Aj vy ste "nábožní"?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Aj vy ste "nábožní"?

Možno som nakazený bratislavskou liberálnou kultúrou, no slovo "nábožný" otvára v mojej mysli dvere pre slová ako "dogmatický", rigidný, zaslepený, bezmyšlienkovitý, rituálny... bez prvkovlásky a spirituality. Čiže niečo, čo by som do angličtiny preložil ako religious. Existuje teda rozdiel medzi "devout" a "religious" alebo medzi "nábožným" a "náboženským"? Poďme sa teda pozrieť na to, čo slovo nábožný, angl. devout znamená podľa Sv. Františka Saleského.

"Introduction to the devout life" je anglický názov knihy Filotea: Návod na nábožný život, ako ju prekladáme do Slovenčiny, od sv. Františka Saleského. Je pre mňa šokujúce, ako inak mi znie slovo "introduction", čo môžeme preložiť ako vovedenie, zasvätenie, sprevádzanie od slova "návod" a ako inak mi znie slovo "devout" - úprimný, odovzdaný, svätý, zbožný - od slova "nábožný". Možno som nakazený bratislavskou liberálnou kultúrou, no slovo "nábožný" otvára v mojej mysli dvere pre slová ako "dogmatický", rigidný, zaslepený, bezmyšlienkovitý, rituálny... bez prvkovlásky a spirituality. Čiže niečo, čo by som do angličtiny preložil ako religious. Existuje teda rozdiel medzi "devout" a "religious" alebo medzi "nábožným" a "náboženským"? Poďme sa teda pozrieť na to, čo slovo nábožný, angl. devout znamená podľa Sv. Františka Saleského.

Druh lásky

František píše, že Milosť je Božia láska, ktorá svieti na nás a v tomto svetle lásky sme, hoci nedokonalí, prijateľní pre Boha v Jeho božskej dokonalosti a majestáte. Keď táto láska, teda Milosť, pôsobí v nás a posilňuje nás k skutkom lásky, nazývame ju "charity", po slovensky láskou k blížnemu, milosrdenstvom alebo dobročinnosťou. Dôraz je tu na skutky smerom k iným ľuďom. Keď však v nás svetlo Božej lásky dosiahne dokonalosť, nie len že nás vedie k dobrým skutkom, pridáva k nim bdelosť, usilovnosť a radostnú ochotu odpovedať na Božiu ponuku. Nábožný človek je teda bdelý a vidí, okolo seba Božie ponuky konať na základe lásky vo svojom srdci, je ochotný konať a precízny v tom, aby to robil vždy a poriadne.

Príjemné a ľahké

Svet vidí podľa Františka nábožnosť z vonku - vidí ľudí postiť sa, bdieť, modliť sa, trpezlivo znášať krivdu, slúžiť biednym a chorým, umŕtvovať svoje vášne, prekonávať svoje zmyselné rozmary a robiť mnoho ďalších vecí, ktoré sú ťažké. Svet sa však nevidí, že ak sú tieto skutky robené na základe pravej nábožnosti, teda Božej lásky, ktorá v nás pôsobí a podnecuje k týmto veciam, sú tieto skutky príjemné a ľahké.

František ďalej píše:

  • Nábožnosť je najsladšia sladkosť, kráľovna cností a dokonalosť lásky.
  • Ak láska je mlieko života, nábožnosť je smotánka na vrchu. Ak láska je ovocný strom, nábožnosť je jeho rozkvitnutý kvet, ak láska je drahý kameň, nábožnosť je jeho lesk, ak láska je drahý balzam, nábožnosť je jeho vôňa - dokonca tá sladká vôňa, ktorá potešuje ľudí a podnecuje anjelov k jasaniu.

Nepravá nábožnosť

Pravá nábožnosť je druh lásky. O naše hlasy sa v nadchádzajúcich voľbách uchádzajú mnohí, ktorí chcú budiť dojem nábožnosti, no ukazujú nám len svoju náboženskú fasádu, pokrytectvo a lži. Skusme voliť ľudí, ktorí sa nie len hlásia k náboženstvu, ale sú aj nábožní - sú bdelí, odovzdaní Bohu a radostne ochotní spolupracovať s Božou milosťou, láskou, ktorá ich osvecuje a premieňa, na každom dobrom skutku, ktorý im Duch Svätý ponúkne.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo