Ako Karol Sudor pomohol vzkriesiť kresťanskú demokraciu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako Karol Sudor pomohol vzkriesiť kresťanskú demokraciu

Boh je povestný svojim zmyslom pre humor, prekvapuje v nepredpokladanom čase, nepravdepodobným spôsobom.

Mám taký pocit, že sme toho práve, na malý okamih, svedkami - preniknutia kairosu do chronosu - požehnaného času do našej sivej, márnej a pochmúrnej časnosti. 

Zdalo sa, že november 19, napriek či možno práve pre tridsiate výročie niekdajšej eufórie, prebehne v človeku i spoločnosti veľmi pusto. A predsa, čosi sa stalo. Vyšla kniha rozhovorov. Jedna z mnohých. Vzbudila celospoločensky nečakanú pozornosť. Najmä vďaka expresívnemu až hysterickému odporu z liberálnych kruhov autora voči nemu samému i jeho zámeru rozprávať sa s ideologickým oponentom. Vďaka pokusu, (po prečítaní knihy, si dovolím povedať, že vydarenému, i keď nie so všetkými postojmi respondenta súhlasím - konkrétne mám na mysli skutočnosť, že človek, ktorý ostáva dlhšie životné obdobie slobodne doma s dieťaťom/deťmi, je podľa mňa kariérne či finančne znevýhodnený - osobne si viem predstaviť, že spoločnosť či štát, by mal prínos takéhoto človeka pre spoločnosť vedieť ohodnotiť - hoci aj pozitívnou diskrimináciou - napr. vyšším príjmom za kratší úväzok - nápad som si požičala od priateľky), ale poďme späť k podstate, teda vďaka vydarenému pokusu o ľudskosť cez dialóg, časť celej spoločnosti tou knihou žije, a čo je podstatné aj jej obsahom. A tak paradoxne aj vďaka Oľge Pietruchovej a Radovi Ondřejíčkovi autentický kresťanský konzervativizmus presakuje z knihy do (musím to zopakovať, lebo to považujem za najpodstatnejšie) časti celej spoločnosti. Dokazuje to veľký záujem o knihu. Či sa to liberálom páči alebo nie, často pôsobia na konzervatívcov tak, ako keby ich chceli držať v gete. Len nech si konzervatívci žijú vo svojej klietke a nestarajú sa do správy veci verejných. V duchu hesla, keď niekto nechce robiť potraty nech nejde za gynekológa. Akoby gynekológ nerobil nič iné a pri výbere povolania ho nemohol motivovať presný opak. Niektorí liberáli si uvedomujú, že aj vďaka existencii Postoja, seriózneho konzervatívneho média, nemôžu mať tento postoj.

Pravda o konzervatívnej kresťanskej demokracii bola poodhalená. Liberálny strach z nej stráca svoju moc. Keď si normálny človek tú knihu prečíta, niektoré veci už nebudú mať na neho dosah. Poznanie pravdy oslobodzuje. Vzdelaný či pravdivo, cez argumenty a fakty informovaný človek nie je ľahko manipulovateľný. Po prečítaní tej knihy, ťažko bude môcť niekto nazvať Palka a iných kresťanských politikov klérofašistami, či čiernou totalitou. Euforicky cítim, že to môže byť semienko niečoho nového.

P.S. Viem, že to je len pocit. Dovoľte mi vychutnať si ho.

zdroj obrázka: https://domov.sme.sk/c/3911057/vladimir-palko-aky-patos-vsetko-hovorim-s-lahkostou.html

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo