Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. január 2020

Liberál spovedá konzervatívca?

Podtitulok "Liberál spovedá konzervatívca" znie veľmi provokatívne a po prečítaní knižky "Šiel som až na hranu", v ktorej Karol Sudor vedie rozhovor s Vladimírom Palkom mi bolo jasné, že to provokatívne aj byť musí.
Liberál spovedá konzervatívca?

Nepamätám si však, či som lepší rozhovor niekedy čítal. 400-stranový stret dvoch ideologických svetov, v ktorom to zároveň iskrilo, ale aj pokojne tieklo, pričom všetko sa nieslo v túžbe vzájomne si porozumieť. P. Sudor veľmi briskne nadhadzoval témy, ktorých sa konzervatívci veľmi boja, pretože sú pri nich často dotlačení k múru až tak, že nedokážu odpovedať pokojne a s nadhľadom. Nerobil to však s cieľom útočiť na respondenta, ale s úprimnou snahou "ochutnať" čosi z jeho sveta. Skúsiť mu porozumieť. Veľmi pekne to bolo vidieť na pasážach, kedy p. Sudor tak trochu "nahrával" a prihrieval konzervatívnu polievočku. Zároveň však, za čo p. Sudorovi ďakujem, pri kritických témach bol neoblomný a zdravo dotieravý. Práve táto jeho neoblomnosť mne, konzvervatívcovi, dovolila ochutnať čosi z jeho sveta a dovolím si tvrdiť, že liberálom opäť aspoň o čosi viac rozumiem.

Odpovede p. Palka boli, ako by som to povedal, veľmi vyvážené. Samozrejme, že sa našli otázky, kde nevedel reagovať jednoznačne, pretože to je dané ľudskou prirodzenosťou - ani bývalý minister vnútra nemusí mať ku všetkému jasný a zreteľný názor, pretože každý človek (ak chce) hľadá až do svojho posledného dychu. Avšak v situáciách, kedy to iskrilo a kedy sa zdalo, že svet konzveratívca a liberála je nezlučiteľný (a takých je nesporne dosť), dokázal vysloviť svoj názor jasne a napriek tomu v snahe neuraziť toho druhého. Niektorí čitatelia sa možno budú cítiť jeho odpoveďami dotknutí, ale to je v poriadku; verím totiž, že cieľom p. Palka nebolo nikoho uraziť a preto sú teraz možnosti ďalšej diskusie otvorené.

Mne táto knižka dala veľa. Považujem sa za konzervatívca, avšak zistil som, že medzi liberálmi naozaj existujú ľudia, s ktorými sa dá inteligentne porozprávať aj o citlivých spoločenských alebo náboženských témach. Teda, pardon, toto viem už dlho, ale takýto rukolapný dôkaz, kde je všetko čierne na bielom, ma veľmi príjemne prekvapil.

Najdôležitejšie posolstvo knihy je podľa mňa toto: diskutovať sa dá a diskutovať treba; ak má však diskusia prežiť, musí byť obojstranne úprimná. Pravda zvíťazí.

PS: Rozmýšľam, že začnem rozlišovať medzi liberálmi a liberalistami. Akurát som nenašiel obdobné pomenovania pre konzervatívny tábor.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Globalizácia jazyka mieru - hudby  

Globalizácia jazyka mieru - hudby  

Na koncerte v Redute 9.1.2020 Alexej Žilin (31.3.1987), ruský virtuóz z Petrohradu, bravúrne zahral  violončelový koncert h mol, op. 104, Antonína Dvořáka. Koncert obsahuje nezvykle veľa ťažkých častí  sólistu. Dvořák ho skomponoval počas svojho pobytu v USA, sú v ňom aj americké motívy. Slovenskú filharmóniu, ktorá oslávila 70. výročie svojej existencie, perfektne dirigoval Číňan Darrell Ang, šéfdirigent Sečuánskeho symfonického orchestra v Číne. Aj on študoval v Petrohrade a na americkej Univerzite v Yale. Predstavil sa vo vyše 20 krajinách sveta, hosťuje aj v Mariinskom divadle v Moskve. 

Blog
Spoluvykupiteľka, bláznovstvo alebo piata mariánska dogma?

Spoluvykupiteľka, bláznovstvo alebo piata mariánska dogma?

Pri príležitosti sviatku Panny Márie Kráľovnej dostal Pápež František otvorený list so žiadosťou o vyhlásenie novej mariánskej dogmy. Prednedávnom naň reagoval a nazval celú situáciu bláznovstvom. Či má Matka Božia právo nazývať sa Spoluvykupiteľkou alebo nie približuje absolvent Gregoriánskej univerzity, mariológ Andrej Mária Čaja.