Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. december 2019

...a pred zákonom sme si všetci rovní...

Väzba by mala podľa všetkého zabrániť, aby obvinený ovplyvňoval iných vo svoj prospech. A pri rozhodovaní o väzbe by malo záležať asi aj na jeho možnostiach.

Od tragédie v Prešove, ktorá sa stala 6. decembra tohto roka, sa spravodlivosť celkom činila - polícia obvinila troch robotníkov, ktorí poškodili plynové potrubie a už 9. decembra Okresný súd v Prešove rozhodol o ich väzbe. Obvinení podali voči väzbe sťažnosť, ktorú 29.12. Krajský súd v Prešove zamietol. Povieme si - padni, komu padni. Výbuch plynu nielenže zničil bytovku, ale vyžiadal si aj niekoľko ľudských životov. Súd predsa musí vedieť posúdiť či je väzba nutná -  či obvinení robotníci dokážu ovplyvňovať vyšetrovanie vo svoj prospech.

Po dlhom čase podozrení a mediálnych odhalení bola 18.12. zverejnená informácia, že NAKA obvinila bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa zverejnenej správy Dobroslav Trnka "...konal v úmysle zadovážiť sebe a M. K. majetkový prospech a zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám...". Obvinený zostal na slobode. Povieme si - padni, komu padni. Aspoň vidieť, že ani osoba bývalého generálneho prokurátora nie je nedotknuteľná. A súd predsa musí vedieť posúdiť, či je väzba potrebná -  či obvinený generálny prokurátor dokáže niekoho ovplyvňovať vo svoj prospech.

Spravodlivosť sa zobrazuje ako žena so zaviazanými očami - má to symbolizovať nestrannosť ako aj skutočnosť, že pred zákonom sme všetci posudzovaní podľa rovnakého metra.

Poslať do väzby robotníkov obvinených z neúmyselného trestného činu a nechať na slobode bývalého generálneho prokurátora (ktorý mal byť zárukou zákonnosti!) obvineného za činy, o ktorých sa ani vo sne nedá hovoriť ako o neúmyselných (aj s jeho celou sieťou kontaktov a priateľov na najvyšších miestach) je výsmech rovnosti pred zákonom.

Naša spravodlivosť je asi nielen slepá (či so zaviazanými očami), ale aj ... (žeby hlúpa?)

Inzercia

Odporúčame

Blog
Vianočný príbeh mení svet

Vianočný príbeh mení svet

Na Vianoce sa väčšinou všetci tešíme. Veľkí aj malí, starší i mladší očakávame, aké budú sviatky tentokrát. Pre nás, dospelých, je po uponáhľanom roku čas Vianoc svetielkom, ku ktorému túžime doputovať a oddýchnuť si v jeho čare.