Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. január 2020

Tri výzvy pre budúcnosť KDH: jednota v diverzite, nie v uniformite (tretia časť)

Tretia časť trojblogu o odbornosti a marketingu, o možnej inšpirácii stranou Smer a vytvorení viacerých straníckych krídiel.
Tri výzvy pre budúcnosť KDH: jednota v diverzite, nie v uniformite (tretia časť)

Keď sa rozprávam s ľuďmi o KDH, zvyčajne diskusia skĺzne k tomu, čo povedal a čo urobil predseda KDH Alojz Hlina. Je faktom, že práve on má najviac mediálneho priestoru. Mediálna obľúbenosť je spôsobená trochu aj tým, že vždy vie v televízii spraviť trochu show. Nie jeden zostrih z televíznej diskusie potom koluje na YouTube a Facebooku so státisícami videní, čo je reklama pre samotnú televíziu, nielen pre Alojza Hlinu. Okrem predsedu KDH sa však do médií viac dostanú iba europoslanci, Miriam Lexmann a Ivan Štefanec, Milan Majerský ako predseda Prešovského samosprávneho kraja, a ešte súčasní poslanci NR SR (Janckulík, Verešová, Gáborčáková, Červeňáková). Preto niet divu, keď ľudia vnímajú celé KDH cez Alojza Hlinu, nie cez 120-člennú radu, 300-členný snem, či približne 8000 členov.

Viac odbornosti, menej PR

Myslím si, že je mediálnou stratou pre KDH, keď nemôžu byť v popredí odborníci, ktorých KDH má, a ktorí dokážu komunikovať vecne a zrozumiteľne i ťažké odborné témy. Stále však verím, že pred voľbami budú aj odborné politické diskusie na tému školstva, zdravotníctva, reformy justície, kultúrno-etických otázok, výstavby diaľnic, rómskej problematiky, či zahraničnej politiky, a KDH tam týchto ľudí pošle a tak ukáže, že vie ponúkať aj odborné riešenia a nie všetko je iba PR a marketing. 

S tým súvisí aj potreba osobností, ktoré budú nositeľmi veľkých ideí. Každá idea, ak má byť pre ľudí dostupná a predstaviteľná, potrebuje stelesnenie. To znamená, že konkrétny politik musí byť nositeľom konkrétnej témy výstavby diaľnic, či reformy školstva. Nestačí mať iba niečo napísané v programe, hoci aj to je už úspech z určitého hľadiska, lebo napr. Smer sa neuráčil ani napísať si program. Podobne nestačí používať frázy, lebo na tie sú všetci zvyknutí. Treba sa odbornosťou a nepopulizmom odlíšiť od ostatných. Okrem konkrétnej témy je vhodné, keď daný politik je reprezentantom svojho regiónu, no nutne nemusí byť, keď ma dosť silnú charizmu, s ktorou dokáže zjednotiť ľudí pre svoj cieľ naprieč krajinou. 

Tu považujem za veľmi vhodné povedať, že KDH veľmi dobre vyskladalo svoju kandidátku: sú tam funkcionári, kresťanské a konzervatívne osobnosti, krajskí lídri, lekári, starostovia, učitelia, mladí a mnohí ďalší. Osobnostné zloženie je odborne a regionálne vyvážené. Na kandidátke sú viaceré osobnosti, ktoré sú už teraz nositeľmi nejakej témy a neraz majú za sebou silnú komunitu ľudí. 

Smer-SD ako inšpirácia?

Napriek všetkému zostáva dojem, že KDH je iba Alojz Hlina.

Napriek všetkému zostáva dojem, že KDH je iba Alojz Hlina. Zdieľať

Akoby KDH vyvolávalo dojem uniformity – všetci sú rovnakí, nikto sa nevymedzí voči predsedovi a všetci iba držia stranícku líniu. (O ťažkých diskusiách na predsedníctve, skutočne, veľa ľudí netuší...) Čo s tým? V niečom by sa KDH mohlo inšpirovať Róbertom Ficom a jeho stranou Smer. V Smere nájdeme Ľuboša Blahu, ultraľavičiara, presvedčeného marxistu, veľkého kritika Európskej únie, človeka, ktorý spochybňuje obete komunizmu. Ďalej je tam súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý má rád Európsku úniu, páči sa mu liberálna prezidentka Čaputová, prijal by Istanbulský dohovor, sympatizuje s LGBTI komunitou a nechce veľmi riešiť kultúrno-etické otázky. Tiež sú tam poslanci Blanár a Podmanický, ktorí sú konzervatívci, hlasujú proti potratom a odmietajú Istanbulský dohovor. Samotný Fico sa nakloní kam viac treba, aby udržal stranu: raz nechá zriadiť komisiu pre rodovú rovnosť, potom hovorí o ústavnom zákone zakazujúcom adopcie detí homosexuálnymi pármi. Raz hovorí o Sorosovi, ktorý ovláda liberálne skupiny na Slovensku, a obhajuje Mazureka s jeho rasistickými prejavmi, a potom úplne odignoruje hlasovania o potratoch. Raz sa dohodne na novom financovaní cirkví a pri tom stále bude obhajovať svojich skorumpovaných kolegov (Kaliňák, Glváč,..). Hoci toto znie úplne nekonzistentne a môže sa zdať, že kresťanskodemokratická strana sa ničím inšpirovať nemôže, predsa si myslím, že môže. 

Predseda Smeru dokáže zmierovať jednotlivé krídla strany. Je nad tým všetkým. Zároveň keď je to spoločensky potrebné (v zmysle udržania či rastu preferencií Smeru), nechá priestor Blahovi a inokedy Blanárovi. Predseda KDH by mal robiť podobne: mal by byť nad krídlami svojej strany. On sám by nemal byť krídlo a ísť proti krídlu tvorenému zo zvyšku strany. To je nepochopenie rolí podľa mňa. Ako by to asi vyzeralo? Jedno krídlo by bolo pre tradičných kresťanov. Druhé krídlo pre charizmatických kresťanov a kresťanov v spoločenstvách, ktorí sa v súčasnosti priklonia asi ku Kresťanskej únii. Tretie krídlo by bolo pre konzervatívno-kresťanských voličov, ktorí tak trochu zliberálneli a balansujú medzi PS/Sas/Za ľudí a KDH. Štvrté krídlo by bolo národno-kresťanské, ktoré by oslovovalo ľudí z prostredia KDŽP a SNS (ĽSNS ani Vlasť nerátam, lebo ĽSNS je veľmi ateistická a fašistická strana, a Harabin už nie je bojovník za kresťanské hodnoty, ale za antisystém na štýl Vaský a Daňo).

Inzercia

Ako by to asi vyzeralo v praxi?

Skúsme si predstaviť situáciu, keď naposledy p. Prostredník z PS zaútočil na učebné osnovy náboženstva na školách. Liberálnejšie krídlo by odpovedalo asi takto: „Musíme citlivo komunikovať. Keď pápež napísal encykliku a použil pojem kultúra smrti, boli za tým mnohé dôvody. Nikoho však ako osobu nemožno odsúdiť....“ Národno-kresťanské/ tradičné krídlo by povedalo: „Ako si to len niekto môže dovoliť, že útočí na slobodu Cirkvi učiť na školách, čo chce. Je 30. výročie Novembra a niekto tu navrhuje takéto komunistické praktiky!“ Rozdiel v komunikácii je zjavný. Následne by prišiel predseda KDH, ktorý by tieto prúdy zmieril a zjednotil.

Následne by prišiel predseda KDH, ktorý by tieto prúdy zmieril a zjednotil. Zdieľať

Problémom Smeru je, že je hodnotovo nekonzistentný. V prípade KDH je potrebné mať jasnú hodnotovú líniu (tá je určená do značnej miery sociálnou náukou Cirkvi), čo však neznamená, že komunikácia sa nemôže líšiť. Predsa cieľom je osloviť čo najviac kresťanských a konzervatívnych voličov, a títo ľudia sa potrebujú cítiť reálne zastúpení konkrétnymi ľuďmi. Dôkazom toho, že sa to úplne nedarí je fakt, že kresťania zo spoločenstiev nevolia KDH preto, že za KDH nekandidujú Vašečka, Škripek, Krajčí a Heger. 

Pápež František často hovorí, že jednota Cirkvi je v jej diverzite, nie v uniformite.

Pápež František často hovorí, že jednota Cirkvi je v jej diverzite, nie v uniformite. Zdieľať

Nemáme byť všetci takí istí. Do Cirkvi máme všetci priniesť naše rozličnosti a zhromaždiť sa okolo Krista. Jednotu nedosiahneme, keď sa budeme snažiť všetkých prerobiť na seba. Toto platí aj pre KDH: jeden hodnotový prúd, ktorý sa navonok i dovnútra prejavuje rôznymi štýlmi a tak vytvára viaceré krídla schopné osloviť mnohých kresťanov, ktorí sa následne cítia plne reprezentovaní v politike. 

 

P.S. Dlhšie sledujem vyjadrenia osobností z modulu kresťanského a konzervatívneho sveta na kandidátke KDH. Mám veľkú nádej, že odbornosť zvíťazí.(Zľava: Elena Červeňáková, Miriam  Kuzárová, Soňa Gáborčáková, Igor Janckulík, Anna Verešová, Renáta Ocilková, Marek Michalčík, Eva Grey.)


P.S. Ocením každý konštruktívny komentár, či kritiku.

Autor nie je člen politickej strany, ani nekandiduje do NR SR.

 

Inzercia

Študent katolíckej filozofie a teológie na pápežskom inštitúte v Rakúsku. Absolvent Bc. matfyzu a Kolégia Antona Neuwirtha. Podpredseda Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Inzercia

Odporúčame