Hovorca a ex-sekretár KBS proti KDH

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Kramara a ex-sekretár KBS Ziolkovský kritizovali vedenie KDH a slovník predsedu Hlinu v televíznej diskusnej relácii. V súvislosti s tým, koho a za čo naši cirkevní predstavitelia inokedy chvália, a k akým prehreškom iných politikov urputne mlčia, to bola silno nespravodlivá reakcia, ktorá škodí Slovensku, kresťanskej demokracii aj Cirkvi. Ukazuje to aj bájka o kňazovi a politike.

Po tom, čo kriticky na adresu vedenia KDH vystúpil hovorca biskupov Martin Kramara, zareagoval aj bývalý kancelár Konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský. A ten nereaguje len na posledné vystúpenie Hlinu v relácii RTVS O 5 minút 12, ... ale aj na celkové smerovanie strany.“ V článku „Bývalý kancelár KBS Ziolkovský k smerovaniu KDH, vystúpeniam Hlinu a mlčaniu zvyšku strany: Takto si kresťanskú demokraciu nepredstavujem“ to 11. 12. 2019 uviedli Hlavné správy, ktoré aj niektorí kresťania považujú za najlepšie a jedine autenticky kresťanské médium. Citujú A. Z., že kresťanskí demokrati „mali by sa aspoň usilovať ako kresťania sa správať a nevnášať pochybnosťi, že to so svojimi témami myslia vážne“. HS tvrdia, že „konzervatívne témy, ktoré boli donedávna výsadou KDH už prevzali iné strany a dokonca ich reálne v politike presadzujú. Ziolkovský sám už dokonca stráca nádej, že to KDH vôbec myslí s konzervatívnymi témami vážne.“ Citujú Ziolkovského: „Podľa mňa sa deje opak. Najskôť KDH uzavrie pakt o neútočení s hlavným ideovým protivníkom. Potom nedokáže, či nechce povedať, že ak niekto z koalície čo len predloží poslanecký návrh k registrovaným partnerstvám, že z nej vystúpi. Predseda strany je v televízii vulgárny a neslušný. A zajtra má spoločný míting s Trubanom vo Veľkom Krtíši. Zvyšok strany mlčí (lepšie povedané, verejne sa takmer nevyjadruje). Takto si kresťanskú demokraciu nepredstavujem.“

Kotlebovo klamstvo a mlčanie duchovných

Ziolkovský aj HS však zamlčali, že Kotleba v uvedenej relácii klamal keď povedal že „Kňaza Mariana Kuffu vnímame ako odvážneho človeka, ktorý má ako jediný od KBS-ky povolenie na to, aby riešil verejne tému gender ideológie na Slovensku.“ Dokázal to hovorca KBS Kramara: „KBS nevydala žiadne jedinečné povolenie pre Mariána Kuffu, aby riešil verejne tému gender". … „slovenskí biskupi otcovi Mariánovi Kuffovi zdôraznili, že nemá používať homíliu na zdieľanie informácii o tom, koho konkrétne voliť alebo nevoliť.“ https://www.aktuality.sk/clanok/748684/stanovisko-biskupov-ku-kotlebovi-o-kuffovi-nehovori-pravdu/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-24hod.c.x....A.

To už Ziolkovský nekritizoval, ale sám nepravdivo tvrdil, že Hlina má spoločný míting s Trubanom vo Veľkom Krtíši. Ako napísali Aktuality.sk, išlo o predvolebný duel s Trubanom, čo je podstatný rozdiel. (potom to A Z. opravil) Aktuality.sk tiež pripomenuli ako Ziolkovský verejne ďakoval Kotlebovi, za postoj pri schvaľovaní zákona proti interrupciám, https://www.aktuality.sk/clanok/665877/sekretar-kbs-dakoval-kotlebovi-ukazal-ze-mu-nejde-o-politicky-kapital/ Ocenil aj Fica a Danka – napriek tomu, že Fico sa opakovane vyjadril za zachovanie potratového zákona, ktorý schválila jeho rodná komunistická strana. (viac napr. tu: https://www.postoj.sk/34119/ako-kotleba-krestanov-rozhadal-a-fico-kuffu-rozkom-opil )

Odvtedy strana Kuffovci - KDŽP, ktorá sa tvári ako kresťanskejšia než KDH, podpísala dohodu so SNS, ktorá má od vzniku SR dlhšie a s viac poslancami účasť na vládnej koalícii s HZDS a SMERom. Čiže má aj väčšiu zodpovednosť za obrovskú korupciu, aj za to, že podnes platí komunistický potratový zákon. O pár dní potom – a po Pochode za život, sa predseda NR SR Danko a väčšina poslancov jeho SNS pričinila o to, že sa znova neschválil žiaden zo 4 návrhov zákona na obmedzenie potratov. Potom uzavreli volebnú kolaíciu s Kotlebovou ĽSNS. Ani to Ziolkovský, a pokiaľ viem ani hovorca, ani nikto z KBS nekritizoval.

Kto presadzuje konzervatívne témy?

Ziolkovský spochybnil to, ako kDH presadzuje „konzervatívne témy“. Tie nemenoval, ale z kontextu vidno, že sa pridal k tým, ktorých predstava konzervatívnych tém v politike sa značne líši od toho, čo k tomu učia pápeži.

Podľa Benedikta XVI. základnou úlohou politiky a štátu je presadzovanie spravodlivosti. Konzervatívnou témou sú ľudské práva, sloboda jednotlivcov aj cirkvi, ekonomika slobodného trhu, „regulovaná“ zodpovednosťou, kultúrnosťou a solidaritou. Právny štát a reálna rovnosť občanov pred zákonom. Zásadný odpor ku komunistickej aj nacionálno-socialistickej diktatúre, ku ktorej sa hlásia aj Kotlebovci.

Tieto hodnoty od vzniku SR zo všetkých strán najviac presadzovalo KDH. Najviac ich porušovali Mečiarovci, bývalí komunisti a eštebáci v politike, justícii aj biznise. Fico a jeho SMER, Gašparovič, aj nacionalisti vrátane Slotovej a Dankovej SNS, JUDr. Harabin vo vysokých funkciách justície. Tých naši verejne politicky angažovaní duchovní vrátane Ziolkovského nekritizujú, ale chvália za detaily treťoradej dôležitosti. Vyčítajú KDH a Hlinovi, že sa nesprávajú kresťansky. To sa vari Harabin, Fico, Danko a Kotleba, ktorých podporujú, správajú kresťanskejšie? Aj oni majú a lákajú kresťanských voličov....

„Krčmové“ vyjadrovanie Hlinu hneď kritizovali. O agresivite Kotlebovcov, vulgárnom vyjadrovaní Mečiara a Harabina, opilstve Slotu, podvodne získanom diplome Danka, či vražde Kuciaka alebo podielu vlády SR na únose Vietnamca, alebo otrasnom stave Justície a prokuratúry sa títo páni cirkevníci tak pohotovo a kriticky vyjadriť nedokázali. (alebo ak aj niečo ticho naznačili, HS to nerozširovali) Za koment im nestojí ani správa, že „kresťanské“ Slovensko je druhou najskorumpovanejšou krajinou Európy, https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/834706-porovnali-sme-mieru-korupcie-v-europe-slovensko-dosiahlo-katastrofalny-vysledok  Ani video ako sa generálny prokurátor a minister Ficovej vlády, čo ročne „zarábal“ 400-900 tisíc eur z nedokladovaných zdrojov dohovárajú o jeho podvodnom krytí. Napriek opakovaným výzvam pápeža na aktívny boj proti korupcii, ktorá je podľa neho najväčšou neresťou politiky a vedie ku kultúre smrti. Ale na Hlinu a KDH striehnu ako farizeji hľadajúci akékoľvek dôvody na kameňovanie.

Ochrana života a rodiny

Konzervatívnou témou je aj ochrana života od počatia po prirodzenú smrť, a výsadné postavenie rodiny a manželstva založeného na zväzku muža a ženy, ktorí majú aj prioritné právo na výchovu svojich detí.

Aj to však riešia nerozumne a ideologicky. Ochranu života redukovali na zákaz potratov, napriek tomu, že aj pápež František povedal, že rovnako treba chrániť život narodený aj nenarodený. Boj proti potratom viacerí z nich potom redukovali na politické presadzovanie zákona na ich obmedzenie. Pri tom chvália za jeho podporu bývalých komunistov a tých, čo obdivujú nacizmus, alebo šíria korupciu – čiže podporovali režimy, systémy a ideológie ničiace životy už narodené. (aj nenarodené ako komunisti)

Úsilie za podporu „tradičnej“ rodiny redukovali na politický boj proti „liberalizmu“ a Istanbulskému dohovoru. KDH ani jeho predsedu Figeľa nepochválili za to, že do Ústavy SR presadili takúto definíciu manželstva, čo je v tomto najzásadnejšia právna záruka, ale za pár slov o odmietnutí ID chválili a podporili Harabina aj Ficov SMER, ktorý v SR aj EÚ dlhodobo podporuje gender agendu. Ani Šefčoviča nepokarhali za to, že pár mesiacov potom ako ho KBS podporila v prezidentskej kandidatúre, sa ako socialistický europoslanec znova vrátil k podpore „dúhovej“ agendy. Ani Danka za to, že on a jeho SNS prispeli k tomu, že neboli schválené „protipotratové“ zákony.

Konzervatívnou témou je aj ochrana kresťanov (a iných) pred prenasledovaním. Jána Figeľa, ktorého si kvôli tomu vo svete vážia, naši cirkevníci ani len nespomenú, rovnako ako neocenili schválenie takéhoto vyhlásenia našim parlamentom https://www.postoj.sk/47313/prenasledovani-krestania-a-slovensky-parlament-jan-figel-a-knaz-kotlebovec To vari nie je ochranan života, aj rodiny a slobody?

Pakt s ideovým protivníkom

Ziolkovský spolu s inými „autentickými“ kresťanmi kritizuje „pakt KDH s hlavným ideovým protivníkom.“ Ignorujú a zamlčiavajú, že rovnakým ideovýým protivníkom konzervatívizmu a podstatne väčším prenasledovateľom Cirkvi a ničiteľom životov je komunistická rodná strana Fica i Harabina, aj nacizmus, ku ktorému majú blízko mnohí Kotlebovci. Že zmluva KDH s PS-spolu o predvolebnom neútočení v mene úsilia o spravodlivosť, je podstatne menším prehreškom než spoločné memorandum KDŽP s Dankovou SNS a volebná koalícia c Kotlebovou ĽSNS, čiže stranami, ktoré sa s konzervatívnymi hodnotami rozchádzajú omnoho viac.

Pakty s exkomunistami, Kotlebovcami a SNS, ktorá sa „zaslúžila“ o to, že podnes platí komunistický potratový zákon už nie sú paktom s ideovým protivníkom?

Bájka o kňazovi a politike

Na Slovensku však na mnohých vecné a racionálne arguemnty ani osobný charakter či kultivované vystupovanie nezaberajú. Na viacerých účinnejšie pôsobia populistické sľuby, hrubé reči a správanie, alebo emotívne príbehy, aké rozpráva ľudový kazateľ Kuffa. Preto skúsim vyššie uvedené povedať aj takýmto spôsobom.

V istej krajine, ktorá patrí v korupcii a rozkrádaní k najhorším na svete, sa chystá výber šéfa Dopravného podniku Hlavného mesta, alebo Riaditeľa štátnych železníc. Na výber budú mať vplyv aj občania. Prihlásili sa 5 kandidáti: RF., šikovný šofér, ktorý celý život pôsobil v doprave. Najdlhšie ako vodič šéfov mafie a bankových lupičov, kde sa vypracoval do vysokej pozície. Potom AD, ktorý získal vodičský preukaz podvodom, a tiež si privyrábal spoluprácou s bandou výpalníkov. Ďalším je bývalý riaditeľ dopravného inšpektorátu ŠH, ktorý sám sebe udeľoval k vysokému platu odmeny vo výške 10-20 násobkov priemerného ročného platu obyvateľov. Funkciu využíval aj na to, že dopravných policajtov a značenie usmerňoval podľa potrieb miestnej mafie. Pridal sa aj MK, šéf súkromnej SBS, ktorej členovia pri robení „poriadku“ násilne „zrovnajú“ každého, čo im stojí v ceste. Všetci títo šoférujú bezohľadne, z dopravných predpisov si ťažkú hlavu nerobia a občas svojim SUV bezohľadne vytlačia iných z cesty. Prihlásil sa aj AH, ktorý nikdy nekradol, niekedy však má špinavé auto, a príliš svojhlavo vedie svoju firmu. Dopravné predpisy rešpektuje, ale občas zle zaparkuje, a keď niečo rieši s hulvátmi a krčmovými typmi, používa aj ich slovník.

Polovica občanov sa rozhoduje podľa toho, kto im sľúbi zastávku MHD na ich ulici, alebo školský autobus pre ich deti „zadarmo“. Niektorých zaujíma aj názor pána farára. Farár pravdivo pochváli RF za to, že zaplatil vybudovanie chodníka pred kostolom, ale nerieši „detail“, že na to nakradol a mafii pomohol vybudovať kasíno pri škole. Pochváli AD, že vybavil zadarmo autobus pre školský výlet detí, a sľúbil, že ak bude šéfom, zostane to tak navždy. Ani náhodou nekritizuje ako získal vodičák, alebo že spolupracoval s podvodníkmi, ktorí škole ukradli telocvičňu. Pochváli ŠH za to, že sľúbil vybudovať väčšie parkovisko pred školou a aj dotovanie školskej doparvay z rozpočtu štátu. To, čo nespravodlivo nahonobil, ani to, že omnoho väčšie služby robí miestnej mafii ho nezaujíma. Pochváli násilníckeho čéfa SBS za to že prispel na kostolné lavice a sľúbil špeciálnu výnimku v predpisoch pre cirkev a školské autobusy, ale ani slovo o tom, že jeho partie sa slušní ľudia boja, a pri návrate z krčmy zmlátila študentov zo susedného mesta. A potom skritizuje drobného podnikateľa AH za to s kým a ako v krčme rozprával, že má špinavé auto, aj že svoje výrobky dodáva aj obchodu, čo predáva v nedeľu, a odmieta sľúbiiť školský autobus zadarmo. Iných nekritizoval ani za to že šoférovali pod vplyvom alkoholu a šli na červenú, ale AH verejne pranieruje za zlé parkovanie.  Ani slovom nespomenie, že na rozdiel od predchádzajúcich AH nepodvádza, ochraňoval kostoly pri živelnej pohrome, ani že jeho brat keď pred ním viedol firmu, vozil zadarmo miništrantov na výlet aj materiál na opravu kostola aj školy.

Všetko to, čo pán farár povedal, hovoril pravdivo. Dobré skutky pochválil, chyby pokritizoval. Hovoril však dobre, múdro a spravodlivo? Pomohol tým, aby sa šéfom Dopravného podniku alebo Štátnych železníc stal ten najvhodnejší kandidát? Pomohol tým spravodlivosti a obecnému dobru, ktoré učenie RKC považuje za hlavný zmysel a ciel politiky?

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo