Na margo nečestných lekárov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na margo nečestných lekárov

O zdravotníctve sa píše veľa, avšak my sa teraz pozrime na lekárov v ňom pracujúcich trochu z iného uhla pohľadu. Z pohľadu ich osobnej poctivosti voči pacientom, ktorí sú na nich odkázaní. A začnime jedným skutočným príbehom zo života.

   Istá staršia pani bola hospitalizovaná. Jej zdravotný stav sa však aj napriek prebiehajúcej liečbe nezlepšoval. Vždy, keď o svojich pretrvávajúcich problémoch informovala pána primára na vizite, ten jej stále opakoval, že bude  potrebné urobiť konzultáciu. K spomínanej konzultácii však akosi nedochádzalo a pacientka bola nakoniec presunutá do inej nemocnice. Tam okamžite zistili, že ide o ľahší, „prechodený“ infarkt a poskytli jej zodpovedajúcu liečbu.

   Keď sa po určitom čase, už omnoho lepšie sa cítiaca pani znovu stretla s pánom primárom, spýtala sa ho, ako je možné, že v okresnej nemocnici neboli schopní zistiť, čo jej vlastne je. Pán primár to zdôvodňoval lepším prístrojovým vybavením, avšak bývalá pacientka s týmto vysvetlením nemohla v nijakom prípade súhlasiť, pretože si veľmi dobre všimla, že prístrojové vybavenie bolo navlas rovnaké.

   Všetko sa vysvetlilo až neskôr, keď sa naša bývalá pacientka stretla so svojim známym, ktorému rozpovedala o svojej skúsenosti. Ten sa iba zasmial nad jej naivitou a vraví: „No a ty nevieš, čo v tej nemocnici znamená, keď sa povie „konzultácia“? Je to signál, aby dotyčný dal do vrecka lekárovi aspoň 200 Eur. Po takomto vysvetlení zostala naša pani veľmi zarazená a iba bezmocne pokrčila ramenami.
 
   No a podobným spôsobom možno tisíce ľudí v desiatkach slovenských okresných miest iba krčia ramenami a nechcú zbytočne zabŕdať do vecí, o ktorých sa síce všeobecne vie, ale o ktorých sa radšej mlčí.

   Vážený pán primár z istého nemenovaného slovenského mesta, mám sto chutí uviesť vaše plné meno, ale to by bola pravdepodobne príliš „silná káva“. To by ste možno nenechali len tak a prostredníctvom dobrého právnika by ste hájili poškodenie svojho „dobrého mena“ na verejnosti. A keby všetko dospelo až k súdu, ja by som nakoniec nemohol pravdepodobne rátať ani s podporu spomínanej pani, alebo iných, podobným spôsobom podlo okradnutých, ktorí, vnútorne zastrašení, radšej mlčia.

   Nie, nie som nijakým, ani vzdialeným príbuzným pani z nášho príbehu a ani osobne proti vám nič nemám. Považujem však za nevyhnutné hovoriť aj takýchto praktikách niektorých „lekárov“, ktorých konanie vrhá zlé svetlo na celé zdravotníctvo. Považujem za potrebné verejne odsúdiť PRINCÍP, ktorému vy a vám podobní slúžite, pretože ide o nízky a temný princíp chamtivej nenásytnosti, ktorá neváha bezohľadne profitovať i z utrpenia blížneho.

   Existujú totiž veci, pri ktorých nie je možné iba  mlčať a prenechávať zlu voľné pole pôsobnosti, aby ono, ničím nehatené, nakoniec ako burina prerástlo celou spoločnosťou a udusilo všetko dobré, čo v nej ešte zostalo. A že toho dobra je i medzi ľuďmi, pracujúcimi v zdravotníctve ešte stále dosť, svedčí i fakt, že dotyčná pani bola, hoci aj niekde inde, ale nakoniec predsa len ošetrená aj bez „konzultácie“.

   Medzi najzákladnejšie ľudské vlastnosti patrí ochota pomáhať blížnemu, ktorý sa ocitol v núdzi. Ak sa ale núdza a choroba stáva pre niekoho zdrojom, či dokonca vítaným prostriedkom pre osobné obohatenie, v takomto prípade už nemožno hovoriť ani o tej najzákladnejšej ľudskosti.

   Čo však zostane z ľudí, keď stratia svoju ľudskosť? Žiaľ, iba vonkajšia podoba s ľudskou bytosťou. A v spomínanom, konkrétnom prípade „lekára“ iba biely plášť a štúdiom nadobudnuté, rozumové vedomosti. Z hľadiska vnútorných hodnôt však možno podobných jedincov prirovnať k bezcitným obludám, hľadiacim na všetko okolo seba, teda aj na ľudské utrpenie, len s chladnou a vypočítavou zištnosťou.

   A prečo to všetko? Prečo sa dokáže človek až takto znížiť a zapredať vlastnú ľudskosť?

   Odpoveď je jednoduchá: pre peniaze! Súčasná spoločnosť a tisíce jednotlivcov v nej žijúcich totiž stavajú peniaze na samý vrchol svojho hodnotového rebríčka. Áno, honba za peniazmi, ktoré sú dnes všeobecne považované za hlavný cieľ životného snaženia, spravila z mnohých ľudí dravcov. Dravcov, nebezpečne ohrozujúcich každého, kto za dostane do ich dosahu a bezprostrednej blízkosti.
 
   Vážený pán primár a všetci vám podobní, nachádzajúci sa v zdravotníctve, v politike, v štátnej správe, v podnikateľskom prostredí, alebo kdekoľvek inde. Páčilo by sa vám, ak by sa tak, ako sa vy osobne nechutne zištne chováte k iným, choval niekto k vám, alebo k vašim najbližším?

   Celkom určite by sa vám to nepáčilo. A prečo sa teda takto správate vy k iným ľuďom? Vari naozaj nedokážete pochopiť prostú pravdu, že to, čo nechceme, aby ľudia robili nám, nemôžme predsa ani mi sami robiť im?

   Miluj svojho blížneho, ako seba samého, alebo ešte inak povedané: Pomáhaj blížnemu! Ako len môžeš!

   Tieto slová sa stávajú doslova príkazom dnešnej doby, tak tragicky strácajúcej svoju ľudskú tvár. Kto totiž takýmto spôsobom nemyslí a nekoná, kto už úplne prepadol súčasnému, celospoločenskému trendu získavania peňazí za akúkoľvek cenu, toho už ťažko vôbec možno nazývať človekom. Ten by mal byť, a musí byť vypudený na okraj spoločnosti, ako nebezpečný škodca, pre ktorého niet viac miesta medzi ľuďmi. Morálne a ľudsky totiž tak hlboko zlyhal, tak mnohých urobil nešťastnými a tak negatívne poznačil ich život, že s nim už jednoducho nemožno mať nijaký súcit.

   Iba ak ...  Iba ak by sa radikálne zmenil, pochopil vlastnú chybu a pozitívnym spôsobom pretransformoval celé svoje doterajšie nesprávne myslenie a jednanie. Táto možnosť návratu k ľudskosti zostáva stále v platnosti.

   Kto ju však napriek všetkému tvrdošijne ignoruje, toho naozaj nemožno nazývať človekom a spoločnosť má a musí voči nemu vyvodiť tie najprísnejšie dôsledky, ak chce zostať zdravou. Lebo ak sa nebude efektívne brániť, podobný druh ľudí ju morálne rozloží a sformuje podľa svojho obrazu. Za čo by potom asi stál život v takejto spoločnosti? A práve preto nesmieme za žiadnu cenu dopustiť, aby to dospelo až takto ďaleko.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo