Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. január 2020

Investovať do zdravého jedla sa oplatí, doslova...

Ľudová múdrosť, ktorú pozná snáď každý. Zdravšie jedlo, rovná sa menej chorôb, rovná sa menej výdavkov. Jednoduchá matematika. Je za tým však niečo viac... respektíve, niekedy bolo.
Investovať do zdravého jedla sa oplatí, doslova...

Po 89’ na Slovensku drvivým spôsobom dominuje v maloobchode zopár reťazcov, takzvaných supermarketov. Ľudia si môžu nakúpiť na jednom mieste veľké množstvo potravín a to za výhodnú cenu (väčšinou v zľave). Jeden by povedal, že v porovnaní so socializmom je to jackpot. Väčšina ľudí je, čuduj sa svete, s touto situáciou nespokojná: “Drahé maslo!”, “Nekvalitný chlieb!”, “Mäso z Poľska!”, “Umelé ovoce!” atď. A čo na to výrobcovia? Tí sa sťažujú ešte viac. Za hlavný problém označujú konštantný tlak na znižovanie výrobných cien, čo sa v takmer monopolnej situácii v maloobchode (tých pár supermarketov) rovná buď znižovaniu kvality výrobkov alebo likvidácii.

Ako z toho von?

Väčšina ľudí volá po zásahu zo strany štátu: “Nech štát kontroluje potraviny!”, “Viac kontrolórov!”, “Väčšie pokuty!”, “Obmedziť supermarkety!” atď. Ak už štát aj vypočuje želanie ľudu (konečne), supermarkety sa z toho zakaždým nejako vyvlečú. Potom snáď už zostáva iba ultimátne riešenie: “Zakázať supermarkety!”.

Socializmus vs kapitalizmus

Za socializmu by to naozaj bolo tak. Aj dnes by mohol štát supermarkety zakázať a namiesto nich vybudovať malé štátne obchodíky. Čo by ale nasledovalo? Boli by ľudia spokojní? Myslím si, že nie. Problém totiž nie je v supermarketoch, ale v ľuďoch. Proste si z pohodlnosti zvykli nakupovať všetko v jednom obchode (najlepšie na okraji mesta, aby sa dalo zaparkovať) a samozrejme, zvykli si aj na nízke ceny. Následne si taktiež navykli na široký sortiment a svoje chladničky zahlcujú potravinami z rôznych kútov zeme (človek ide do supermarketu na chleba a odchádza s plnými taškami). Potom nečudo, že maličké obchodíky pomaly vymizli a nahradili ich supermarkety: ponuka-dopyt, jednoduchá matematika.

Mladí menia svet

Chceme zmenu, ale nevieme ako na to? Netreba vymýšľať nič nové. Vo väčších mestách, ako je Bratislava, alebo Brno (kde žijem), sa objavujú ako huby po daždi, malé obchodíky, špecializované či už na bio produkty, produkty z lokálnych mikrofariem, alebo na bezobalové produkty. Prečo vznikajú vo veľkých mestách a nie na dedinách, bližšie k farmárom? Prvé, čo človeku napadne, je isto väčší počet potenciálnych zákazníkov a väčšia kúpna sila, proste väčší dopyt. S prvým sa isto nedá nesúhlasiť. Tým druhých som si nie istý. Z osobnej skúsenosti viem, že najčastejšími zákazníkmi týchto obchodov sú mladí ľudia - do 35 rokov. Prečo mladí, ktorí ešte nedosiahli vrchol svojej ekonomickej aktivity, preferujú drahšie potraviny? Určite je mnoho tých, ktorí sa tak rozhodli, či už racionálne alebo čisto na základe skúseností. Na druhej strane, určite je mnoho (a nebojím sa povedať, že viac) tých, ktorí sa tak rozhodli na základe trendu, ktorý sa medzi mladými ľuďmi čoraz viac rozširuje, hlavne vďaka internetu a špeciálne vďaka sociálnym sieťam ako je Facebook či Instagram.

...a to sa oplatí!

Ak sa rozhodnete do toho ísť, nebudete ľutovať. Ak v okolí takéto obchody nemáte, stačí nakupovať bio potraviny, ktoré už každý supermarket ponúka. Týmto vytvárate dopyt po zdravších potravinách. Môžete oponovať, že nie všetky bio potraviny v supermarketoch sú naozaj zdravšie. To síce môže byť pravda, ale práve svojou kúpou bio potravín zvyšujete dopyt po potravinách s ešte lepšou kvalitou.

Ak máte aspoň jeden podobný obchod v okolí, skúste do neho aspoň raz za čas nazrieť. Po čase si možno vyberiete nejaké konkrétne potraviny, ktoré budete kupovať len tam. A nakoniec možno už nebudete nakupovať nikde inde. Takto podporíte nielen dopyt po malých bio obchodoch, ale aj dopyt po malých farmách. A možno sa váš 50 ročný sused rozhodne, že sa mu oplatí obnoviť svoje hospodárstvo, ktoré musel kvôli finančnej situácii pred rokmi zavrieť, a začne znova dodávať potraviny do tohto malého obchodíku. A vy budete mať kúpou jeho produktov radosť, že ste trochou prispeli k jeho úspechu. Nepripomína to časy pred komunizmom?

Čo ak by ste aj chceli postupovať podľa tohto postupu, ale financie nedovoľujú? Kupovanie drahých potravín má dve výhody: 1) kúpite menej vecí, čo môže znieť ako nevýhoda, avšak v dnešnej konzumnej dobe sa toho kupuje naozaj veľa. Takto budete prinútení prehodnotiť každú položku nákupného lístka; 2) čím viac ľudí bude takéto potraviny kupovať, tým budú lacnejšie.

Ak ste však súčasťou pomerne veľkej skupiny ľudí na Slovensku, ktorí naozaj žijú z ruky do úst, a ani nemôžete obiehať 2x do týždňa 5 obchodov, som bezmocný. O to väčšiu zodpovednosť za zmenu máme my ostatní. Ak by ste však predsa len chceli nejako prispieť, môžete šíriť túto zmenu, či už ústne, alebo na sociálnych sieťach.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Načo je nám svedomie?

Načo je nám svedomie?

Bigotná chudera" a iné urážky pre svoje presvedčenie a uplatnenie svojej slobody si vyslúžila farmaceutka z Košíc. Keď vidím progresívny typ slobody portálu Zomri a úroveň úcty, ktorú vyjadril pán MUDr. Záhumenský voči kolegyni - zdravotníckej pracovníčke zdá sa, že viac mediálne dovolenej slobody má fanúšik mercedesov, toho nik nenúti predávať volgy alebo moslim, ktorého nik nenúti predávať bravčový kebab. Ukážem Vám pár svedomí a ich akcie.