Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. január 2020

Globalizácia jazyka mieru - hudby  

Na koncerte v Redute 9.1.2020 Alexej Žilin (31.3.1987), ruský virtuóz z Petrohradu, bravúrne zahral  violončelový koncert h mol, op. 104, Antonína Dvořáka. Koncert obsahuje nezvykle veľa ťažkých častí  sólistu. Dvořák ho skomponoval počas svojho pobytu v USA, sú v ňom aj americké motívy. Slovenskú filharmóniu, ktorá oslávila 70. výročie svojej existencie, perfektne dirigoval Číňan Darrell Ang, šéfdirigent Sečuánskeho symfonického orchestra v Číne. Aj on študoval v Petrohrade a na americkej Univerzite v Yale. Predstavil sa vo vyše 20 krajinách sveta, hosťuje aj v Mariinskom divadle v Moskve. 
Globalizácia jazyka mieru - hudby  

 

 Nádherný violončelový koncert B mol vo mne vyvolal dávne asociácie spojené s menom Mstislav Rostropovič. Niekoľkokrát som ho zažil v Prahe aj v Taliansku. Keď som mu po koncerte v Ríme 18.12.2001 v ruskej rezidencii, vo vile Abamelek, osobne odovzdal pravú slovenskú slivovicu, potešil sa, vedel o čo ide. Povedal mi: "Hrám, aby som hudbou ďakoval Bohu. V r. 1974 ma vyhnali z Ruska, keď som sa zastal Solženicyna. Keby Šostakovič a Prokofijev neboli toľko trpeli, možno by neboli vytvorili také dielo."

M. L. Rostropovič (*27.3.1927, +27.4.2007), bol asi najlepší violončelista minulého storočia. Za  komunizmu v ZSSR sa nebál miešať aj do politiky. Ako svetoznámy umelec sa v r. 1970 zastal otvoreným listom spisovateľa A.I. Solženicyna a po jeho prenasledovaní ho pozval žiť k sebe. Po vyhostení Solženicyna zo ZSSR 13.2.1974, aj Rostropovič emigroval do USA.

V r. 1952 nahral v Prahe s Václavom Talichom prvýkrát Dvořákov violončelový koncert h mol, op. 104. V deň okupácie Československa, 21.augusta 1968 hral tento koncert s Ruským štátnym orchestrom v Londýne. Pri ováciách na znak protestu zdvihol nad hlavu partitúru Čecha A. Dvořáka. Počas pádu berlínskeho múru v r. 1989 hral pri ňom J. S. Bacha. V júli 1991 mal slávnostný koncert  v Prahe, bolo to na oslavu odchodu posledného sovietskeho vojaka z Československa. Bol vtipný, vždy s úsmevom. Vyjadril sa, že „violončelo má najbližšie k ľudskému hlasu“.

V Bratislave sa stretli český autor, ruský interprét, americké motívy, slovenský orchester a čínsky dirigent, ktorý študoval v Rusku a v Amerike. Potvrdila sa globalizácia hudby, jazyka mieru.

Inzercia

V druhej časti koncertu zaznela 7. Dvořáková symfónia, d mol, op. 70. Majestátna, búrlivá, plná nostalgie a aj smútku, ale to je už iná téma.

Večer pred plným auditóriom Reduty stál za to!

 

 

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Dnes sú štyri roky od smrti Don Antona Srholca

Dnes sú štyri roky od smrti Don Antona Srholca

Slovensko sa 12.1.2015 s pietou a nebývalým nadšením rozlúčilo v bratislavskom Blumentáli a v Skalici s farárom sveta. V Bratislave zaznelo Luptákovo čelo, Vargové Ľalie poľné, pieseň Bonhoffera, báseň Rúfusa, spevy troch zborov, aj Kufríkovcov, ktorí za totality spievali vo vyše tisíc farnostiach a často museli pred ŠTB baliť kufre.

Blog
Spoluvykupiteľka, bláznovstvo alebo piata mariánska dogma?

Spoluvykupiteľka, bláznovstvo alebo piata mariánska dogma?

Pri príležitosti sviatku Panny Márie Kráľovnej dostal Pápež František otvorený list so žiadosťou o vyhlásenie novej mariánskej dogmy. Prednedávnom naň reagoval a nazval celú situáciu bláznovstvom. Či má Matka Božia právo nazývať sa Spoluvykupiteľkou alebo nie približuje absolvent Gregoriánskej univerzity, mariológ Andrej Mária Čaja.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.