívca a liberála je nezlučiteľný (a takých je nesporne dosť), dokázal vysloviť svoj názor jasne a napriek tomu v snahe neuraziť toho druhého. Niektorí čitatelia sa možno budú cítiť jeho odpoveďami dotknutí, ale to je v poriadku; verím totiž, že cieľom p. Palka nebolo nikoho uraziť a preto sú teraz možnosti ďalšej diskusie otvorené.

Mne táto knižka dala veľa. Považujem sa za konzervatívca, avšak zistil som, že medzi liberálmi naozaj existujú ľudia, s ktorými sa dá inteligentne porozprávať aj o citlivých spoločenských alebo náboženských témach. Teda, pardon, toto viem už dlho, ale takýto rukolapný dôkaz, kde je všetko čierne na bielom, ma veľmi príjemne prekvapil.

Najdôležitejšie posolstvo knihy je podľa mňa toto: diskutovať sa dá a diskutovať treba; ak má však diskusia prežiť, musí byť obojstranne úprimná. Pravda zvíťazí.

PS: Rozmýšľam, že začnem rozlišovať medzi liberálmi a liberalistami. Akurát som nenašiel obdobné pomenovania pre konzervatívny tábor.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo