Slovenská lipa rastie vo Vatikáne 25 rokov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Slovenská lipa rastie vo Vatikáne 25 rokov

17.decembra 1994 na námestí Svätého Petra ticho stál 35-metrový smrek zo Zázrivej, dar Slovenska Jánovi Pavlovi II. Spomedzi 30 kandidátov Slovensko dostalo ako prvé z postsocialistických krajín privilégium darovať vianočný strom. Okrem 130 ročného smreka Slováci darovali Vatikánu aj 40 borovíc. Ku každej Oravčania pridali list s balíkom ozdôb. Poslali aj tri lipky na zasadenie: do Vatikánskych záhrad, kardinálovi Tomkovi a do Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.

Prvá lipka bola vtedy metrová, vybrali jej miesto chránené vysokým múrom a píniami. Prvú lopatu hodil na korene prezident Kováč, tiež som jednu pridal. Dnes je z lipky veľká lipa a slovanskou vôňou teší vatikánske záhrady. Fotografia z nej je z tohto leta.

V audienčnej sále bol 17.12.1994 Slovenský deň. Spieval Zbor SĽUK-u, aj súbory zo Zázrivej, Hladovky a skupina Sklo. Zaznela aj pápežova obľúbená : „Daj Boh šťastia tejto zemi.“  Prezident Kováč povedal: „Vnútorná obnova by nás mala viesť k úcte k životu práve počatého dieťaťa...Ústredný symbol Vianoc... vyrástol v slovenskej zemi... Deti piatich generácií jednej rodiny sa hrávali okolo neho, netušiac, aké poslanie ho čaká... Žiadna búrka ho nezničila, blesk nezlomil, ticho rástol a pripravoval na svoju nevšednú úlohu.“

Pri odovzdaní ruže, symbolu lásky Slovákov k pápežovi Wojtylovi, sa prezident s pápežom objali. Pápež po slovensky odpovedal: „Darovaný strom vyjadruje hlboký význam radosti a pokoja... Zo srdca želám pokoj a rozvoj vašej krajine...Nech vtelené slovo prinesie túžené dary spokojnosti a radosti každej rodine milovaného slovenského národa... Nech Božia matka ochraňuje a podporuje všetkých.“

Arcibiskup Ján Sokol odovzdal pápežovi duchovnú kyticu 6 miliónov ružencov, modlitieb a obetí najmä chorých Rodiny Nepoškvrnenej. V kultúrnom programe excelovali operní speváci Ľubica Rybárska, Martin Babjak a Jozef Kundlák, aj 7-ročný huslista Dalibor Karvay.  

Po omši v bazilike sv. Petra sa ľudia ponáhľali von. Stmievalo sa, nad Berniniho kolonádou sa svietil veľký mesiac, temný strom nemo stál. Marek Bilek, vnuk majiteľa stromu Jana Grengubjaka zo Zázrivej, slávnostne zapálil 2000 svetiel na strome. Nastala spontánna veselica, naši pútnici aj bez medzinárodných potravinových certifikátov, o ktorých sa doma dlho diskutovalo, rozdávali medovníky a vinšovali všetkým šťastné Vianoce. Cudzinci onemeli srdečnosťou, ktorú by si Slováci mali prejavovať viac aj doma.

Rád konštatujem, že tento deň bol veľkým úspechom najmladšieho štátu na svete, ktorý ukázal, že keď sa ľudia dobrej vôle spoja, tí druhí nemajú šancu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo